Откъде намирам информация за личните ми финанси

Откъде намирам информация за личните ми финанси

Миналата седмица получих имейл от Калоян от София, който чете редовно материалите от седмичната ми рубрика в Мениджър Нюз. Той ме пита откъде да се информира за важните неща, които ще му помогнат да управлява по-добре парите си и да повишава финансовата си грамотност. Реших да напиша статия по темата, вместо да отговарям индивидуално на Калоян. По този начин ще споделя моя опит за това как и от къде се информирам за личните ми финанси.

Новините вредят на вашето финансово здраве

Аз съм човек, който иска да бъде информиран за нещата, които се случват около мен и могат да повлияят на моите пари и инвестиции. Когато започнах да се интересувам от тази тема, следях всички икономически новини. Можех да кажа във всеки един момент какъв е курсът на долара спрямо лева, каква е цената на златото или нивото на инфлацията за миналия месец. Постепенно, спрях да чета и гледам текущите събития от деня.

Причината е проста. Вече не ми бяха необходими, защото аз се информирам по 3 основни причини:

  • Да научавам нови неща по дадена тема.

  • Да оформям моето мнение по нея.

  • Да предприема необходимите промени в моя финансов план, ако това е необходимо.

Финансовите новини не ми помагат в нито една от тези точки. И сега ще ви разкажа защо. На първо място, често се случва основната цел на новините е да търсят вниманието на читателите, зрителите или слушателите. Това става с изопачаване на факти или грешното им интерпретиране. Нормално е анализът на дадено събитие да отнема малко повече време, а не часове (или дори минути) след него някой вече да дава „меродавно“ и „компетентно“ мнение по въпроса. Аз лично не искам да научавам веднага някакви шокиращи новини, защото те често са смесица от малко реални факти и повече тълкуване на това какво е станало и какво го е причинило.

Много добре си спомням за събитията около 11 септември, финансовата криза от 2008 години, Brexit и избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Още в първите минути след тях, по телевизията и в онлайн медиите започнаха за се изказват знайни и незнайни „експерти“ и „анализатори“, и да ни „информират“ какво точно се случва.

И така, как да се информираме за важните за нас неща, без да разчитаме на „новините“, които ни заливат всеки ден?

Анализи на събитията, а не новини

За да може някой да направи интерпретация на дадено събитие, ще му трябва малко повече време, за да събере всички необходими факти, да разгледа какво е довело до него и какви ще са евентуалните последствия. По тази причина замених ежедневните материали тип „новини“ с анализи на седмична или дори на месечна база. Щом нещо е било толкова важно, че месечно списание като Мениджър например, го е отразило на страниците си, значи то е сравнително устойчиво във времето, а не е било „всяко чудо за 3 дни“. Аз си купувам предимно аналитични икономически вестници и списания, в които дадена тема е разгледана доста подробно – с данни, инфографики и мнения на много експерти, а не просто къде и какво се е случило. Обикновено в тези медии, всяко събитие е анализирано не само за себе си, а като част от по-голяма картина.

Част от печатните издания имат и годишни издания, в които успешни инвеститори, предприемачи и мениджъри на големи компании споделят тяхното мнение за събитията от последните 12 месеца и как те ще се отразят върху тяхната дейност. Препоръчвам ви да ги четете. Всеки от тези материали е като късче самородно злато.

Независими блогове и сайтове

Често зад дадена медия стоят интересите на нейните собственици и тя трудно би се приела за независима. Приел съм този факт и внимавам много какво и къде го чета. По тази причина предпочитам по-малки сайтове или блогове, които се пишат от хора с опит и интереси в дадена сфера. Като собственик на един подобен проект, знам колко е трудно да се поддържа такава малка медия и да се пишат качествени материали. Това отнема доста време и усилия.

За съжаление, много от тях се поддържат няколко години и след това изчезват. Добрата новина е, че все повече хора започват да правят финансови блогове и в тях може да се намери наистина ценна и независима информация. В тях се споделя предимно личен опит и това я прави още по-подходяща за мен. Аз редовно търся нови и нови подобни проекти, и ги добавям в моите източници на информация.

Проучвам конкретни събития, теми и факти

След като съм се ориентирал за „горещите“ теми в света на финансите и инвестициите, си правя собствено проучване. Това направих и когато започна манията по криптовалутите и блокчейн технологията. Прочетох десетки анализи и мнения на хора от тази нова сфера на икономиката. Бързо разбрах, че да влагам пари в биткойн или други виртуални валути, е свързано с много висока степен на риск и несигурност. Запитах се как мога да спечеля от това и отговорът не закъсня. Едната ми успешна инвестиция беше в акции на производител на видео карти (продажбите са увеличават, защото те се използват за добив на криптовалути), а другите са в малки компании, които използват блокчейн технологията.

Чета книги и посещавам обучения на живо

В книгите дадена тема от сферата на личните финанси е разгледана в подробности от всички възможни ъгли. Авторите са отделили много време, за да направят нужните проучвания, изчели са доста материали и са събрали целия си опит и знания в техните произведения. В началото ми бяха полезни книгите, свързани с мотивация и популярна психология, но в един момент, нещата в тях започват да се повтарят и се пристрастяваш към тях. Искаш да четеш още и още от тях, за да откриеш „истината“, но тя е ясна – вземи живота си в ръце и действай.

Сега чета предимно класически книги за финанси и икономика, които ми дават фундаментални знания по тези теми. Знам, че изглежда по-лесно някой да е „смлял“ сложните неща и да ни даде готови решения и отговори, но това обикновено НЕ работи. Механизмите в икономиката не са се променили много през последните столетия и е добре да научим как действат те, за да може да оценяваме текущите събития и как те ще се отразят на нашите лични финанси.

Другата ми голяма страст са обученията на живо. Да, знам, че мога да получа същата информация и чрез видео курс или да прочета книга, но срещата с експерти на високо ниво е нещо, което не бих пропуснал. За щастие, в България има се повече събития, на които може да се срещнем с българи и чужденци на топ ниво.

За финал, ще ви кажа внимателно да подбирате своите източници на информация, особено за такава, свързана с личните ви финанси. Проучете кой е написал материал, какъв е неговия опит, какво иска да каже той и чии интереси защитава.

Успех!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ