7 признака за дефицит на лидерска емоционална интелигентност
Ефективното лидерство изисква емоционална интелигентност, която включва способността да разпознавате, разбирате и управлявате собствените си емоции, както и емоциите на другите хора. Лидер с висока емоционална интелигентност може да изгради силни взаимоотношения с колегите си, да създаде положителна работна среда и да постигне резултати. Лидерите с ниска емоционална интелигентност обаче може да изпитват затруднения в тези области. Ето няколко признака за ниска лидерска емоционална интелигентност:
Трудности в управлението на стреса и емоциите
На лидерите с ниска емоционална интелигентност им е трудно да управляват емоциите, които изпитват, особено когато става въпрос за такива като гняв и разочаровани. Следователно те трябва да работят върху развитието на емоционалната интелигентност чрез придобиване на самосъзнание, управление на емоциите и търсене на възможности за растеж.
Лоши комуникационни умения
Лидерите с ниска емоционална интелигентност може да имат трудности при ефективна комуникация, които да доведат до възникване на недоразумения и конфликти. Следователно тези лидери трябва да работят за подобряване на комуникационните умения чрез активно слушане и ясна комуникация.
Трудности при изграждането на доверие
Лидерите с ниска емоционална интелигентност изпитват затруднения при изграждането на доверие с членове на екипа, партньори, клиенти и други заинтересовани страни. Следователно те трябва да работят върху изграждането на доверие чрез прозрачност, честност и надеждност.
Липса на съчувствие
Ниската емоционална интелигентност пречи на лидерите да проявяват емпатия и разбиране към чувствата и гледните точки на другите. Лидерите трябва да търсят обратна връзка и активно да учат повече за другите, за да могат да се поставят на мястото им.
Трудност с обратната връзка
Лидерите с ниска емоционална интелигентност може да имат проблеми с даването на обратна връзка по конструктивен и чувствителен начин и може също така да имат затруднения с търсенето и получаването на такава. Следователно те трябва да се научат да бъдат отворени към обратната връзка,, разбирайки нейната важност, както и да я предоставят по ясен, специфичен и незаплашителен начин.
Съпротива срещу промяна
Лидерите с ниска емоционална интелигентност често отказват да се приспособят към промени работата и нови идеи за това как трябва да бъдат правени нещата. Те трябва работят по това да бъдат по-възприемчиви към промяната и отворени към разнообразни гледни точки. Те трябва непрекъснато да се учат и развива.
В заключение, разпознаването на сигналите за липса на емоционална интелигентност е важна стъпка в работата за подобряване на вашето лидерство, ако искате да бъдете ефективни в тази си роля.
……………
Лоли Даскал, президент и изпълнителен директор на консултантската фирма Lead From Within, в своя блог.
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.