Швейцария запази „наказателната” депозитна лихва

Швейцария запази „наказателната” депозитна лихва

Централната банка на Швейцария (ШЦБ) запази без промяна своята отрицателна депозитна лихва на ниво от минус 0,75% и целевия диапазон на тримесечния швейцарски Либор между минус 1,25% и минус 0,25%. 

Банката отново заяви, че ще интервенира на валутния пазар, ако това е необходимо, за да притъпи засилването на швейцарския франк, който остава "значително надеценен" и представлява "предизвикателство за редици местни компании".

През декември 2014 година ШЦБ въведе отрицателна депозитна лихва на ниво от минус 0,25%, като на своето заседание на 15-и януари тази година я понижи до минус 0,75% в опит да ограничи поскъпването на швейцарския франка след изненадващото решение на банката, че се отказва да защитава заложения преди близо три и половина години т. нар. "праг на търпимост" на евро/франк в 1,2000 нивото.

"Наказателната" депозитна лихва за средствата на търговските банки, държани в Централната банка, има за цел да намали търсенето на швейцарски франкове от страна на чужди инвеститори във времена на криза с оглед статута на франка като "валута-убежище".

Днес банката посочи, че отрицателните лихвени нива и нейната готовност да се намеси на валутните пазари ще помогнат за отслабване на възходящия натиск на швейцарския франк, посочва БНР.

Централната банка на Швейцария очаква постепенно подобряване на растежа на БВП на страната през втората половина на настоящата година. В същото време обаче тя намали своите прогнози за индекса на потребителските цени и вече очаква понижение на инфлацията в страната с 1,2% през 2015 г. при предишна оценка за понижение на инфлацията с 1%. Според нея инфлацията ще се завърне на позитивна територия в началото на 2017 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплаши Нигерия с военна намеса заради убийства на християни
Кристин Лагард припомня: Два месеца остават до присъединяването на България към еврозоната
Спадащите цени на панелите водят до глобален бум в соларната енергия - с изключение на САЩ
Зеленски с пакет от мерки за подпомагане на украинците през зимата
Турски криптоизмамник, осъден на над 11 000 години затвор, е открит мъртъв в килията си тази сутрин
Методът 1-2-48 за борба с бърнаута
Радев: България и Египет са отворили нова глава в отношенията си
Интернет бе създаден тази седмица през 1969 г. - и веднага се срина