Неудобните въпроси, които не трябва да си спестявате
„Без съжаления“ е супер закачлива фраза. Това е заглавието на няколко поп песни и се появява на много тениски и татуировки. Но според някои експерти „без съжаления“ всъщност е ужасен житейски девиз.
Авторът Даниел Пинк е написал цяла книга за силата на съжалението, за да ни помогне да разберем и подобрим живота си. Експертът по лидерство Манфред Кетс де Врис твърди, че съжалението „ни принуждава да се ангажираме с ретроспективен анализ, за да разберем защо сме мислили или действали по определен начин в миналото“, за да можем да действаме по различен начин в бъдеще.
Може би авторката Катрин Шулц обобщи тази линия на мислене най-добре в нейния TED Talk: „Ако искате да бъдете напълно функционални, напълно човешки и напълно хуманни, мисля, че трябва да се научите да живеете не без съжаление, а с него”.
Накратко, съжалението може да не е приятно, но ни учи на много и ни подтиква към промяна. Ето защо най-малко един професор и автор на бестселъри настояват, че трябва да изградите система в живота си, която ви принуждава редовно да размишлявате върху грешките и недостатъците си.
Разочарованието е значим сигнал
Кал Нюпорт е професор по компютърни науки в университета Джорджтаун, но сред повечето хора, които са запознати с неговото име, той е известен като автор, който постоянно говори за елиминирането на всичко, което може да ви разсейва, така да имате време да вършите „задълбочена работа“ (това е и заглавието на един от най-продаваните му книги). За серийния предприемач Ноа Кейган обаче Нюпорт е личен ментор.
Наскоро в блога си Кейган разсъждава върху най-важните уроци, които е научил от Нюпорт през годините, включително едно мощно прозрение за силата на съжалението и как да я овладее.
„Кал редовно ходи на разходки без придружители, за да търси тишина. Без музика. Без подкасти. Само химикал и тефтерче“, споделя Кейган.
В това има логика. Купчина от изследвания предполага, че времето сред природата ни помага да се освободим от стреса и да мислим ясно. В същото време науката показва, че повечето от нас не получават достатъчно спокойствие в живота си. Доказано е също, че ходенето е огромен стимулатор на креативността.
Но какво точно прави Нюпорт, докато се скита на открито с тефтерчето си? Той не се възхищава на птичите песни или просто мечтае. Според Кейгън той си задава три много неудобни, но много важни въпроса.
3 неудобни въпроса, които да си задавате редовно
„Лесно е да премахнете разочарованието си. Но когато го избягвате, няма растеж. Изправете се срещу разочарованието си. Това е значим сигнал“, казва Нюпорт.
За да се усъвършенствате, трябва да имате силата да изключите Netflix или да спрете да преследвате безсмислена заетост и всъщност да помислите върху всички начини, по които сте се разочаровали. Защото единственият начин да накарате нещата да работят по-добре е да вникнете в причините те да не вървят по желания начин.
За да направи това, Нюпорт винаги си задава едни и същи три брутално директни въпроса по време на разходките си:
-
Как прекарвам времето си?
-
Опитах X, защо не работи?
-
Защо не съм толкова успешен, колкото бих искал?
Първият въпрос ви изправя лице в лице с обезпокоителната реалност, че това, с което се занимавате, в крайна сметка определя начина, по който изживявате живот си. Вторият ви подтиква да извлечете възможно най-много поуки от провала. А третият има за цел да отстрани оправданията и да ви принуди ви да се изправите срещу вероятния основен виновник за вашите разочарования – вие самите.
Има ли вероятност отговорите на тези въпроси да са приятни? Да ви поласкаят? Да са лесни за усвояване? Абсолютно не. Но това прави тази информация толкова полезна. Само като се сблъскате с причините защо не сте толкова успешни (каквото и да означава това за вас), колкото искате, можете да изградите живот, който ви доближава до целите ви.
………………..
Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.