10 техники, които ще ви помогнат да се ориентирате в света на бизнес мрежите
Изграждането на връзки не трябва да е скучна работа: чрез прожектиране на автентичност, последователно проследяване и искрено обслужване можете да общувате с хумор, стил и успех.
Нека си признаем, работата в мрежа може да бъде плашещ аспект от маркетинговото пътуване. Това е като бързи срещи за бизнес, но вместо да намерите сродна душа, вие търсите клиенти, партньори, препоръки и ментори. Не се страхувайте да изграждате връзки, все пак има доказани техники, които ще ви помогнат да се ориентирате в света на бизнес мрежите.
1. Бъдете себе си
За хората около вас автентичността е ключова. Проявяването на смирение и искреност е жизненоважно за установяване на връзки с другите. Хората могат да забележат лъжите, така че не се опитвайте да се представяте за някого другиго.
2. Изградете истински взаимоотношения
Процесът на работа в мрежа не е игра на числа. Не става въпрос за това колко визитни картички събирате, а за реално създадени връзки. Така че отделете време, за да зададете страхотни въпроси и да намерите общ език с хората около вас. Когато отделите време, за да ги опознаете, е по-вероятно да изградите трайни връзки.
3. Проследете, но не бъдете преследвач
Не искате да бъдете човекът, който изпраща 20 имейла и се обажда 10 пъти за един ден, но полагайте усилия да поддържате връзка с контактите си. От решаващо значение е да проследите след първата среща, например чрез телефонно обаждане, имейл или съобщение в LinkedIn. А може би изпращате забавно меме от време на време.
4. Бъдете полезни, но не и изтривалка
Искате да помагате на хората, но също така искате да сте сигурни, че те няма да се възползват от вас. Това разграничение е от съществено значение, когато служите на другите – процес, който не означава да жертвате вашето благополучие или да позволите на другите да не ви уважават или да ви подтикват да направите нещо. Предложете опит и ресурси по всякакъв начин, но поставете граници и ако някой се опита да ви продаде временно ползване на собственост, бягайте.
5. Посещавайте събития
Индустриалните събития са страхотен начин за среща с нови хора и създаване на връзки. Въпреки това може да бъде изкушаващо просто да се скриете в ъгъла с чиния безплатни мезета, но това няма да ви прокара пътека към напредъка. Така че, сложете най-добрата си усмивка, вземете напитка и започнете да се смесвате с хората на събитието.
6. Използвайте социалните медии, но не бъдете трол
Платформи като LinkedIn, Twitter и Facebook могат да бъдат страхотни пътища за свързване – едновременно разширяване на вашата мрежа и увеличаване на видимостта – но те също могат да бъдат минни полета за тролове, така че ги използвайте разумно. Публикувайте полезно съдържание и по друг начин се ангажирайте динамично и не влизайте в битки в Twitter.
7. Присъединете се към правилните групи за работа в мрежа
Важно е да се присъедините към групи, които отговарят на вашите ценности и цели, а също така искате да се съсредоточите върху истинската работа в мрежа, а не просто да се мотаете на чаша кафе. Истинските групи от този тип предоставят както възможности за среща с други професионалисти, така и достъп до ценни ресурси. Организации като търговска камара или международна бизнес мрежа предоставят структура и фокус, които позволяват на предприемачите да бъдат по-ефективни в усилията си за популяризиране.
8. Предлагайте стойност
Уверете се, че предлагате нещо значимо, но не раздавате фермата, и такава стойност може просто да приеме формата на полезен инструмент или връзка с някой във вашата мрежа.
9. Използвайте препоръчани потребители
Препоръчаните потребители могат да бъдат чудесен начин за разширяване на мрежа. Уважавайте поверителността на контактите и ги представяйте само когато има смисъл.
10. Поддържайте двупосочни информационни пътища
Страхотно е да присъствате на събирания, фокусирани върху вашата индустрия или интереси, тъй като те предоставят възможност за взаимодействие с хора с подобно мислене и учене от експерти в областта. Нишовите събития също могат да ви дадат представа за нови тенденции и технологии, за които може да не сте знаели. Но е важно да участвате с отворен ум. Не отхвърляйте хора, които може да нямат същото ниво на експертиза или опит като вас. Вместо това подхождайте към разговорите с готовност както да се учите от другите, така и да споделяте вашите знания и прозрения.
Този процес всъщност е свързан с изграждане на взаимоотношения и намиране на начини да помогнете на другите, а не просто да рекламирате себе си, така че бъдете искрени, слушайте активно и създавайте значими връзки. Никога не знаете накъде могат да ви отведат. Бъдете реални, бъдете полезни и се забавлявайте. В крайна сметка усмивката е един от най-добрите инструменти за работа в мрежа.
Източник: Иван Миснер, съавтор на бестселъра "Networking Like a Pro", както и основател и главен визионер на BNI - най-голямата в света организация за реферален маркетинг и работа в мрежа, за entrepreneur.com
Превод и редакция: Нели Тодорова
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.