Когато звездите излязат на протест

Когато звездите излязат на протест

Когато звездите излязат на протест

Много известни личности имат персонални проекти и кампании в защита на природата или пък някаква обществено-политическа. Сред тях често "острието" на подобни акции стават филмови звезди. Присъствието им безспорно привлича повече внимание и бързо придава гласност на посланията. "Тайм" прави кратък обзор на най-ярките протестни прояви на известни личности в поредица, чиято първа част ще ви представим днес.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Джордж Клуни често е обект на медийно внимание, я заради нов филм, или реклама с негово участие, я заради пикантни подробности от личния му живот. Но през март тази година влезе в световния новинарски обмен заради активната си позиция на борец за човешките права след като бе арестуван за участието си в протест пред посолството на Судан във Вашингтон. Предисторията на този новинарски сюжет, в който Клуни бива воден под полицейска охрана с белезници на ръцете започва още през  2006 г., когато той и баща му – Ник, който е журналист, вкарват контрабандно камери в бежанските лагери в Дарфур, за да се документира хуманитарната криза, засегнала стотици хиляди хора там. Тогава Клуни започва инициатива, наречена „Не на нашия поглед към океанския 11”, заедно с Брад Пит и Мат Деймън. Клуни се завръща няколко пъти в Судан, за да обърне внимание върху значимостта на проблема. В интервю от 2010г., той казва: „За мен беше чест да бъда в състояние да повлияя на обстановката там. Това, че съм известен, ми помогна до голяма степен, но случаят в Дарфур е моят най-голям провал в живота”. На 16 март Клуни бе задържан за "проява на неподчинение" по време на организирания от него и негови съмишленици протест пред суданското посолство срещу отказа на режима на Омар ал Башир да допусне доставки на хуманитарни помощи за района на Южен Кордофан, на суданската граница с новата държава Южен Судан. Заедно с актьора бяха задържани баща му Ник, четирима конгресмени и няколко защитници на човешките права, участвали в акцията. Клуни и 78-годишният му баща бяха освободени по-късно през деня срещу глоба от $ 100. Джордж сподели впоследствие, че този момент още повече е подпомогнал тяхната мисия.

Ръсел Симънс


През есента на 2011г., „Zuccotti” парк се превърна в място за знаменитости и леви активисти. Режисьорът Майкъл Мур, актрисата Сюзън Сарандън и дори Алек Болдуин се появиха в подкрепа на процъфтяващото движение „Да окупираме Wall Street”. Съоснователят на „Def Jam Records” идва по време на едно от общите събрания на групата, произнася реч в подкрепа на каузата и остава да говори с протестиращите в продължение на часове. „Вие декларирате наченки на революцията”, каза Симънс на тълпата. В знак на солидарност сутринта в 5 часа, той се завръща отново. Правителството заплашва, че ако паркът не бъде освободен, всички ще бъдат арестувани. Тогава Ръсел пише писмо до кмета на Ню Йорк – Майкъл Блумбърг, в което казва: „Уважаеми Майкъл Блумбърг, аз ще платя за почистването на Zuccotti парк, за да се избегне конфронтацията. Не искам да отида в затвора, но аз ще бъда там и готово!”. Както се оказва в последствие Симънс не е арестуван. В този ден управата отстъпва, а продуцентът продължава да подкрепя инициативата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ