Разликата между желание и нужда

Разликата между желание и нужда

Повечето родители искат децата им да имат най-хубавите придобивки и да се радват на материални блага. Да не ги лишават от това, което самите те не са имали в детството си.

Чувството е безценно, когато видите усмивката на лицето им, щом получат бленуваната играчка или отидат на екскурзията, за която са мечтали. Няма нищо по-хубаво от това да зарадвате едно дете. И все пак, дали понякога не прекаляваме?

Ако често глезите децата с подаръци и изненади, може да си създадете проблеми. Ето няколко причини, защо трябва да ограничавате джобните на децата си, дори да сте заможни:

1. Разглезването може да доведе до лошо поведение и отношение на по-късен етап

Дейвид Бредехофт твърди в своя научен труд „Детското разглезване и отношението на подрастващите“, че, ако разглезите децата, като им давате много пари и играчки, това ще доведе до безобразно поведение, когато започнат да узряват.

Според неговите изследвания, колкото по-разглезено е едно дете, толкова по-голяма вероятност има да стане самодоволно като порасне. Освен това, децата, чиито капризи винаги са задоволявани, възприемали себе си като по-неефективни, отколкото другите деца в групата.

2. Научете ги за разликата между желание и нужда

Когато децата разполагат с много пари, е много лесно да задоволят всяка своя прищявка. Естествено е всяко дете да чака нетърпеливо най-новите играчки на пазара, например конзола за игри, та дори и най-новия iPhone.

Това поведение е нормално в свят на агресивен маркетинг и реклами по всички възможни канали. Важно е да им обясните разликата между желание и нужда от рано, за да предотвратите лошите навици да харчат много по-късно в живота.

Обяснете им колко труд се изисква, за да се спечелят пари за определена покупка. Например, ако обясните, че са нужни около 30 часа работа за покупката на Playstation 4, питайте ги доколко са склонни да работят толкова в допълнение към часовете, нужни, за осигуряването на подслон и храна. Това ще им помогне да оценят допълнителното количество работа, което е нужно за играчите, които желаят.

3. Малкото количество пари ще ги научи да спестяват

Когато едно дете твърдо иска нещо, не е най-доброто решение да му го осигурите веднага.

Ако установите определена сума на седмица, ще му дадете важен урок за спестяванията. Ако отрочето ви иска нова играчка, ще трябва да спести, за да може да си я позволи. Това означава, че и другите покупки трябва да се ограничат. По този начин, то няма да развие лошия навик да купува импулсивно.

А дали ще го карате да върши домакински задължения, за да получи седмичната сума, зависи от вас.

4. Децата не знаят реалната стойност на парите

С настъпването на дигиталната ера, децата все по-малко разбират стойността на парите. Все повече плащания стават с дебитни и кредитни карти. Без осезаемото присъствие на банкнотите, на децата им е по-трудно да разберат значението на похарчените пари.

Според скорошно изследване на американската инвеститорска фирма T. Rowe Price, 60% от децата участват в онлайн пазаруване, а 75% от тях почти никога не стъпват в банка. Тези резултати са меко казано тревожни.

Накарайте децата си да ви дадат истински хартиени пари, а в замяна им дайте кредитната си карта, за да пазаруват онлайн. Така ще им помогнете да разберат стойността на парите, които харчат.

5. Ако им дадете твърде много пари, ще създадете погрешни очаквания

Ако децата имат постоянен достъп до пари, бързо ще свикнат с определен начин на живот. Когато пораснат, ще продължават да го изискват. Но няма да са наясно какво е нужно, за да се поддържа такъв стандарт.

Какво ще се случи, когато прекрачат прага на зрелостта и нямат неограничен приток на пари? Със сигурност, нищо хубаво.

Най-доброто решение е да ограничите от рано сумата пари, с която разполагат. По този начин, те няма да мислят, че някой е длъжен да им дава или, че вечно ще имат неограничени възможности. Ще се научат още, че нищо не е безплатно и ще развият работна етика, която ще им е потребна по-късно в живота.

Източник: Lifehack.org

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ