Как разбирането на Бил Гейтс за успеха се е променило с годините
Когато Бил Гейтс напуска Харвардския университет, за да стане съосновател на Microsoft, той не мислел за това, че може да стане милиардер или да управлява компания, която сега има пазарна капитализация от повече от 3 трлн. долара.
Гейтс, тогава на 20 години, е имал много по-скучна дефиниция за успех, казва той пред Си Ен Би Си: „Тогава беше просто: Моят код добър ли е наистина? Работи ли? И може ли тази компания да покаже на света, че тези микрокомпютрите са голяма работа?“
По това време, през 1976 г., компютърни маниаци като Гейтс и другия съосновател на Microsoft Пол Алън са смятани за „любители“ със странно хоби – но те горещо са вярвали, че технологичната революция е неизбежна. „Това беше магията на софтуера. И бях готов да съсредоточа живота си, 20-те си години, само върху софтуера, само върху една работа“, споделя Гейтс.
По-конкретно, работата за която говори е създаването на висококачествен софтуер, който да накара широката общественост действително да прегърне идеята за персоналния компютър. „Нашата фраза беше „персонален компютър на всяко бюро и във всеки дом“, което днес звучи скучно, но тогава това беше пълна лудост“, разказва Гейтс.
Този интензивен фокус върху създаването на възможно най-добрия продукт не е означавал, че Гейтс не е бил наясно, че с това могат да се спечелят пари – всъщност той е акцентирал върху този факт от самото начало. В известното си „Отворено писмо до любителите“ през 1976 г. Гейтс пише, че потребителите трябва да плащат справедливи цени, за да използват софтуер, така че разработчиците, като него, да бъдат достатъчно добре компенсирани, за да са сигурни, че могат да работят по създаването на нов, висококачествен софтуер. от какъвто индустрията има нужда, за да расте.
Уникалният начин на мислене на Гейтс, обобщен с думите: „Всичко беше Microsoft, през цялото време на 20-те ми години... моята гледна точка за успеха беше до голяма степен ориентирана към Microsoft“, помага на компанията да достигне до челните редици редици в бизнеса по време на компютърната ера, превръщайки го в един от най-богатите хора в света. По последни данни Forbes оценява нетно му състояние на 128 млрд. долара.
С времето обаче вижданията на Гейтс се променят, като денс той се „наслаждава на това, че е полиматичен и учи много неща“, като прекарва свободното си време в четене на теми като биология, физика и климатология. Тези теми са във фокуса на предстоящата документална поредица на Netflix „Какво следва? Бъдещето с Бил Гейтс“.
Как Гейтс определя успеха днес
Личното определение на Гейтс за успех „определено е еволюирало“ в сравнение с младите му години, казва той.
Отчасти Гейтс съжалява за целеустремеността си, която е попречила на него, а и на служителите му, да се наслаждават на усещането за баланс между работата и личния живот. Сега той съветва всички „да си вземат почивка, когато имат нужда“.
„Сега не работя толкова усилено“, споделя Гейтс пред Си Ен Би Си. „По време на 20-те си години не вярвах в уикендите и ваканциите. Натоварването, на което сам се подлагах, беше извън контрол“, добавя той.
Днес представата за успех на 68-годишния милардер се върти около различен въпрос: „Добавям ли нетна стойност към света?“ Той е обещал да раздаде „почти цялото“ си богатство в рамките на следващите 20 години, чрез инициативи като Фондацията „Бил и Мелинда Гейтс“ и неговата инвестиционна група за чиста енергия Breakthrough Energy.
„Сега мога да определя успеха си по отношение на овластяването на други хора като споделям къде съм сгрешил, къде съм действал правилно и предоставям ресурсите си за неща като борбата с маларията или изменението на климата“, казва Гейтс.
Той очаква с нетърпение да продължи тази работа през следващите няколко десетилетия, ако здравето му позволява. „Просто съм супер късметлия, че съм в различна фаза от живота си, но все още мога да чувствам, че действията ми имат значение“, заключва той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.