Лидерите на ЕС съгласуваха план за спасяване на еврозоната

Лидерите на ЕС съгласуваха план за спасяване на еврозоната

Лидерите на ЕС се споразумяха да използват фонда за спасяване на еврозоната за директно подпомагане на нуждаещи се банки без това да се добавя към държавния дълг. След 13 часа преговори, те също се споразумяха да създадат съвместен банков надзорен орган за еврозоната, предава BBC. Изпълнението на решенията ще започне от 9 юли.

Председателят на съвета на ЕС Херман ван Ромпуй заяви, че това ще прекъсне "омагьосания кръг" между банките и националните правителства. Еврото нарасна срещу долара в азиатската търговия след новините от Брюксел. Европейският съюз ще отдели средства около 120 млрд. евро, които да дадат нов импулс на развитието на икономиката и да създадат нови работни места.

В рамките на програмата допълнителни средства ще бъдат предоставяни на Европейската инвестиционна банка. Херман ван Ромпой определи постигнатите решения като истински „пробив”. Европейската комисия трябва да разработи предложения за инструментите за контрол до края на годината.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уникална колекция от 46 жълти Ferrari-та отива за продажба на търг
Три начина да подобрите качеството на вашите идеи
На днешната дата, 6 ноември. Рождениците днес
Шефът на Microsoft за изкуствения интелект: Само биологичните същества могат да бъдат съзнателни
Проекти, инвестиции, социална отговорност: Говорят лидерите в металургичната индустрия
Учени откриха бактерии, които ядат пластмаса в океана
Бюджетните драми на Княжество България: Как се харчат държавните пари след Освобождението?
EК временно спира изплащането на 215 млн. евро от Плана за възстановяване и устойчивост на България