Научни митове и експерименти за здравословни храни

Научни митове и експерименти за здравословни храни

Каквото и да ядете, няма начин да не е полезно за здравето ви. Това не е голословно твърдение. Това е твърдение, почерпано от стотиците научни открития, публикувани през последните месеци. Учените непрекъснато изследват нещо и намират, че ако го ядете, има по-малък риск да се разболеете от нещо. Например? Ето няколко например.

Кърито гони цирозата

Австрийски учени от Медицинския университет в Грац доказаха, че екстрактът от използваната в кърито подправка куркума намалява възпаленията, които могат да предизвикат увреждане на клетките на черния дроб. Предишните изследвания показваха, че съставката, която дава на куркумата типичния яркожълт цвят, има антивъзпалителни и антиоксидантни свойства и може да подтиска туморите на рака. През 2007 г. американски изследователи твърдяха, че куркумата стимулира имунната система при болестта на Алцхаймер.

Лютите чушки помагат за отслабване

Червените люти чушлета помагат в свалянето на килограми, понеже повишават метаболизма и изгарят мазнините. Ако не издържате на люто, не унивайте - има еквивалент на капсаицина, основната съставка на лютивите чушки. Някои растения произвеждат нелютив вариант, наречен дихидрокапсиат. Изследване на учени от Университета в Калифорния показало, че няколко часа след консумирането на храна, съдържаща дихидрокапсиат, изразходването на енергия близо 2 пъти по-голямо от обикновеното. Веществото значително повишава окисляването на мазнините, което кара организма да "яде" допълнително мазнини, за да си осигурява енергия.

Орехите предпазват от рак на простатата

Според учените от Калифорнийския университет орехите са богати на омега 3 мастни киселини и точно затова намаляват риска от развитие на рак на простата. Пол Дейвис, ръководител на проучването, твърди, че те трябва да бъдат част от балансирана диета, която да включва много плодове и зеленчуци. Особено полезни са доматите и сокът от грейпфрут. Омега 3 мастни киселини има и в сьомгата, така че яжте я. Орехите също помагат при сърдечни проблеми, ниско кръвно налягане, лош холестерол.

Бананите, орехите и шоколадът лекуват депресия, те са истинска алтернатива на лекарствата антидепресанти, твърдят учени от белгийския Институт по опазване на здравето. 

Медът в комбинация с орехите повишава потентността, показват данните от британско изследване. Учените съветват всеки ден да се приемат 2-3 часа преди сън по 100-ина грама орехи, разбъркани с лъжица мед.

Текила срещу диабет и остепороза

Мексикански учени установиха, че фруктаните – полизахариди, съдържащи се в растението агаве, от което се прави текила, могат да се използват за превенция на диабет и остеопороза. „Откритията предполагат, че диета, включваща фруктани от агаве, помага срещу декалцификацията на костите и значително подобрява формирането на костна тъкан, което предотвратява остеопороза“, съобщи д-р Мерседес Лопес. Консумацията на фруктани спомага и за повишено отделяне на хормона инкретин GLP-1 (глюкагонподобен пептид-1), стимулиращ инсулиновата секреция, което е превенция на диабета. Д-р Лопес обаче предупреждава, че важните компоненти на растението намаляват значително в текилата по време на ферментацията.

Чипсът развеселява

Чипсът подобрява настроението, прави ни по-спокойни и жизнерадостни, смятат британски учени от университета в Бирмингам. Те направили експеримент - 60 мъже и жени гледали филм за атомната бомба над Хирошима в края на Втората световна война. След това на половината дали списания, за да се разсеят, а на другата половина – чипс. Втората група са подобрили настроението си 20 минути след изяждането на чипса. Това може да се дължи на ефекта на хранителните съставки върху мозъка или просто на приятното усещане от вкуса му, обяснява д-р Майк Грийн.

Хлябът помага за здравословно тегло

Испански учени направили опит с 504 ученици на възраст от 8 до 13 година, разделени на групи според това колко хляб ядат. И установили, че тези, които ядат повече хляб, имат по-нисък индекс на телесна маса. Изводът е, че хлябът е важна част от менюто, защото дава енергия и подобрява сърдечно-съдовата дейност.

Кората на хляба предпазва от рак

Индийски учени откриха антиоксидант, отделящ се при печенето на хляба, който предпазва човешкия организъм от промени, водещи до рак на дебелото черво.

Антиоксидантът, наречен пронил-лизин, се образува като резултат от химическа реакция при печенето. Той се съдържа в кората на хляба осем пъти повече, отколкото в средата му.

Антираковият потенциал на кората на хляба беше открит през 2002 г. от германски учени, които установиха, че химическата реакция, водеща до поява на твърда кафява кора, също предизвиква освобождаване на мощни антиоксиданти.

Инсултът бяга от соята

Продължителната консумация на соеви продукти значително намалява риска от исхемичен инсулт, установи австралийско изследване. Исхемичният инсулт е най-честият тип мозъчен удар. Причинява се от прекъсване на притока на кръв към мозъка. Авторите на проучването от университета на Къртин са установили, че за хората, които консумират 50 грама соеви продукти седмично, рискът от исхемичен инсулт е по-малък. Благоприятният ефект се увеличава от консумацията на между 50 и 300 грама соеви продукти, а най-голяма полза има от количество над 300 грама седмично.

Какаото понижава кръвното налягане

Какаото съдържа съединения, които подпомагат разширяването на кръвоносните съдове. Германски учени от Кьолнския университет правят изследвания, за да проверят дали активните елементи на какаото, приемани като хранителни добавки, могат да понижават кръвното налягане.

Известно е, че високото кръвно налягане е главен рисков фактор за инфаркт на миокарда и мозъчен инсулт. Какаовите полифеноли действат като естествени антиоксиданти, повишавайки нивата на азотния окис, който пък на свой ред разширява кръвоносните съдове.

Сода бикарбонат забавя бъбречната недостатъчност

Изследване в Кралската лондонска болница показа, че ежедневното приемане на сода бикарбонат значително забавя развитието на бъбречната недостатъчност. Учените изследвали пациенти с напреднала хронична бъбречна болест, като ги карали да вземат всеки ден малка доза натриев бикарбонат. Година по-късно бъбречната им функция отслабнала значително по-бавно, отколкото у пациентите, които не пиели сода бикарбонат. 

Содата за хляб предотвратява възпалението на бъбреците. Простото и евтино лечебно средство предизвиква химична реакция, която ограничава производството на амоняк в бъбрека.

Следва продължение :-)

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ