Зукърбърг пред италианските студенти: Ще бъдем запомнени с нещата, които правим, а не с грешките, които допускаме

Зукърбърг пред италианските студенти: Ще бъдем запомнени с нещата, които правим, а не с грешките, които допускаме

В понеделник, 29 август 2016, Марк Зукърбърг, основател и главен изпълнителен директор на Facebook беше на среща при закрити врати в университета LUISS в Рим, в рамките на събитието Townhall Q&A с Марк, за да отговори на въпроси на студентите.

Петият по богатство в света се появи със семпла сива тениска и джинси, за да разкаже своята история на успеха и да вдъхнови нови истории, които да движат света напред. 

Преди всичко останало, той изрази своята съпричастност и съчувствие към семействата на жертвите и постардалите при унищожителното земетресение в Централна Италия. И говорейки за желанието да се действа, обяви, че Facebook Италия дарява 500 000 евро на Червения кръст като кредит за реклама в социалната мрежа, както и Gpu сървър на Университета на Модена и Реждо Емилия. Зукърбърг отбеляза, че системата safety check е функционирала добре по време на земетресението от миналата седмица. Намерението на Facebook е да даде възможност на всички хора, засегнати от някаква опасност или природно бедствие, да имат възможност да съобщят на своите близки, че са в безопасност. Той изрази съжаление, че в последно време тази система се налага да бъде използвана и в случаи на терористични атаки. Ето какво още сподели основателят на Facebook пред младата аудитория

Виртуалната реалност

32-годишният феномен през смях отбеляза, че причината да дойде в Рим е да намери истински Покемони и се е надявал да ги намери около Колизеума по време на сутрешния джогинг. “Хората мислеха, че искам да поддържам добра форма, а аз всъщност търсех Покемони.” След това направи плавен преход към сериозното визионерство и заяви, че виртуалната реалност ще се превърне в най-социалната платформа, която някога е съществувала. “Ако се замислите върху историята на компютрите ще видите, че на всеки 10-15 години нещата се развиват. Днешната реалност ще се промени по посока на платформи с виртуална и добавена реалност. Виртуалната реалност създава усещането, че ти всъщност си там и тя ще дойде при нас първо чрез мобилните телефони, не чрез някакви специални очила или друго.”

“Не се страхувайте от неуспехите”

“В Америка всички са емигранти. Цялото общество се гради на хората които, като моите баби и дядовци, са избягали от родните си места, в търсене на по-добро бъдеще. Те са работили неуморно, за да могат да подсигурят на родителите ми възможностите, които са необходими, за да се разгърне потенциала в тях. Същевременно са ги възпитавали да изискват винаги повече от себе си и да не си поставят сами рамки и граници. Всеки ден има потенцал и това е времето, с което разполагаме. Трябва да се научим да го използваме пълноценно. Аз бях възпитан в този дух и сега, кавото и да правя, чувствам, че има още много да бъде постигнато.”

“Използвайте всяка минута, за да учите по нещо ново”

Съветът му към всички млади хора е да учат колкото се може повече, в постоянна надпревара с времето, независимо от обема на знания, който вече имат. Никой, който започва нещо ново, не знае всичко, и вместо да заравяме глави в изучаване на определени теоретични постановки, трябва да имаме нагласата, че ученето е постоянен процес, който не бива никога да приключва, независимо от обстоятелствата около нас.

Трите условия за успех на Зукърбърг

Според Зукърбърг, ако искаш да се постигнеш нещо значимо, първо трябва да се фокусираш върху това в каква посока ще промениш света, каква стойност ще му придадеш. 

На второ място -  резутатите са следствие от работата на екипа от хора, които стоят зад проекта, не на един единствен човек. Поради тази причина е необходимо да се изгради силен и мотивиран екип, в който всеки да придава стойност със специфичните си умения.  Успехът, според него, е изцяло свъзан с “хората, които те заобикалят”, а неуспехите не бива да ни влияят – “ще бъдем запомнени с нещата, които правим, а не с грешките, които допускаме”, посочи той.

На трето и последно място идва упоритостта. Зукъбърг припомни легендата за митичния герой Еней, като изпъкващ и получителен образ за постоянство. Особен пример за основателя на Facebook в това отношение е и Алберт Айнщайн - историята показва, че страстта и всеотдайността му в работата, както и непекъснатия му стремеж към съвършенство, прави така, че неговите грешки да останат погребани под гениалните открития, които промениха целия свят.

Това трябва да бъдем и ние, младите. Хората, които ще променят света към по-добро!

Специално за "Мениджър Нюз" - Вера Найденова, Рим

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ