Как влияе редът на раждане на здравето, щастието и успеха?

Как влияе редът на раждане на здравето, щастието и успеха?

Не благодарете на – или винете – родителите си само за цвета на очите си. Според психолози от Института за детско развитие, редът на раждане оказва огромно влияние и върху личността, образованието, взаимоотношенията ни с околните, професионалния успех и здравето. Ето как:

1. Първородно дете

Личност: Първородните деца обикновено са дисциплинирани и имат по-висок коефициент на интелигентност от по-малките си братя и сестри. Причината? Родителите обикновено са по-строги към тях, отколкото към следващите си отрочета. Първородните момичета получават бонус – те са 13% по-амбициозни от момчетата и се справят по-добре в реалния свят.

Образование: Изглежда най-големите рожби обичат да ходят на училище. Вероятността да завършат няколко висши образования е 16% по-голяма, отколкото при по-младите, смятат учени от University of Essex.

Кариера: Предвид склонността си да следват няколко висши образования, не е изненадващо, че най-големите избират професии, които изискват висока квалификация – от медицина, до счетоводство. Освен това, те често се изкачват до върховете в бизнеса – мнозинството от главните изпълнителни директори по света са първородни деца.

Здраве: Най-голямото дете в семейството винаги е по-гледано от останалите от гледна точка на защита от различни бактерии и зарази в ранна възраст, но понякога това не е добра новина, смятат авторите на японско проучване. Тази закрила прави първородните деца по-предразположени към алергии от по-малките им братя и сестри, при които родителите не треперят вече чак толкова много дали са им почистили ръцете всеки път, когато лазят по земята. Така следващите деца в семейството отрано са изложени на повече  алергени и микроби, в резултат на което развиват по-голяма резизстентост, твърдят японските учени.

Връзки: Първородните рожби обикновено сключват брак по-рано. Причината е, че родителите им по правило ги смятат за най-послушните от потомството, подари което, за да спечелят за пореден път одобрението на мама и татко, най-големите не отлагат дълго женитбата. Освен това, те са и по-склонни да се бракуват за половинки на близка до своята възраст.

2. Средните деца

Личност: Те обикновено са по-щастливи, по-социални и по-добри отборни играчи именно заради мястото си в семейството. Освен това са свикнали да се справят с темперамента на своите каки и батковци и да се броят за вниманието на родителите си, поради което имат по-малко емоционални проблеми, докато съзряват.

Образование: Средните отрочета също се представят добре в класната стая, с тази разлика, че са по-добри в полагането на тестове, където конкуренцията е безмилостна.

Кариера: Свикнали да общуват с различни възрасти и характери у дома, средните деца предпочитат поприща, които изискват силно развити комуникативни умения и екипна работа – от социални работници, до професионални спортисти.

Здраве: За разлика от големите им каки и батковци, средните рожби обикновено имат по-нисък индекс на телесна маса и са по-малко предразположени към диабет от втори тип. За нещастие обаче при тях вероятността да страдат от синдрома на хроничната преумора е много по-голяма.

Връзки: Те обикновено са най-щастливи в интимните си връзки, тъй като живеят извън светлината на прожекторите, които огряват по-малките и по-големите им братя и сестри. Според Катрин Шуман, автор на The Secret Power of Middle Children, средните деца твърдят, че са по-удовлетворени от любовните си взаимоотношения, защото не се нуждаят от непрекъснато внимание и никой не изисква от тях да са перфектни.

3. Най-малките отрочета

Личност: Когато си „бебето” в семейството, обираш цялото внимание и дундуркане от всички по-старши в семейството и това неизбежно се отразява и на характера. Най-младите обикновено са най-популярните след приятелите си, най-разбраните и най-съпричастните от люпилото. Изключение правят случаите, в които възрастовата разлика между тях и техните каки и батковци е голяма – тогава приличат повече на последните.

Образование: Възможно е най-младите членове на семейството да срещнат най-големи трудности в училище, тъй като родителите им упражняват по-малък надзор върху тях. Затова пък те полагат най-много усилия, за да не изостават.

Кариера: Свикнали всичко да става по тяхната и да получават най-голямо внимание, „бебетата” се насочват към по-творческите професии – издателска дейност, изкуства, актьорско майсторство.

Здраве: Най-младите деца са най-малко застрашени от алергии и диабет, но пък са най-предразположени към здравословни проблеми, свързани с наркотици, цигари и алкохол, и имат склонност към пристрастяване.

Връзки: Най-младите обикновено търсят емоционално безопасни взаимоотношения заради начина, по който са научени да подхождат към конфликтите, смятат учени от Brigham Young University. Тъй като са свикнали да бъдат обгрижвани, те третират зрелите си взаимоотношения по сходен начин. За разлика от първородните рожби, които свободно изразяват мнението си, най-малките са доста нерешителни.

4. Единствените деца

Личност: Те не са свикнали да се борят за вниманието на мама и татко, поради което като възрастни са по-независими, участват по-рядко в групови занимания и не прекарват много време с роднините си.

Образование: Много от тях си поставят високи цели и споделят качества, типични за първородните.

Кариера: Подобно на първородните, единствените рожби също командват бизнес парада, защото са концентрирани върху това, да запазят позицията си както в работата, така и в представата на родителите си.

Здраве: Липсата на братя и сестри се отразява негативно върху психическото здраве на единствените деца, смята Лорън Сандлър, автор на книгата One and Only: Why Having an Only Child, and Being One, Is Better Than You Think. „Без буфера, който представляват другите рожби в семейството, с възрастта родителите обикновено разчитат много повече на единствения си наследник за подкрепа”, поради което психическият стрес от „затегнатата емоционална примка” е много по-голям.

Връзки: Както в сферите на кариерата, общителността и образованието, така и във връзките, единствените деца не са в неизгодно положение. Истинските проблеми се появяват в случай на развод между родителите. Според Сандлър, без „щита” на братята и сестрите, раздялата често е съпроводена от риск единствената рожба да се превърне в псевдопартньор на самотния си родител.

5. Близнаци

Личност: Близнаците споделят доживотна близост, която носи както предимства, така и недостатъци. Плюсът: Връзката е дълбока и силна и близнаците получават безпрецедентна емоционална подкрепа един от друг. Минусът е, че съществува риск от личностно объркване и проблеми със самостоятелността. Изграждането на индивидуална идентичност понякога е борба, която води началото си още от утробата.

Образование: Според тайванско проучване, академичното представяне не е толкова важно за близнаците, колкото за другите деца.

Кариера: Близнаците блестят в сфери, които позволяват съвместна работа. Връзката помежду им е силна и те не чувстват необходимост да се конкурират. Всъщност дори предпочитат да прекарват време заедно. Предприемачеството е точно за тях.

Здраве: Близнаците нямат предразположеност към определени проблеми. Здравословното състояние на техните майки обаче е съвсем отделна тема – те са по-здрави от онези, които раждат по едно дете. Причината? Това, че имате близнаци, не ви гарантира дълголетие, но умението да износвате две деца едновременно предполага завидна издръжливост.

Връзки: Близнаците, които запазват близостта помежду си, обикновено търсят партньор, с когото могат да имат същата дълбока емоционална връзка. Тази необходимост оказва натиск върху половинките, които не могат да се мерят с другия близнак.

Източник: BusinessInsider.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ