Назначавайте хора, които не са съгласни с вас

Назначавайте хора, които не са съгласни с вас

„Не искам хора, които постоянно се съгласяват с мен. Искам всеки да казва истината, независимо дали това ще му струва работата”. Тази реплика е на холивудския продуцент Самюел Голдуин, не всички мениджъри обаче са като него. Някои предпочитат да се обграждат с хора, които споделят всичките им виждания. А пък и не всички служители са склонни да са несъгласни с шефа, при положение, че това може да им струва работата. Важно е да се намери златната среда.

Едно е сигурно обаче - различините мнения раждат истинските отговори и за бизнеса, пише Harvard Business Review. Успешните компании на пазара доказват това твърдение. Всички мениджъри, които приемат различно мнение от тяхното, са достатъчно умни, за да знаят, че не разполагат с всички отговори за бизнеса си. Има поне няколко причини, заради които да търсите и назначавате хора, които имат различно мнение от вашето и са готови да го изразят.

От мениджърска позиция лидерството е желание да се направи това, което е добро за целия екип. А всеки екип се нуждае от хора, които могат да отстояват идеите си. Това изисква силен гръбнак. С такъв човек в екипа ще сте сигурни, че той ще отстоява компанията по най-добрия начин пред чужди хора.

Когато някой е несъгласен с вас и не се страхува да го показва, явно става въпрос за амбициозна личност. В стремежа си за развитие тези хора обикновено не са само контра, а се опитват да направят позитивна разлика за компанията в дългосрочен план.

„Несъгласните” са хора, които са способни да доведат делата си до край въпреки пречките. Вгледайте се автобиографията им - обикновено те са направили постиженията си по време на конкурс, в ситуация на ограничени ресирси или при промяна на организацията, за която са работили. Това са все индикатори, че умеят да мислят и действат в трудна обстановка и се справят сами.

Това да наемете някой, който е срещу идеите ви, не означава, че ще работите с някой, който е срещу вас. Да имате силна опозиция е знак за добър мениджмънт. Различното мнение не е признак на слабост, то показва сила на характера и способността да се мисли и действа стратегически. Когато окуражавате и други да изразят противоположни мнения, давате възможност на организацията да бъде по-адаптивна и по-гъвкава. Това ще ви помогне да вземете по-добри мениджърски решения.

Не забравяйте обаче, че не е достатъчно някой да не е съгласен с вас. Несъгласието трябва да е подкрепено с алтернативни идеи за решаване на проблема. Добрите идеи, които са в противоречие с идеите на шефа, трябва да са внимателно обмислени, подкрепени от данни и издържани от гледна точка на това, което е най-добре за заинтересованите страни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Великобритания започва мащабна акция срещу организаторите на нелегална миграция в страната
Гръцките власти предупредиха за екстремно високи температури до 45°