Преди всяка голяма промяна: Отделете време за потапяне в „неутралната зона“

Преди всяка голяма промяна: Отделете време за потапяне в „неутралната зона“

В наши дни почти всеки път, когато отворите браузъра на компютъра или мобилния телефон, се сблъсквате с някакво нова тенденция на работното място. Първо бе „Голямото напускане“, после „Тихото напускане“, а в определен момент популярност придоби и движението „Не искам да работя”(Antiwork). Редица издания се възползваха от тенденции като добър инструмент за генериране на кликове, но не много опитаха да вникнат по-надълбоко в тяхната същност. Възможно ли е всички те да са нови имена на едно и също явление?

След пандемията много хора искат да внесат някои фундаментални промени в живота си. И докато експлозията от истории за високи нива на напускане и придобиване на повече власт от служители предполага, че някои хора успяват да предоговорят отношенията си с работата си, тъжната истина е, че много хора вероятно завинаги ще останат на етапа на мечтаене за по-добра работа.

Какво отличава тези, които наистина успяват да направят големи промени, от онези, които вечно се надяват да преобразят живота си, но никога не успяват да го направят? Журналистът и водещ на подкаст Мануш Зомороди смята, че знае отговора.

Какво е неутралната зона?

Зомороди е посветила цялата си кариера на разговори с професионалисти за техните професионални истории. В блога TED Ideas наскоро тя разкри модел, който е забелязала както в живота на своите гости, така и по собствения си професионален път. Тези, които успешно се се справили с големи промени, са използва сходна тактика – т. нар. неутрална зона

Какво представлява неутралната зона? Зомороди не е автор на концепцията. Той идва от философ на име Уилям Бриджис, който изучава лидери, управляващи големи кризи през 60-те години на миналия век. „Бриджис установява, че най-добрите лидери - тези, които свеждат драмата до минимум и помагат на служителите си да се справят със стреса по възможно най-добрия начин, са правили едно много важно нещо: Те… не са правили твърде много“, казва Зомороди.

Бриджис нарича този период, в който лидерите реагират на големи промени чрез наблюдение, усвояване и мислене, неутралната зона. „И той вярваше, че това е от решаващо значение, така че голямата промяна да не се превърне в голяма криза както за компаниите, така и за отделните хора“, казва Зомороди.

Неутралната зона не е била от решаващо значение само за лидерите по време на администрацията Линдън Джонсън. Твърде много от нас взимат прибързани решения при ориентирането сред радикални промени в наши дни.

Понякога икономическите притеснения правят бързия преход неизбежен, но Зомороди твърди, че рязкото преминаване от вашия стар живот към новия рядко работи.

„Преди да приемем първото предложение за работа или да се преместим в друг град; преди да вземем голям заем, за да започнем нов бизнес и дори преди да помислим за това какво искаме да правим в бъдеще, трябва да се примирим с края на старата глава от нашия живот и малко да поседим на едно място“, пише тя.

След като най-накрая забавите темпото, трябва да си дадете време, за да осъзнаете по-добре нещата и да видите къде точно се намирате.

„Неутралната зона може да означава да решите да кажете „не“ на новите възможности; да си кажете, че това чувство на стягане в стомаха ви е очаквано; да се научите да се придържате към рутина, която включва здравословна храна, добър сън и малко упражнения; или пък нещо друго, “ казва Зомороди.

Но ако наистина искате да направите трайна, положителна промяна, то не трябва да подминавате тази неутрална зона.

„Ако прескочим неутралната зона, рискуваме отново да попаднем на мястото, на което сме били досега“, предупреждава тя.

Какво трябва да правите, докато сте в неутралната зона?

Означава ли всичко това, че когато сте изправени пред голяма промяна трябва да прекарате няколко месеца, гледайки безизразно през прозореца? В известна степен, да. Нещата не опират само до времето за почивка (въпреки че много от нас наистина имат нужда от това), а и до саморефлексия.

„Не мислете за следващия си кариерен ход и не се опитвайте да ограничите амбициите си. Просто бъдете сами с мислите си. Превключите двигателя си на неутрално. И когато го почувствате добре, попълнете празните места в това изречение: Бих описал това момент в моя живот, работа или кариера като … и …. И ми се иска да можех ….", предлага Зомороди.

Когато бягаме от лоша ситуация, обикновено не се замисляме накъде сме се запътили. Всичко изглежда по-добре от пожара, от който бягаме, което означава, че рискуваме да избягаме от една лоша ситуация в друга. Имате нужда от време, за да си поемете дъх, да се огледате и да решите къде и как точно искате да изградите отново живота си. Отделете време, което да прекарате в неутралната зона, преди да направите голяма промяна в живота. В крайна сметка това увеличава вероятността да попаднете на място, което настина да ви прави щастливи.

………….

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ