Какво можем да научим от военноморските тюлени за вземането на решения

Какво можем да научим от военноморските тюлени за вземането на решения

Какво можем да научим от военноморските тюлени за вземането на решения

От това да решим какво да облечем до избора с коя задача да се захванем първо, когато отидем на работа, ние вземаме хиляди решения всеки ден. Някои са тривиални, но други могат да имат доста сериозни последици както за самите нас, така и за останалите. Когато правите тези избори, може лесно да се увлечете в размисли, методично притегляйки всички възможности. Въпреки че това може да изглежда като разумен процес, той също може да доведе до пропускане на редица шансове. Понякога се налага да вземете решение бързо и категорично.

В днешния свят сме затрупани от информация, което кара много хора страдат от така наречената „аналитична парализа“, казва Райън Анголд, бивш военноморски тюлен и главен изпълнителен директор на доставчика на военно оборудване ADS, Inc. „Искате да проучите нещата и да се възползвате от всички ресурси, до които имате достъп, за да можете да вземете правилното решение. Но не можете да бездействате завинаги. В крайна сметка няма 100% перфектно решение“, казва той.

„Всички решения на практика са едни и същи“, казва главният директор по цифрова трансформация на VMWare Майк Хейс, който е бивш командир на отряд военноморските тюлени автор на „Never Enough: A Navy SEAL Commander on Living a Life of Excellence, Agility, and Meaning“.

По време на 20-годишната си кариера сред тюлените, Хейс е научил, че вземането на решения, когато става дума за въпрос на живот и смърт, не се различава като процес от всяко решение с ниски залози

„Независимо дали вземам инвестиционно решение за това какво трябва да направи компанията в момента или решавам какви действия трябва да предприеме моят отряд от тюлени, всичко се свежда до една и съща рамка за вземане на решения“, казва той.

Съберете отзиви, идеи и гледни точки

Когато сте лидер или високоефективен член на екипа, вероятно имате изграден опит, от който можете да черпите

„Изискването в отрядите на военноморските тюлени  да са подготвени за множество различни сценарии, да са тренирали за операции в най-екстремната и да са готови за най-лошото“, казва Анголд. „Тези референтни точки са полезни, защото ви позволяват да кажете: „Добре, виждали сме нещо подобно и преди.“ Може би ситуацията не е идентична (никога не е), но опитът ви помага да вземате бързи рения“, добавя той.

Събирането на отзиви от другите е от ключово значение. Хейс, който е служил като сътрудник в Белия дом и директор по политиката и стратегията за отбрана в Съвета за национална сигурност при администрациите на Буш и Обама, казва, че е важно да търсите мнението на хора, които не мислят като вас.

„Твърде често сме склонни да търсим отзиви от съмишленици“, казва той. „Когато приемате отзиви от хора, които не мислят като нас, и насърчавате култура, която насърчава изразяването на различни идеи, за членовете на вашия екип е по-лесно да кажат нещо от рода на: „Не мисля че това е страхотна идея. Аз бих направил следното“. Таи рамка ви дава възможността да стигнете до най-добрите решения“, обяснява Хейс.

„Твърде много лидери смятат, че трябва сами да вземат решение“, добавя Анголд. „Да разчиташ на своя екип не е признак на слабост. Силните лидери използват ресурсите си“, казва той.

Решете кога да направите избор

„Първата част от процеса на вземане на решение всъщност е изборът, когато то да бъде взето“, казва Хейс. „Това е стъпката, при която повечето хора грешат“.

Да знаете кога да вземете решение зависи от получаването на възможно най-добрите данни, необходими за правене на избор възможно най-бързо. Понякога времето за вземане на решение е 30 секунди, като например решението кога да пуснете бомба. Друг път времето за вземане на решение може да бъде две седмици.

„Има случаи, когато събирането на повече информация е полезно за вземането на решение, но в други ситуации трябва да действате инстинктивно“, обяснява Хейс.

Твърде дългото чакане също може да повлияе на решението, казва Анголд. „Не можеш да седиш на едно вечно“, казва той. „Хората чакат да направите избор, защото от него могат да зависят други решения. Понякога, ако отлагате твърде дълго, ефектът от вземането на правилното решение се губи, защото сте изпуснали правилния момент“, добавя той.

Бъдете готови за корекции

Винаги съществува възможност да сте вземете грешно решение. Хейс и Анголд казват, че смирението ще ви помогне както да вземете правилното решение, така и да се справите със ситуацията, в която ще попаднете, ако сбъркате.

„Когато вземат решения, много висши ръководители позволяват на тяхното его да диктува правилата“, казва Хейс. „Те смятат, че отстъпването от позицията, на която са застанали, ще ги накара да изглеждат зле. Трябва  да се чувствате комфортно с идеята да кажете „Има нова информация, позволете ми да я прегледам. Може да се наложи да променим курса, добавя той.

Според него това е най-яркият знак за добро лидерство, защото показва, че ръководителят е готов да постави организацията пред себе си и да вземе правилното решение.

Анголд споделя неговото виждане. „Изисква се много смирение, за да може човек да признае, че взел грешно решение“, казва той. „Тук е важна комуникацията и тази прозрачност с вашия екип. Можете да спечелите много допълнително доверие от хората си, когато признаете грешките си“, добавя той.

.................

Стефани Воза за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ