Най-доброто време за разрешаване на проблеми?

Най-доброто време за разрешаване на проблеми?

Събуждането посред нощ ми предизвикваше огромно безпокойство. Често се паникьосвах от загуба на сън, което водеше до още по-малко сън и повече паника, докато не се изморя от притеснения или слънцето не изгрее.

Но с течение на времето разбрах, че тези събуждания не винаги са били лоши. Някои от мислите ми в тези полубудни моменти се оказаха изненадващо полезни. Те ми помогнаха да генерирам идеи за статии или да се ориентирам в сложни проблеми. В крайна сметка видях, че това състояние на променлива будност ми позволява да се справям с предизвикателствата на живота по начини, които не можех през деня.

Оказа се, че не съм сама.

Човешкият ум посред нощ

В добре известно проучване от 2022 г., озаглавено „Ум след полунощ“, екип, ръководен от учени от Университета на Аризона, установи, че мислите късно вечер са склонни да бъдат негативни и по-импулсивни. Учените също така установиха, че будуването през нощта увеличава рисковото поведение и прави рисковите награди да изглеждат по-привлекателни.

Съществуват обаче и предимства, казват някои поддръжници и специалисти по медицина на съня. От една страна, мисленето по късните часове на нощта сега е един от редките моменти, когато сме защитени от безкрайни мобилни известия и други разсейващи фактори. И тъй като не сме напълно будни, това ни позволява да се възползваме от вид състояние на сън, което насърчава оригиналното мислене. Известно е, че Салвадор Дали и Алберт Айнщайн са използвали хипнагогия –състояние на полуосъзнат сън, за решаване на творчески проблеми. „Това е по-тихо време за нашия мозък“, казва Катрин Грийн, директор по медицина на съня в UCHealth в Аурора, Колорадо. „Има по-малко разсейване през нощта.“

Мадан Кандула, основател на базираните в Милуоки, Уисконсин медицински практики Advent, приписва своите посреднощни мисли за това, че са му помогнали да развие оперативната ефективност, от която се нуждае, за да разшири бизнеса си до повече от 30 места.

Кандула, лекар по образование, казва, че понякога се събужда около 3 часа сутринта, след като е спал само няколко часа. Докато все още е в състояние на сън, той казва: „Аз съм изолиран и мога да стигна до решенията.“ Единственият недостатък е, че той може да бъде гроги на следващия ден.

Грийн от вUCHealth’s Green отбелязва, че събуждането от дълбок сън – дори посред нощ, ни позволява да консолидираме това, което сме научили предишния ден. Макар че последователният и качествен сън е от решаващо значение – в идеалния случай седем часа или повече, тя обяснява, че тези моменти на будност ни помагат да синтезираме идеи. „Когато се събудите с идеи посред нощ, мозъкът ви активира тези синапси или прави тези връзки“, добавя тя.

За тези, които се опитват да се възползват от наученото, Грийн препоръчва да държат дневник наблизо. „Запишете мисълта, която ви е дошла на ум, след което я пуснете. Не искаме тези мисли да се изгубят, но не искаме и да се развихрят и да ни държат будни“, казва тя.

Ключът към извличането на ползите е да не се събуждате напълно посред нощ, обяснява Аника Карол, треньор по сън и здраве, базиран в Манитоба, Канада.

Префронталната кора, която управлява логическите разсъждения, контрола на импулсите и вземането на решения, показва намалена активност през късните нощни часове. Това означава, че хората често са измъчвани от по-малко мисли, свързани със синдрома на самозванеца, които разчитат на по-рационална мозъчна дейност, казва тя. Но има едно нещо, за което трябва да внимавате, когато се докосвате до нощния мозък – ако мислите станат твърде емоционални, „това ще бъде катастрофа“, казва Карол.

Ребека Джоу, главен изпълнителен директор на Soft Services, марка за грижа за тялото в Ню Йорк, споделя, че може да е трудно да се разбере дали нейните посреднощни мисли наистина са полезни. „Опитвам се да не реагирам веднага и да му дам малко време. Ако идеята продължи да се появява през деня, ще я споделя с някой от моя екип, на когото имам доверие, за да видя реакцията му и да преценя дали си струва да я преследвам“.

Въпреки че нощните мисли могат да вдъхновят креативността, не бива да прекалявате. Твърде дългото будно време през нощта може да сигнализира за нещо по-дълбоко и да наруши мисленето. „Ако това се случва постоянно, ще започна да проучвам защо се събуждам“, казва Карол.

………..

Алина Дазик за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ