Принтерите били опасни за здравето

Принтерите били опасни за здравето

Учените все още не са съвсем единни по въпроса колко вредни са веществата, отделяни от лазерните принтери по време на печатане. Не е установено категорично, че те са истинската причина за образуване на рак. Произвежданите от петрол тонери обаче отделят вредни газове като бензол и толуол, а тяхното вредно въздействие е несъмнено, твърди "Дойче веле".

Отдавна е известно, че по време на работа компютърните принтери отделят летливи органични въглеводороди в значителни количества. Използването на специални филтри може да намали рисковете. Германският институт за оценка на екологичните рискове дори препоръчва принтерите във фирмите, за по-сигурно, да бъдат държани в затворени помощения.

В студия на Университетската клиника във Фрайбург се казва, че лазерните принтери могат да предизвикат генно-токсични ефекти в човешките клетки. Авторите на студията съобщиха, че са установени трайни увреждания на ДНК-клетки от лигавицата на устата на индийски работници в копирни центрове.

Екофирми в последно време предлагат нов вид тонери за принтер, в които мастилото е не от минерален произход, а от биологичен: произвежда се от соеви зърна. Твърди се, че тези тонери не са вредни за здравето и околната среда и че са по-евтини от мастилените. За съжаление все още има твърде малко производители на подобни материали.

Огромното предимство на растителните тонери е, че в тях изцяло отсъстват летливи отрови. Това допринася и за по-малкото замърсяване на околната среда. Само в Германия ежегодно се употребяват по 8 милиона тонерни патрона, а в производството само на един от тях се употребяват до три литра петрол.

Соевите растения на фирмата, произвеждаща екомастилото, се отглеждат по полета в САЩ, следователно нямат принос за унищожаването на тропическите гори. Тъй като мастилото се прави от постоянно израстващи суровини, то е и с около 20% по-евтино от стандартните тонери.

А какво е качеството на соевото мастило? При печатането със стандартно мастило малките частици смола, съдържащи се в петролния продукт, гарантират устойчивостта на отпечатаното върху хартията. Соевите масла обаче се справят с тази задача не по-зле, а качеството на печата не отстъпва ни най-малко. В САЩ вече имат опит с тези материали, защото редица големи издателства са се пренасочили към тях по съображения за икономия. Твърди се дори, че качеството на цветния печат там се подобрило, откакто се ползва соята.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ