Бизнес БРОЙ /// Мениджър 03/2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Езикът на санкциите

Войната се пренесе и върху достъпа до технологии

Автор:

Ясен Гуев

Езикът на санкциите

Войната се пренесе и върху достъпа до технологии

Езикът на санкциите
quotes

Едно основните изразни средства на Запада за противодействие на военна и икономическа агресия са санкциите. Срещу Русия бяха приложени поредица от мерки заради войната с Украйна, които засягат замразяване на над 300 милиарда евро на Централната банка на страната и включват множество други ограничения срещу компании и физически лица. Обект на санкции в последно време е и Китай.

Ударът срещу азиатската държава е основно в сферата на високите технологии, която ще предопредели победителите в глобалната икономическа надпревара.

Още през 2018 г. САЩ се прицелиха в Китай, когато администрацията на президента Доналд Тръмп наложи забрана за използване на телекомуникационното оборудване на Huawei. След руската инвазия в Украйна през 2022 г. бяха наложени санкции и срещу няколко китайски компании, включително и срещу Spacety China, за предоставяне на сателитни изображения на наемниците от Wagner Group, които се сражаваха срещу украинската армия. 

Заради войната в Украйна администрацията на Байдън наложи в края на февруари нови търговски ограничения на 93 субекта от Русия, Китай, Турция, Обединените арабски емирства, Киргизстан, Индия и Южна Корея. Така общият брой на включените в списъка със санкции достигна над 900.

Също през февруари Европейският съюз одобри 13-и пакет санкции, свързани с руската военна агресия в Украйна. Той включва близо 200 организации и лица, обвинени в подпомагане на Москва да се снабди с оръжия или в участие в отвличането на украински деца.

Китайската заплаха

Част от американските санкции са предназначени да забавят способността на Китай да произвежда най-модерните чипове в света, тъй като технологичната конкуренция между двете нации продължава да се разгаря. 

Китайската компания SMIC беше поставена в американския търговски черен списък, наречен Entity List през 2020 г. По този начин ѝ беше отрязана възможността от получаване на чуждестранни технологии, които ще ѝ позволят да произвежда

по-модерни чипове.

САЩ оказват натиск и върху други страни за налагането на подобни ограничения. Ключова държава по отношение на производството на чипове е Нидерландия. Много е вероятно никога да не сте чували за компанията ASML – причината е, че тя произвежда машини за производство на чипове, а не самите чипове.

Санкциите имат конкретна цена и за самата ASML – в началото на годината тя обяви, че експортните ограничения, наложени от САЩ на Нидерландия, ще намалят приходите ѝ от продажби в Китай от продуктовите ѝ линии в средния клас с 10–15%.

Много експерти смятаха, че без новите нидерландски машини китайската компания SMIC ще се затрудни да направи 7-нанометрови и по-малки чипове. Затова беше голям шок, когато миналата година беше представен телефонът Huawei Mate 60, който е именно със 7-нанометров чип, произведен от SMIC. Имаше предположения, че са използвани по-стари машини за производство на чипове. Използването на по-старо оборудване за производството на по-модерни чипове поставя две големи предизвикателства. Първото е, че е по-скъпо, а второто, че се произвеждат по-малко бройки. 

TSMC – световният лидер в производство на чипове от Тайван

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) произвежда близо 90% от съвременните чипове в света – те се използват от iPhone, изкуствен интелект, електрически превозни средства, бойни самолети и всякаква друга електроника.

Основателят на TSMC Морис Чанг предупреди миналата година, че предимството на TSMC в производството на полупроводници може да ерозира поради геополитически и икономически предизвикателства.

Компанията получи изключение от САЩ да продължи да произвежда в Китай 28- и

16-нанометрови чипове.

Новият американски гигант – Nvidia

Nvidia добави зашеметяващите 273 млрд. долара към пазарната си капитализация през февруари. Това се случи, след като компанията отчете 769% годишен ръст на печалбата за четвъртото тримесечие и 580% скок на печалбата за цялата година спрямо предишната.

Nvidia надмина Amazon и Alphabet по пазарна стойност и стана третата по големина компания на Уолстрийт след Microsoft и Apple.

Големият ръст на компанията е основно защото тя е ключова за развитието на всички приложения, свързани с изкуствен интелект. Nvidia е лидер в производството на процесори, необходими за създаването на текст и изображения.

Администрацията на Байдън наложи санкции върху продажбите на компанията в Китай. Nvidia обяви, че нейните продажби в Китай са 19% от всички през 2023 г., но сега са спаднали до едноцифрен процент.

Защо не можем просто да преместим фабриката за чипове някъде другаде?

Самото изграждане на съоръжение за производство на чипове се оценява на стойност между 15–20 млрд. долара. В зависимост от типа фабрика такава в САЩ струва приблизително 30% повече за изграждане и експлоатация в продължение на 10 години от тази в Тайван, Южна Корея или Сингапур и 37–50% повече от една в Китай. До

40–70% от тази разлика в разходите се дължи на държавните стимули.

Американските компании купуват 48% от произведените чипове, но представляват само 12% от глобалното производство на полупроводници.

В същото време 75% от световното производство на чипове е концентрирано в Източна Азия. Китай има амбицията да има най-големия дял в производството на чипове до 2030 г. поради предоставените близо 100 млрд. долара държавни субсидии.

Човешкият фактор

Според американската Асоциация на полупроводниковата индустрия (SIA) работната сила в САЩ ще нарасне с близо 115 хил. работни места до 2030 г. – до приблизително 460 хил. работни места до края на десетилетието, което представлява ръст от 33%. 

От тях приблизително 67 хил., или 58% от планираните нови работни места, рискуват да останат незаети при настоящия брой завършващи студенти.

Други бързоразвиващи се технологични индустрии от стратегическо значение за бъдещето на САЩ и света са изправени пред подобен недостиг на таланти и се конкурират за същия набор от обучени хора. Тези индустрии и технологии включват чиста енергия, медицински технологии, изкуствен интелект, интернет на нещата, киберсигурност, комуникации от следващо поколение, аерокосмическа индустрия, автомобилостроене и др. 

Достъпът до пари, технологии и високообразовани специалисти е това, което дава предимство в днешния свят. Те са и новото бойно поле на противопоставяне между големите световни играчи. Чиповете и изкуственият интелект са както в здравеопазването, така и в новите модерни оръжия, които се използват във военните действия. Превъзходството все повече зависи от достъпа до технологии.