7 стъпки до най-бързото почистване на цялата къща

7 стъпки до най-бързото почистване на цялата къща

7 стъпки до най-бързото почистване на цялата къща

Не е далеч онзи тегав момент, когато в края на всеки сезон и в началото на следващия се налага да сменяме дрехите в гардероба, да прибираме играчките, за които децата вече са пораснали и се избавяме от това, което няма да трябва, да почистваме цялостно дома. Това е "необходимо зло" и колкото и да го отлагаме, защото ще ни отнема и време, и сили, докато приведем всичко в ред, то настъпва.

Моя позната всяка есен и пролет сменя изцяло завесите и покривалата на легла, дивани и маси в тон с настъпващия сезон. Това – след като измие всички прозорци, почисти всичката прах и подреди според своите разбирания всички стаи до най-тясното ъгълче. Сама и горда с домакинските си умения. Някои от нас обаче просто не успяват с всичко това.

Защото нямате добър план за действие, би казала моята позната. Но такъв план съществува, предоставен от специалистите от сервиза за почистване YouDo.com.

По техни сметки за пълноценна уборка на двустайно жилище са нужни между 2 и 3 часа. Ето как са разпределени те:

- 20-30 минути за събиране на финия прах;

- около 40 минути за почистване на кухнята, включително печките;

- около 50 минути за почистване на стаите и коридора;

- около 30 минути за банята и тоалетната.

Най-бързо ще се справите, ако чистите сами, но от възпитателна гледна точка е ценно да го правите заедно с детето – то ще разлива кофата, ще иска да прави неща, които още не са по силите му, ще ви бави и всъщност ще цапа, но не му го казвайте, напротив, накрая му благодарете за помощта и го наградете с нещо интересно!

Но да започнем отначало:

Битова химия, кърпи и гъби за миене – какви и колко?

Не се увличайте да купувате купища средства за измиване на различните видове повърхности. Правилото за стандартно почистване е един препарат за фаянс и кухненски уреди и друг за прозорците.

Използвайте две кърпи за стъкло – с тях ще ви е удобно да търкате първо с вода, после да подсушите, една от микрофибър за кухнята, и една от изкуствена материя, която ще ускори работата, когато другите попият влагата.

Ако нямате под ръка никакво миещо средство, използвайте меламинова гъбка, която може да изтърка замърсени твърди повърхности без препарат.

Такава гъбка може да използвате всеки ден за различни повърхности с изключение на тези, които са в съприкосновение с хранителни продукти. Единственият минус на меламиновата гъбка е, че бързо се изхабява.

Кои са най-трудоемките места?

Най-много усилия и часове се губят при чистенето на банята и кухнята, защото те са най-замърсените места в дома. Затова си предвидете достатъчно време, за да почистите мивките, ваната и душ кабината и отделно – още толкова, за да се справите с кухненските уреди – хладилник и печки. Микровълновата можете да почистите, като сложите в нея купа с вода и лимонов сок и я включите на 8-10 минути. След това, когато водата се изпари, просто трябва да оберете влагата от вътрешните стени на печката с кърпа.

Между другото, вместо лимон може да използвате оцет - той отстранява идеално неприятните миризми.

Откъде да започнете?

От най-чистите помещения в дома, а завършете с най-мръсните. По принцип последователността е спалня, дневна, коридор, кухня, балкон/и, баня, тоалетна. В процеса на чистене ще сменяте водата в кофата и ще мокрите гъбите за почистване много пъти, затова банята и тоалетната чиния трябва да измиете последни. А колкото по-често сменяте водата и кърпите, с които чистите, толкова по-бързо ще постигнете търсения резултат и всъщност ще икономисате време.

Прочетете останалите съвети ТУК.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ