Кой да предположи? Каменните глави на Великденския остров имали тела

Кой да предположи? Каменните глави на Великденския остров имали тела

Основната представа на хората по света за мистериозните каменни глави на Великденския остров е точно такава – мистериозни каменни глави на Великденския остров. Затова на последните археолози, изследвали мястото, им дошло като шок да видят ситуацията от друг ъгъл – главите всъщност имали гигантски заровени тела!

Оказало се, че това са вид статуи (т.нар. моаи), които продължават заровени много много метри в почвата на острова, разказват авторите в „Дейли Мейл”. В рамките на специален проект, учени са направили разкопки на две от над 1000-те статуи на острова на чилийска територия, правейки всичко възможно да разкрият тайните на мистериозните камъни и хората, които са ги изградили. Така са били разкрити две тела към изследваните две глави.

Заровените обекти са с дължина над 7 метра. С това откритие специалистите се надяват да разберат повече за древната инженерна техника на острова, наричан още Рапа Нуи. Статутите са били издигнати върху каменни плочи. Стълбове, въжета, камъни и различни видове каменни инструменти са били използвани, за да бъдат изправени.

Великденският остров, който е един от най-отдалечените в света и се намира в южната част на Тихия океан, някога е бил обитаван от полинезийско население, чиято история остава мистерия. Предполага се, че хората са доплавали до острова с канута – пътуване от над 2400 км в открити води. Когато са пристигнали, те неуморно са започнали да дълбаят гигантските, причудливи каменни статуи. Това е довело до собствения им упадък, вярват историците.

До Великден през 1722 г., когато европеец пръв пристига на острова, местните там вече са отсекли почти всяко дърво, за да си помогнат в конструирането на статуите. Смята се, че този негативен ефект върху природата на острова се е оказал причина за техния цивилизационен упадък.

Снимките са публикувани в Дейли МейлСнимките са публикувани в Дейли Мейл

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ