Няма такова нещо като „лидерски личностни черти“

Няма такова нещо като „лидерски личностни черти“

Няма такова нещо като „лидерски личностни черти“

Имате ли необходимото, за да бъдете главен изпълнителен директор? Много предприемачи се тревожат дали имат правилния тип характер, нужен за ръководеното на бизнес. Те се питат дали имат мотивацията, чара и интелигентността, за да поемат управлението. Но според ново изследване на Станфордския университет и Масачузетския технологичен институт, тези страхове са неоснователни поради една проста причина: няма конкретен тип личност, която последователно да постига повече успехи като бизнес лидер.

Съответствието е най-важно

Tова не трябва да е някакво изненадващо заключение за хората, които са обърнали внимание на бизнес иконите от последните няколко десетилетия. По всичко личи, че Бил Гейтс е много по-различен човек от Ричард Брансън. Но може би, въпреки очевидните им различия, е възможно топ изпълнителните директори да споделят някои основни общи черти? За да разберете дали това е вярно или не, ще са ви нужни много данни. Изследователи от MIT и Станфорд наскоро са ги събрали. Те са използвали машинни алгоритми, за да оценят 460 изпълнителни директори на база техните разговори с акционери при представянето на финансовите отчети на компаниите им. Те са анализирали личностните черти на тези 460 души, фокусирайки се върху т. нар. „Големи 5“ - екстравертност, сговорчивост, невротизъм, добросъвестност и откритост.

Екипът също така е разгледал над 1,2 млн. ревюта в сайта Glassdoor, за да оцени показателите на фирмената култура на компаниите  на тези изпълнителни директори, включително нивото на сътрудничество и фокус върху представянето. Основната цел на изследователите е била да узнаят дали съществува един тип главен изпълнителен директор, който създава по-добре функциониращи култури.

Краткият отговор е, че такъв тип ръководител не съществува. Вместо това екипът е установил, че изпълнителните директори са склонни да съответстват на фирмените култури, от които са част. Любопитните, непредубедени изпълнителни директори са склонни да ръководят иновативни компании.

Изненадващо за никого, проучването откри и разлики в различните индустрии. Техническите изпълнителни директори (известни с мотото „движи се бързо и разбивай традициите“) демонстрират сравнително ниски нива на добросъвестност. Финансовите шефове пък не са особено сговорчиви.

Съобразете мечтите си с вашите личностни черти (а не обратното).

Това не звучи като най-големия шок в света, но според екипа, който стои зад проучването, тук има по-голям урок за амбициозните бизнес лидери: спрете да се вманиачавате по въпроса дали имате нужните личностни черти, за да бъдете изпълнителни директори, тъй като всички типове личности имат носят със себе си позитиви и негативи в тази сфера.

Вместо да се опитвате да оформите поведението си на база на някакъв идеал за „личността, олицетворяващата главния изпълнителен директор“, трябва да работите с това, с което разполагате, за да намерите ситуация, която максимизира вашите предимства и смекчава вашите слаби страни.

„Типът лидерска личност, който работи в една ситуация, може да не е правилният за друга“, казва Чарлз О'Райли от Станфорд, един от съавторите на изследването. „Лидерите, които са много свободомислещи и креативни, могат да бъдат страхотни за компании, чиято стратегия е да бъдат иновативни. Те могат да бъдат ужасни в компании, където стратегията е да се внимава с разходите и фокусът да е върху постепен растеж“, добавя той.

Успехът като главен изпълнителен директор, изглежда, не е свързан с следване на някаква формула, а повече с честен поглед върху вашата личност и избор на правилната индустрия. Винаги има място за самоусъвършенстване, но предприемачите вероятно трябва да прекарват по-малко врем, размишлявайки върху въпроса: „Имам ли нужните личностни черти за успех?“, и повече време за размисъл над въпроса: „Как да използвам личностните черти, които имам, за да постигна успех?“.

……………………

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ