С летящ старт в новата година
Според проучване на Workhuman само 31% от компаниите все още правят годишни прегледи на представянето. Въпреки че по-честата обратна връзка може да бъде полезна на работа, не е нужно да се отказвате от тази практика. Самостоятелният преглед на годината може да бъде мощно упражнение за личностно израстване и развитие, казва Лео Бабаута, автор на „Zen Habits: Mastering the Art of Change“ и водещ на Zen Habits Podcast.
„Хората, които се представят добре или полагат големи усилия, за да си вършат работата качествено, са склонни да гледат напред. Ето защо новогодишните обещания са важно нещо“, казва той. „Обичаме да си поставяме големи цели за следващата година, защото сме развълнувани от това, което предстои, но не винаги обичаме да поглеждаме назад“, добавя Бабаута.
Поглеждането назад може да бъде объркващо, защото трябва да признаем къде нашите грешки и пропуски. Ако обаче подминем тази стъпка, пропускаме ценни прозрения, казва Бабаута.
„Намерих много злато, гледайки какво мога да науча от това, което съм направил или не съм направил“, казва той. „Ако гледаш само напред, няма да се подобриш. Просто ще продължите да се забивате в едни и същи модели отново и отново.
Съберете информация
Може да е трудно да си спомните всичко, което се е случило през изминалата година. Бабаута улеснява този процес със свои собствени месечни прегледи. Ако приемем, че не сте го направили, преминете месец по месец, запомняйки всичко, което можете.
„Погледнете календара си. Може би сте ходили на конференция или сте провели среща за някакъв важен проект. Календарът носи страхотна информация“, казва той.
Съобщенията, които сте изпратили на други, също могат да предизвикат спомени, обяснява Бабаута, съветвайки да прегледате седмичния чат за събития или да сканирате имейлите си за определени теми.
Докато събирате информация, обърнете внимание на своите силни и слаби страни. Вероятно има неща, с които не сте се правили добре и има риск същото да се случи и през следващата година.
„Освободете всяка негативност, която може да сте натрупали. Разберете какво можете да научите от нея“, съветва той.
След това подчертайте доброто и успехите, които сте постигнали. „Ние рядко празнуваме себе си, тъй като обикновено се съсредоточаваме върху грешките. Какво наистина се гордеете, че сте постигнали? Какво е сработило и бихте искали да продължите да правите занапред?“.
Използвайте тези прозрения за поставяне на цели
Докато правите преглед годината си, създайте три списъка:
- неща, които е важно да промените занапред
- неща, които е важно да запазите същите, защото са сработили добре
- неща, които да изоставите изцяло
Използвайте тези открития, за да си поставите цели. Бабаута обича да разделя големите цели на месечни етапи. Например, ако иска да си постави цел за доход, той разделя числото на месечни или тримесечни цели. След това създава структура, която ще му помогне да постигне целта, като например присъединяване или създаване на група за отчетност, където посочва целите си за следващия месец.
Също така е важно да планирате чести сесии за планиране, в рамките на които да проверявате напредъка, който сте постигнали по целите. Те могат да бъдат ежедневни или седмични. „Записването на целите е страхотно, но е възможно да ги напишете на лист и да забравите за тях през останалата част от годината. Имате нужда от начин да си ги припомняте всеки ден“, категоричен е Бабаута.
Макар че на Бабаута му отнема по-голямата част от месец декември, за да извърши своя личен преглед на годината, процесът може да бъде изпълнен за една седмица. „Разбийте го на парчета“, препоръчва. Трудно е да направите всичко това наведнъж. Колкото повече време можете да посветите на процеса, толкова по-добре“, съветва той.
Какво ще спечелите от всичко това?
Дори ако вашият мениджър провежда годишен преглед с вас, провеждането на вашия собствен анализ е овластяващо, казва Бабаута. Pруга причина, поради която годишният самопреглед е важен, е защото той се превръща в акт на лична отговорност.
„Страхотно е е да си последовател, когато някой друг ти казва какво мисли за представянето ти, но този процес представлява заемане на проактивна лидерска позиция в собствения ви живот“, казва Бабаута. „Това не трябва да се отнася само за вашата работа. Можете да направите преглед на ефективността на вашите лични финанси, вашето здраве и вашите взаимоотношения. Дори ако получавате отзиви от някой друг, помислете какво самите вие считате за вярно за вас, вместо просто да приемате чужда външна обратна връзка“, добавя той.
Самостоятелният преглед вероятно ще изведе на преден неща, които бихте предпочели да забравите. Всъщност Бабаута казва, че това често е причината хората да избягват да го правят.
„Знай, че това ще бъде неудобно. Приемете го и го прегърнете. Това наистина е акт на грижа за вас самите“, категоричен е той.
……………
Стефани Воза за FastCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.