Защо маратонът е 42, 195 км

Защо маратонът е 42, 195 км

Навсякъде по света дистанцията на маратона е 42,195 км, но защо е толкова, а не 40 км, например?

Преди да отговорим на въпроса, да се върнем в античността, в 490 г. Пр. Хр. по следите на първия в историята маратон и произхода му. Това е легендата за гръцкия вестоносец Фидипид, който тичал 40 км от град Маратон до Атина, за да съобщи на жителите му за победата на гърците над персите в битката при Маратон.

Когато пристигнал в Атина, вестоносецът едва успял да предаде съобщението и починал от изтощение. Така днешният спорт получил името си.

На първите съвременни Олимпийски игри през 1896 г. в Атина по инициатива на французина барон Пиер дьо Кубертен състезателите участват в маратон в чест на вестоносеца Фидипид. Организаторите определят разстояние за маратона от 40 км, макар че разстоянието между Атина и Маратон е точно 34,5 км.

Първият маратон е спечелен от гръцкия овчар Спирдон Луис, който взема дистанцията за 2:58:50, като тича по риза и панталони. И той, и много от останалите състезатели успяват да поспрат дори за чаша вино, бира или мляко по пътя...

Днешната дължина на маратона от 42, 195 км е определена през 1908 г. на Олмпиадата в Лондон, защото английското кралско семейство настоявало стартът да бъде даден от замъка Уиндзор, а финалът да е на стадион Уайт сити (който вече не съществува). Но тичането се оказало с 3,218 км над обичайните 40, понеже кралското семейство пожелало финалът да е пред ложата му на стадиона. Последвали години на спорове и експерименти. През следващите 8 години маратонът бил ту малко над 40 км, ту близо 43. Докато накрая, през 1921 г., било решено дистанцията да бъде фиксирана без никакви уговорки на  42,195 км. Оттогава тя е възприета на състезанията на всички континенти.

  

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ