Еволюция на сънищата

Еволюция на сънищата

Еволюция на сънищата

Професорът по психология Марк Благроув смята, че основната полза от сънищата е, че можете да разкажете на други хора за тях

Повечето от нас са се събуждали от сън, който е бил толкова невероятен, странен или трогателен, че нямаме търпение да разкажем на някого за него. Вероятно сте чували и истории на други хора за техните мечтани приключения. Като учен по съня, много години се чудех за ролята, която играят тези преразкази на сънища.

От 2016 г., заедно с колегата художник и учен Джулия Локхарт, сме домакини на открити разговори за сънищата. На тези събития обсъждаме с доброволци техните забележителни мечти пред публика. Особено ярко си спомням срещата, която се проведе през 2017 г. Една от участничките имаше сън, който беше метафора, емоционално отражение на дъщеря ѝ, която напуска дома. Сънят беше толкова трогателен, че всички присъстващи бяха дълбоко трогнати. Локхарт и аз осъзнахме, че обсъждането на сънища може да повлияе на слушателите толкова, а понякога дори повече, отколкото на самия сънуващ. Разбрахме също, че това може да хвърли светлина върху една от най-големите мистерии на психологията: защо хората изобщо сънуват.

От сън спомен няма?

Въпросът дали сънищата имат някаква функция се обсъжда от много години. От една страна, има мнение, че сънищата са епифеномен, тоест страничен ефект, който няма функционално значение, резултат от дневни процеси, които продължават по време на сън. В Dreams of the Soul неврологът Оуен Фланаган описва сънищата като странични продукти на механизми за справяне, „спрендели“. Еволюционните биолози използват този термин, за да опишат характеристиките на даден организъм, които не служат за целите на оцеляването или възпроизводството.

От друга страна, много учени излагат различни версии за функциите на сънищата, но по-голямата част от тях се основават на идеята, че тези функции се осъществяват чрез невронни процеси, които се случват по време на сън, независимо дали тези сънища са впоследствие припомнен или не. Примерите включват внушения, че в сънищата ние моделираме и практикуваме справяне със заплахи, че сънищата играят роля в консолидирането на спомените или регулирането на емоциите, или че те създават образи, които помагат да се справим със страшните спомени.

Въпреки това, всички резултати в съответствие с тези теории са сравнителни по природа и това не ни позволява да заключим, че сънищата определено имат ефект върху паметта или емоциите. За да знаят със сигурност, изследователите ще трябва експериментално да променят сънищата, например чрез специално стимулиране на съдържанието на сънищата.

И все пак е доказано, че сънищата имат известно въздействие, когато се споделят след събуждане. Уликите, сочещи тези ефекти, идват от сравнителни проучвания. Например, едно проучване установи, че двойките, които споделят повече мечти, съобщават за по-голяма интимност във връзките си. Има по-убедителни доказателства за въздействието на говоренето за сънища.

Оказа се, че размяната на сънища повишава интимността в брака в по-голяма степен от размяната на събития или нито едното, нито другото, както е в контролната група. Екипът, ръководен от треньора по взаимоотношения Телма Дъфи, предположи, че споделянето на мечти може да помогне за укрепване на взаимоотношенията чрез създаване на подходящата атмосфера за саморефлексия и откритост.

Една забележителна размяна на сънища през 2017 г. вдъхнови Локхарт и мен да продължим да изследваме връзката между личните взаимоотношения и разказите за сънища. Първоначалното ни изследване показа, че хората с високи нива на емпатия са склонни да споделят мечти по-често и са по-склонни да слушат мечтите на други хора. След това проучихме дали споделянето на сънища може действително да повиши нивото на емпатия, която човек изпитва към друг. (Това откритие е в съответствие с предишни изследвания, показващи, че фантастиката, която, подобно на сънищата, е симулация на социално преживяване, може да увеличи емпатията.)

Набрахме двойки участници, които бяха приятели или в романтични връзки. Един човек от всяка двойка трябваше да се срещне с партньора си възможно най-скоро, ако има интересен сън, и да го обсъди с тях в продължение на 15-30 минути. Чрез сравняване на резултатите от проучване, проведено преди и след този обмен, открихме, че слушателите са увеличили съпричастността към тези, които споделят сънища.

В ннигата „Науката и изкуството на сънищата“, публикувана през 2023 г., Джулия Локхарт и аз предположихме, че в хода на човешката еволюция хората, които споделят наративни сънища, може да са спечелили предимство за оцеляване или репродуктивност, защото такива сънища предизвикват съпричастност.

Една примитивна форма на сънуване може да е възникнала в много видове животни, за да засили паметта, да упражнява заплахи или други функции, или изобщо без никакво практическо значение, нищо повече от страничен продукт на процесите на адаптация. Но след това, след развитието на сложна реч при хората, което позволява обмен на сънища, еволюционните процеси могат да започнат да оформят компонентите на съдържанието на сънищата. Това може да се е случило във времева линия, подобна на еволюцията на човешкия език и разказване на истории, която е започнала преди приблизително 150 000 до 200 000 години и е насърчила сплотеността и сътрудничеството между групите.

В по-широк теоретичен контекст споделянето на сънища се разглежда като част от това, което учените наричат ​​„човешко самоопитомяване“. Тази основна теория за човешката социална еволюция предполага, че ние сме се опитомили, точно както кучетата, котките и конете. По този начин еволюционните предимства на хората включват намаляване на агресивността и увеличаване на толерантността, сътрудничеството и съпричастността в социалната група.

Въз основа на всичко това може да се предположи, че функцията на сънищата е ние да им кажем: те ни позволяват да се разкрием в полза на групата, дори ако това понякога може да е неудобно за индивида. По този начин запомнянето и разказването на сън е неразделна част от еволюционната функция. Разбира се, споделянето на истории или спомени или дори обсъждането на любим филм също насърчава откритостта и обвързването. Но може би сънищата служат на тези социални ползи по уникален начин, защото са склонни да предизвикват силни емоции от будния живот.

Какво следва?

Как могат изследователите да претеглят противоположните хипотези за функциите на сънищата? Вярваме, че някои от данните, използвани в подкрепа на идеята, че сънят е важен като процес, могат да бъдат интерпретирани в съответствие с нашата теория.

Помислете за откритията на Моника Бергман и нейните колеги през 2020 г., базирани на анализ на 632 сънища, описани от 150 поляци, оцелели от концлагера Аушвиц. Това са ретроспективно описани сънища, преживяни преди Втората световна война, по време на затвор по време на войната и след нея. Екипът на Бергман установи, че сънищата, свързани с война и други заплахи, са по-често срещани след войната, отколкото по време на затвора, а сънищата за семейство и свобода са по-често срещани по време на затвора, отколкото преди или след войната.

Групата на Бергман заключава, че сънищата служат за обработка на емоции и спомени. Ние обаче вярваме, че е възможно да интерпретираме същите резултати през призмата на теорията за обмена на сънища. От тази гледна точка преразказването на сънища за предишен живот, добродетели и идентичност може да насърчи социалната връзка и съпричастността сред затворниците, оцелели в ужасяващите условия на концентрационния лагер. По същия начин след войната репортажите от сънищата за Аушвиц могат да насърчат социалните връзки и съпричастността към преживяванията на сънуващия, докато е бил в затвора.

По този начин сънищата могат да насърчат самооткриването и сплотеността на групата, дори ако това означава, че сънуващият трябва да помни болката. (Вярваме, че подобен аргумент за важността на сънищата в по-късното разказване на истории може да бъде направен за други скорошни междукултурни изследвания на сънищата.)

Широко разпространено е мнението в обществото и сред изследователите, че сънищата са полезни за нас по някакъв начин в процеса: те често са сложни и отразяват живота по творчески и метафоричен начин. Но Джулия Локхарт и аз не сме единствените учени в областта, които имат съмнения относно това доколко невронните процеси, наблюдавани по време на сън, са свързани с преживяването на сънищата и тяхната функция.

Източник: Psyche

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ