Безпокойство, бунт или скука: Защо отлагате?
Отлагането може да изглежда по един и същи начин, погледнато отвън – избягване на най-важното нещо до последната възможна минута (а понякога и след това), докато междувременно свършите безброй други неща. И накрая, когато задължително трябва да се справите с отлаганата задача, вие го правите в обезумяло състояние до малките часове на нощта, което ви кара да се чувствате изтощени на следващия ден.
Но това, че отлагането привидно има стандартна фасада, не означава, че всяко отлагане има една и съща конструкция. Всъщност, като треньор по управление на времето, открих, че основните причини за отлагането могат да варират изключително много – от задача, която е твърде трудна, до твърде лесна, както и от дейност, предизвикваща огромен стрес, до такава, която изобщо не предизвиква безпокойство.
Ключът към справянето с отлагането е идентифицирането на неговите корени – безпокойство, бунт или скука.
Причина 1: Безпокойство (когато сте твърде уплашени, за да започнете)
Понякога се стараете толкова много да се справите с даден проект добре, че идеята дори да отворите документ, за да започнете работата, е ужасяваща. Или пък се чувствате наистина несигурни как да подходите към задача, която никога преди не сте изпълнявали, така че дори не започвате. Може пък да сте се опитвали да изпълните тази задача в миналото и да не е минало добре, така че се страхувате да не се провалите отново.
Едно от ключовите неща, които трябва да запомните в тези ситуации, е, че каквото и безпокойство да изпитвате, то само ще се изостри от отлагането. И въпреки че отлагането може да изглежда така, сякаш избягвате дискомфорта на безпокойството, обратното е вярно: когато избягвате проект, който ви кара да изпитвате безпокойство, вие само увеличавате тревожността си и шансовете това, от което се страхувате, да се сбъдне.
Така че, вместо да отлагате, предприемете последователни и упорити действия за придвижване на проект напред. Дори прекарването на първите 10 до 15 минути от деня ви в работа върху предмет, предизвикващ страх, може да ви помогне да натрупате инерция. Добре е предприемете действия за справяне с всички основателни опасения. Например, ако никога преди не сте изпълнявали дадена задача, говорете с колега с опит за това как той е подходил към нея, или потърсете онлайн статии или видеоклипове, които могат да ви бъдат от помощ.
И накрая, ако не сте отговорили на очакванията в миналото, помислете какво се е объркало. След това помислете какво бихте могли да направите по различен начин този път, за да предотвратите тези проблеми.
Проактивните действия не могат да премахнат цялата несигурност, но може да я намалят до такава степен, че да увеличат вероятността да постигнете успех.
Причина 2: Бунт (Когато не искате да изпълните възложената ви задача)
Има моменти, когато дадена задача не е трудна и не ви кара да се тревожите. Вие просто не искате да правите това, което сте помолени да направите, така че го отлагате. Може би се чувствате притиснати. Или смятате, че дейността е безсмислена. Може човекът, който ви я е възложил, да вие е ядосал и да не искате да му помогнете.
В някои случаи може да сте в състояние да отлагате завинаги задачи, срещу които се бунтувате. Те всъщност не са задължителни и нищо наистина лошо няма да се случи, ако не ги изпълните.
Но в други сценарии това не е устойчив вариант, особено ако възложителят на задачата е вашият шеф или половинката ви в живота. И така, какво правите в онези случаи, когато всичко във вас не иска да направи това, което някой ви е помолил да направите?
В своята книга „The Four Tendencies“ авторът Гретхен Рубин препоръчва да помислите как правенето на дадено нещо е в съответствие с вашата идентичност, така че да можете да преодолеете всякакви бунтовнически тенденции. Например, може да си кажете: „Аз съм отговорен човек, така че няма просто да пренебрегна това искане“ или „Аз съм човек, който се грижи за семейството си, така че се ангажирам с това нещо, което е добро за децата ми, въпреки че не ми се иска да го правя.“
Обвързването на изпълнението на действие с вашата самоличност може да ви помогне да превърнете задача от нещо, което трябва да направите, към нещо, което искате да направите.
Причина 3: Скука (Когато просто не ви пука)
Силните емоции могат да ви попречат да вършите работа. Но липсата на емоции също може да доведе до забавяне. Може би правите нещо досадно, което изглежда маловажно на фона на всичко останало. Може да мислите, че никой няма да забележи или да се интересува, ако не свършите задачата. Или просто сте правили нещо милион пъти и не искате да го правите още един път.
В тези случаи трябва да намерите начин да ви е грижа – дори малко, или просто да направите задачата по-малко омразна.
За да ви е грижата, можете да си кажете, че не искате да бъдете уволнени. И ако не изпълните тази задача, това може да ви се случи.
По отношение на това да направите задачата по-малко досадна, можете да опитате няколко различни техники. Първо, което обикновено е ефективно, е съчетаването на задачата, която избягвате, с нещо, което намирате за приятно. Например, можете да пиете любимото си кафе, да слушате музика или да си пуснете подкаст, докато изпълнявате задачата. Положителните чувства, които имате към това нещо, което ви харесва, могат да ви помогнат да преминете през всякакви негативни чувства (или липса на чувства).
Друга стратегия е да вършите скучните задачи с малки стъпки. Например, може би можете да отделите само пет минути на ден, за да ги свършите или да отметнете само една или две от тях наведнъж. Постепенният напредък се натрупва с времето.
Отлагането не трябва да ви кара да се чувствате в капан. Можете да продължите напред и да свършите това, което трябва да постигнете с минимален стрес, като идентифицирате основния проблем и го адресирате по съответния начин.
……………..
Елизабет Грейс Саундърс, коуч по управление на времето и автор „Divine Time Management and How to Invest Your Time Like Money“, за FastCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.