По света и у нас през юли

По света и у нас през юли

България:

1 юли - Джулаят или Джулай морнинг, по името на известната песен на Юрая Хийп от 1971 година, July Morning е най-традиционният хипи празник в България, възникнал във Варна в средата на 80-те години на миналия век. Джулай на английски означава юли. Въпреки че традицията е свързана с хипи движението в Америка, тя съществува в България и до днес. Всяка година, в нощта на 30 юни срещу 1 юли големи групи хора се събират по цялото Черноморие, за да посрещнат изгрева. Джулаят е уникален за България поради естеството на неговото възникване и не се наблюдава в други европейски страни. Твърди се, че е възникнал като протест срещу комунистическата власт, изразен в символиката на едноименната песен на Юрая Хийп и мечтата за ново начало и по-добро бъдеще.

1 юли - Джулай морнинг фест  - И тази година в Каварна посрещането на първия юлски ден ще бъде почетено с концерт. На 1 юли в с. Камен Бряг, община Каварна ще участват John Lawton, Ken Hensley, Б.Т.Р., Васко Кръпката и група Каскадьори, група Силует. Организатор е Община Каварна, а входът е свободен.

1- 7 юли – Летен театрален фестивал Банско ще представи на жителите и гостите в общината най-интересните и гледани спектакли през годината. Фестивалът тече на няколко сцени.

1 -3 юли - Международен фолклорен фестивал „Пауталия”, гр. Кюстендил – за пета поредна година под пaтронажа на кмета на Община Кюстендил фестивалът дава поле за изява на фолклорни състави и изпълнители от различни държави, които представят богатството на своя фолклор. Фестивалът е с конкурсен характер.

1 – 31 юли - Фестивал на пясъчните скулптури, гр. Бургас – Това е едно от уникалните и изключително забавни събития през лятото у нас. За трета поредна година на площ от пет декара на територията на бургаския парк „Езеро" в Морската градина скулптори от Индонезия, Англия, Белгия, Холандия, Ирландия, Русия, Украйна, България и др. ще могат да изваят своите произведения. За скулптурите се използва специален, устойчив на дъжд пясък.

2 – 3 юли - Авиошоу „Габрово 2011” - За събитието на летище „Драганово“се очакват над 50 леки летателни машини, както от страната, така и от чужбина, което превръща Авиошоуто в международно. Тази година пистата на летището е двойно по-дълга, което позволява кацането на по-големи самолети, както и на такива от бизнес-клас. На авиошоуто ще има леки самолети, мотоделтапланери, моторни парапланери и хеликоптер, с които гостите да се запознаят и ще могат да извършват мотивационни полети. По време на Авиошоуто ще се проведе и семинар на тема „Инвестициите в авиационната индустрия".

4 – 6 юли - Международен турнир по спортни танци в Албена - Всяка година в началото на месец юли курортен комплекс Албена е домакин на Международния турнир по спортни танци Albena Open. Организатори на проявата са Българската федерация по спортни танци и курортен комплекс Албена.  Всяка година в турнира вземат участие над 200 двойки от над 20 държави, които участват в следните категории - Деца I, Деца II, Юноши младша възраст, Юноши старша възраст, Младежи, Състезатели над 19 години, Сеньори. Изпълненията на танцовите двойки се оценяват от Международна съдийска комисия.

4 – 8 юли - XVII- ти Международен детски танцов фестивал „Утрешният мир започва с днешното приятелство”, гр. Силистра -  Това е първият по рода си в България фестивал за деца-танцьори на възраст от 5 до 14 години. Проявата няма конкурсен характер и събира деца от всички континенти, които представят танцовите и фолклорни традиции на своя народ.  Освен фестивалните концерти на основната сцена и на други открити сцени,  за децата се организират и много съпътстващи прояви. Сред тях са: Ателие по танци, Забавна програма с конкурс „Мис и мистър фестивал”,  Пленер на тема „Утрешният мир започва с днешното приятелство”,  чрез които малките танцьори се опознават и сприятеляват, и на дело откриват смисъла на девиза на фестивала.

6 – 10 юли - Международен детски фестивал на английския език „Светът в детските длани”, гр. Балчик - Фестивалът е с кратка история, но привлича вниманието на все повече участници от различни европейски държави, обединени от желанието си да учат английски език. Сред целите, които си поставят ръководителите на групите, гостуващи в Белия град, са развитие на културните връзки между децата чрез английския език и обмяна на опит в преподаването. Участниците са разделени в 3 възрастови групи, които ще участват в конкурсна програма за сценично изкуство, вокално майсторство и рецитиране.

13 – 16 юли - Четвърти международен конкурс за изпълнители на популярна песен „Звезди над Дунав”, гр. Силистра - Конкурсът ще се проведе за четвърта поредна година след внушително успешния старт на първото му издание. Над триста  нови „звезди” изгряха в Силистра през трите издания на конкурса. В него , освен България, участваха деца и младежи от Русия, Украйна, Германия, Косово, Нигерия и Румъния- индивидуални изпълнители и вокални формации.  Наградите на конкурса се присъждат в три възрастови групи. Общо 20 награди, от които 5 специални, се раздават всяка година от  международното жури, председателствано неизменно от музиколога Тома Спространов.

15 – 17 юли – Каварна рок фест – по традиция всяка година през юли Каварна се превръща в столица на рок музиката. Групите, които ще забият тази година са: 15 юли - Paradise Lost; Sonata Arctica; Katatonia; DreamShade; 16 юли – Opeth; Moonspell; Tiamat; Sylosis; 17 юли - Arch Enemy; Lake Of Tears; Suicidal Angels.

 

16 – 31 юли - Международен фолклорен фестивал Велико Търново - Фестивалът e събитие, превърнало се в традиция за културния живот на старата столица. Истински дългоочакван празник за жители и гости на града в горещите летни дни. Началото на фестивала е през 1998 г. като още оттогава е със статут „Фестивал на ЦИОФФ” (Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства). Той е един от 270–те признати от ЦИОФФ многобройни фестивали по света. Статутът на ЦИОФФ, перфектната организация, атрактивната програма и изключителният отзвук го прави едно от най-престижните събития от този мащаб в Източна Европа. Всяка година групи от цял свят пропътуват хиляди километри, за да представят красотата и уникалността на фолклора си пред търновска публика. Едни от най-добрите фолклорни, музикални и танцови ансамбли идват в България с една цел – да бъдат част от най–големия празник в хубавия български град.

16 - 17 юли - Узана Поляна фест, местността Узана над Габрово, е иновативен фестивал на практиките за усточйиво развитие, който показва нагледно как добрите зелени идеи имат приложение. Програмата включва музика, вело-парк, конна езда, изработване на амулети, работа с вълна и всякакви невероятни демонстрации, био-дегустации, работилници, семинари, вело и пешеходни походи и пътешествия по еко-пътеки, алтернативни енергийни източници, месене на хляб.

17 юли – Празник на Созопол - Чества се на Денят на Света Великомъченица Марина – покровителка на водите и закрилница на района. Празникът е бил забранен по времето на комунизма, но от юли 1992 г. се възобновява със заповед на кмета на града. На празника се организират множество културни и забавни мероприятия.

18 юли – Празник на Карлово - Рождената дата на Васил Левски се утвърждава като Празник на града. Участието на национални, културни и творчески институции превръща празника в общонароден. Уникалността на празника е в това, че на този ден името на Апостола превръща Карлово в пантеон за преклонение. В навечерието на празника се връчва Наградата на Карлово, с която се отличават личности, допринесли в делото и творчеството си за популяризиране на името на Васил Левски и утвърждаване на Карлово като духовен център на България.

18 юли – Празник на град Левски - С решение на Общинския съвет от 1992 г. рождената дата на Васил Левски е обявена за празник на града. Организират множество културни и забавни мероприятия.

20 юли - Илинден в България се нарича денят, в който се почита Свети пророк Илия. Чества се също годишнина от Илинденско-Преображенското въстание в България и Република Македония, където се празнува по стар стил на 2 август. Съществува поверие, че на този ден морето взима най-много жертви като курбан за Св. Илия. Според народните вярвания ако на този ден гърми, орехите и лешниците ще бъдат кухи и изгнили. Народната традиция повелява на този ден да не се работи, за да не се разсърди Свети Илия, който е почитан като господар на летните небесни стихии, гръмотевиците и градушките. Важно е да се отбележи, че това поверие е чуждо на православната ни вяра и църква и е изцяло езическо. В православието Светиите се възприемат като горещи молитвени застъпници за народите и за отделните хора, като винаги предстоящи пред Светия Божи престол. На Илинден се правят курбани за здраве, организират се и големи общоселски събори и тържества.

22 – 24 юли Международен събор на прохода ,,Кадъ Боаз" с.Салаш-с.Ново корито - На границата между Република България и Република Сърбия в района селата Салаш и Ново корито ежегодно през месец юли българи и сърби преминават през границата свободно. Съборът продължава три дни - от петък до неделя и има за цел търговски и културен обмен. Очаква се в скоро  време на мястото,  където се провежда събора, в живописната местност ,,Кадъ боаз" да бъде изграден граничен контролно -пропускателен пункт.

24 юли - Карнавал на пеперудите, Полско-Скакавишкия водопад, Кюстендилско  – С развлекателна програма, конкурс за най-ефектен костюм на пеперуда, дефиле, за най-ефектно пресъздаване на всичко свързано с пеперудата (рисунки, пана, стъклопис, изработка от глина, керамика, хартия, плат, мъниста, плетива, гоблени, бижута, тесто и всичко друго, от което може да се направи пеперуда), лекции, туристически маршрути. Карнавалът се организира с мисия за съхраняването на природните ресурси, промяната на отношението към защитените територии и осъзнаването на възможностите, ползите и отговорностите за опазването на биоразнообразие и природното наследство на България. Пеперудите в Земенския пролом, където се намира и природната забележителност Полско-Скакавишки водопад, е място от европейската екологична мрежа CORINE. Проломът е уникален най-вече с богатия си растителен и животински свят и със своите 700 вида пеперуди

25 – 28 юли - 8-ми Международен фолклорен фестивал, гр. Пловдив – фестивалът  започва с дефиле на участващите колективи в центъра на града (пешеходна зона), а тържественото му откриване е с концерт в Античния театър. През дните на Фестивала, по предварително изготвена програма, фолклорните формации участват в: дефилета,  концерти на открита (сцена пред Община Пловдив), концерти в Античния театър; концерти извън Пловдив. В тазгодишния фестивал ще се включат групи от Беларус, Грузия, Молдова, Португалия, Сърбия, Украйна и др.

29 – 31 юли - Международен джаз фестивал Варна 2011 - Програмата съдържа четири концерта, в които участват обикновено 8-10 групи и индивидуални изпълнители от България и други европейски страни. На фестивала са свирили почти всички български джазови изпълнители както и много чуждестранни изпълнители.

31 юли - Отбелязване на годишнината от боевете за Стара Загора - Тържествен ритуал, посветен на паметната битка за защитата на Стара Загора през Руско-турската освободителна война. Провежда се  на мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора 1877 г.” (Самарското знаме).

Европа:

1 – 10 -  Джаз фестивалът в Копенхаген – За 32-ра поредна година фестивалът ще събере едни от най-големите имена на джаза в столицата на Дания – Копенхаген. Ежегодно, по време на събитието се организират минимум 1000 концерта, които се гледат от над 250 хил. души от цял свят. Това го прави едно от най-големите музикални събития в Европа. Сред музикантите, които са свирили  на джаз фестивала в Копенхаген са: Сони Ролинс, Оскар Петерсон, Рей Чарлз, Кейт Джарет и др.

2 – 24 юли - „Тур дьо Франс“  - Обиколката на Франция е най-престижното колоездачно състезание в света. Провежда се на територията на Франция и съседните й държави през месец юли. Състезанието трае около 3 седмици като всеки ден се преминава определен етап. Победител в обиколката става колоездачът, завършил целия тур с най-добро време. Тур дьо Франс, Джиро (Обиколка на Италия) и Вуелта (Обиколка на Испания) са най-престижните колоездачни състезания, записани в световния колоездачен съюз (UCI). През 2003 г. „Тур дьо Франс“ навърши 100 години.  Водачът в общото класиране (състезателят с най-бързо време) носи така наречената жълта фланелка, която показва, че е лидер. В състезанието има етапи на равен терен, както и планински етапи(всичките са на асфалт).

5 – 25 юли – Международен фестивал d'Art Lyrique, Екс ан Прованс, Франция е основан в далечната 1948 г. Той е един от най-популярните културни фестивали, който е специално за класическа музика. Събитието се организира всяка година по едно и също време – в края на юни и началото на юли. Основните сцени на фестивала в Екс ан Прованс са: откритият театър Théâtre de l'Archévêché в бившата градина на двореца на архиепископа; наскоро реставрираният Théâtre du Jeu de Paume от 18-ти век; и новооткритият Grand Théâtre de Provence. Участие във фестивала ще вземе Академията за европейска музика, лятно училище за млади музиканти.

6 – 14 юли - „Санферминес” (гонене на бикове) – в рамките на седем дни се случва най-известното в света испанско атракционно събитие - надбягването с бикове на празника на Сан Фермин. Събитието стана известно по света благодарение на новелата на Ърнест Хемингуей The Sun Also Rises. Тичането на смелчаците пред агресивните бикове в сегашния му вид е едва от 1950 г. Но корените му стигат чак до XIII в., когато в началото на лятото овчари докарвали от полето стада бикове в Памплона, за да ги продават на местния панаир. Най-расовите животни били подбирани за нуждите на памплонската „пласа де торос" - арената за корида. Влизането в града на десетки стада, ръководени от пастирите си, станало постепенно народна атракция, към която се прибавили и задължителните кориди. В края на XVI в. практичните памплонци решили да обединят селскостопанските си нужди с религиозната традиция. През 1591 г. те преместили Деня на Сан Фермин - покровител на града им, от края на септември на 7 юли, за да съвпада с идването на стадата. Датата е символична - седмият ден от седмия месец в годината, в почит на седмицата, най-натоварената с християнски значения цифра.

11 – 24 юли – Културен фестивал в Голуей, Ирландия – Фестивалът е един от най-големите и успешни културни събития в Ирландия. Провежда се всяка година през юли от 1978 г. Той е един от ключовите европейски културни фестивали. Културният фестивал в Голуей е международен празник на сценичните и визуалните изкуства и важна изява за ирландските  и международни изкуства. Годишно се посещава от над 150 хил.  души, които идват да видят стотици писатели, актьори, изпълнители и музиканти, участващи в десетки театърни постановки, спектакли, улични забавления, музика, комедия, литературни четения.

16 – 17 юли – Празник на Сан Раниери, Пиза, Италия – Чества се през юли, на деня на Свети Раниери, патрон на град Пиза. По време на празника сградите и мостовете на града се украсяват с повече от 70 хил. свещи, а в река Арно се пускат да плават десетки хиляди чаени свещички. През първия ден от празника има множество увеселителни забави, както и традиционна заря. През втория ден, следобед, се провежда традиционното състезание с лодки по река Арно.

16 – 17 юли - Празникът на Изкупителя (Festa del Redentore), Венеция, Италия  – В началото празникът започва като благодарност за изчезването на чумата през 1576 г., погубила над 50 хил. души. Тогавашният дож на Венеция Алвис I обещал да построи невиждана църква ако чумата изчезне. Така и станало, най-известният архитект на Италия - Андреа Паладио  бил избран да построи величествената църква на остров Джудека. Църквата на Изкупителя, известна като Ил Реденторе била построена през 1592 г. и се превърнала в една от най-емблематичните религиозни архитектурни проекти на Палдио. Всяка година на празника на Изкупителя се събират стотици, пищно украсени лодки, пълни с маскирани венецианци, които се стичат по залез слънце пред църквата да похапнат или просто да видят едни от най-пищните фоейрверки в Европа, започващи традиционно в 23:30 ч.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплашва с допълнителни 10% мита страните, които се присъединяват към „антиамериканската“ политика на БРИКС
Бизнесът на Шуменското плато иска компенсации заради издирването на черния леопард
Германският президент обеща подкрепа за запазване на свободата на Литва
Врeмето: Горещините продължават
На днешната дата 7 юли. Европейски ден на шоколада
Революцията в управлението: Защо добрите мениджъри нарушават всяко правило?
Броят на нелегалните мигранти, които пристигат на Крит от Либия, се увеличава
Петролът поевтиня, след като ОПЕК+ обяви по-голямо от очакваното увеличение на производството през август