Най-нелепите научни постижения на 2015 г.

Най-нелепите научни постижения на 2015 г.

Най-нелепите научни постижения на 2015 г.

Яйца за многократно ползване, връзката между кокошките и динозаврите, шокова диагностика на остър апендицит са сред отличените в тазгодишното, 25-о поред издание на антинобеловите награди, известни още като "Шнобелови награди", за най-абсурдни постижения в сферата на науката

На церемонията бяха връчени общо 10 шнобелови награди в 9 категории, сред които и литература, икономика, медицина, медицинска диагностика, мениджмънт и психология, пише британският вестник Independent.

Премията по биология получиха чилийски експериментатори, прикрепили към задницата на кокошка изкуствена протеза - опашка, за да стане походката й като на динозавър и да докажат по този начин връзката между кокошките и динозаврите.

Чилийският изследовател Бруно Гроси демонстрира как кокошката започва да се движи като динозавър

Сред лауреатите се наредиха химици от Калифорнийския университет, изследвали процесите, които протичат в кокоше яйце по време на варене, и успели с помощта на химикали да създадат метод за връщането на белтъка на свареното яйце в първоначално състояние. Идеята им е с помощта на тяхната "иновация" един ден да се появят яйца за многократно ползване.

Наградата по физика спечелиха учени от Университета в Джорджия, чиито изследвания показват, че при всички бозайници – от пуделите до слоновете – изпразването на пикочния мехур отнема средно 21 секунди (плюс-минус 13 секунди), независимо от размера на животното. Откривателите смятат, че проучването им може да доведе до пробив в диагностиката на проблеми с уринирането при бозайниците.

Майкъл Смит получи премията по физиология и ентомология за изпитания с ужилване на медоносни пчели върху самия себе си. За целта, той се подложил на 25 ужилвания, за да установия в коя част на тялото те са най-болезнени. Научното му заключение е, че най-много боли от ужилване на пчела в ноздрите, върху горната устна и по половия член.

В областта на математиката Шнобел получи австралийски екип, изследвал как е успял мароканския император Мулай Исмаил-Кръвожадния (17 век), само за 30 години да стане баща на 888 деца.

В категория "Мениджмънт" с награда бе отличена разработката, доказваща, че бизнес лидери, които в детството си са преживели стихийно бедствие, са по-склонни да вземат рискови решения.

Премията по литература бе присъдена на езиковеди, установили, че аналог на междуметието "А?", използвано като повторно запитване към събеседника, явно съществува във всеки език.

Антинобелът за медицина отиде при изследователи, установили, че целувката намалява риска от поява на алергии.

Премията по медицинска диагностика пък беше присъдена на изследователи, доказали, че остър апендицит може да се диагностицира с голяма точност според степента на усещане за болка, която пациентът изпитва при преминаване с автомобил върху "легнал полицай".

Полицията в Банкок пък взе приза за икономика заради официално предложение към служителите си да им дава повече пари, ако се откажат да вземат подкупи.

Призовете Иг-Нобел (познати още като антинобелови или шнобелови награди) са пародийна версия на нобеловите награди, с които се отличават трудове на истински учени, впечатлили света със своите абсурдни научни постижения.

Първоначално наградите са били връчвани в Масачузетския технологичен институт, а след това в Харвард. Те се присъждат от Оксфордско хумористично списание с участието на клуб на студенти по физика.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ