Кратък наръчник за дълъг живот

Кратък наръчник за дълъг живот

Населението на развитите общества има все по-дълъг живот. Подобрените условия на здравеопазването играят роля, както и повишеното качество на живот. 

Всеки иска да живее възможно по-дълго и ако стигне до дълбоки старини, да бъде колкото може по-здрав, за да се радва на дните си.

Има някои общи неща в живота, които осигуряват предпоставки да станем щастливи столетници, според университетско изследване, описано в Скандинавския журнал за сърдечно-съдови болести и цитирано от американския блог A+. Група скандинавски учени анализирала данни от последните 50 години за живота на над 850 души, родени през 1913 г. След това проучила живота на онези 7 души от тях, които надхвърлили 100 години и в дълбоките си старини живеели качествено добре. 

"Резултатите са в общи линии кратък наръчник за дълъг живот", отбелязват американските автори от А+. Ето кое било общото между столетниците, достигнали доволни старини:

  • Те били непушачи. От 60 години насам лекарите са наясно, че тютюнопушенето причинява рак на белите дробове, сърдечно-съдови заболявания, хипертония, инсулт и болетни на устната кухина. 
  • Имали са добро социално и икономическо положение в обществото. Изследването показало, че хората надживели 100 години са имали по-големи вноски за ипотечни плащания. Това им помогнало на старини да си осигурят висококачествена медицинска помощ. 
  • Генетично благословени са - поне един от родителите им е доживял до дълбоки старини. 
  • Дори и на старини поддържали активни умствените си функции като решавали кръстословици, четяли книги и поддържали ума си жив с други задачи, които не им позволявали мозъчна леност. Прекаралите живот в активна мозъчна дейност хора се радвали на по-добър ум в десетилетията на житейския залез. Ученето и тренирането на мисълта цял живот се отплаща. 
  • Поддържали здравословно тегло и добра поза на тялото, без груби изкривявания на стойката и гръбначния стълб. Наднорменото тегло се свързва със сърдечно-съдови болести, диабет, артрит, рак. 
  • Използвали бастун, когато имали нужда от него. Травмите от падания на възраст са основна причина за влошаване на здравето със залежаване и усложнения. 
  • Носили очила. Хората с очила е по-вероятно да се преглеждат при очен лекар редовно, от което могат да се долавят различни сигнали от зрението и очни болести. Освен това възрастните хора, които виждат по-добре, са в по-голяма безопасност от пътни инциденти. 
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ