Най-забавните библиотеки в света

Най-забавните библиотеки в света

Има ли нещо по-хубаво от библиотеката? Да – библиотека, която провокира въображението, кани те да я посетиш отново и прави четенето истински празник за деца и възрастни.

Сайтът Flavorwire събра най-интересните, оригинални и забавни библиотеки в света, които показваме и на вас. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Южнокорейската жилищна сграда Panorama House, създадена от архитекта Мун Хун, съдържа мултифункционална библиотека с... дървена пързалка. Тя не е само за децата, но и за възрастните! От двете й страни са наредени книги, които може да грабвате, докато се спускате лудо надолу!

Цветният детски отдел на Централната библиотека в Сиатъл, САЩ, е гигантска игрална площадка. Издържана е в ярки цветове, а сградата произвежда собственото си електричество. 

Тази датска библиотека е разположена в мола „Метрополитан”, но разкошният интериор, дело на дизайнерите Bosch & Fjord, я превръща във весел оазис, далеч от грижите на възрастните. Ярките цветове и естествените, обли форми подстрекават игривостта на малките и асоциира четенето с приятното прекарване. В нея има електрическо зелено „дърво за четене”, басейн за рибки, пълен с книги и „поетична стълба” – огромна „уста”, която рецитира стихотворения. 

 

Ако обичате да четете на свеж въздух, идете в германския град Мадебург, за да преживеете нещо уникално. Архитектите от фирмата KARO промениха до неузнаваемост част от изоставения индустриален пейзаж в селището и го напълниха с книги. Системата е следната: взимате четиво, а после го връщате или носите друго на негово място. Отворената библиотека е и дом на многобройни литературни четения и изложби.

Курортът Сонева Кири в Тайланд се гордее с великолепната си библиотека, почти изцяло изработена от дърво. Най-хубавото в нея е плетеното гнездо за деца, където те могат да се скрият с хубава книга в ръка.

 

Мобилната библиотека от Хайлброн в Германия е пълна с чудати лавици, ярки постелки за сядане и удобни кресла. Дизайнът набляга на естествените линии и динамичната среда на книгомобила.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Огромната библиотека в Спрингвил, САЩ, е разположена в овално пространство и буди въображението с оригиналния си дизайн.

 

Дизайнерът Сали Траут е направила тази домашна библиотека за семейство в Остин, Тексас. В нея има висящ от тавана стол, контролиран с дистанционно управление. С него хората могат да достигат по-високите рафтове, а понякога – и просто да почетат във въздуха.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учениците в това нюйоркско училище обожават да четат в библиотеката на фондацията „Робин Худ”. Свободното пространство оживява от „къдравите” стени, окичени с книги, от подвижните рафтове и ярките табуретки.

Мащабът, пространството и формите са ключови за дизайна на библиотеката в Университета за изящни изкуства „Мусашино” в Токио. Окото скача от необичайните лавици към гроздовете лампи и живите подове, изрисувани с насочващи към различните секции лъчи, прилични на рисунка за „дама”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Има ли по-хубаво място за четене от къщата на дърво? Тази временна инсталация в лондонския парк Риджънтс е създадена от екип художници, които искат да „катализират колективното въображение, подтиквайки деца и възрастни да изживеят палитрата от усещания, предизвикани от природата”.

Това е книжарница/библиотека в Народната библиотека в Пекин. Тя е ориентирана към децата, но и възрастните могат да се порадват на оригиналния дизайн. В него са отредени мънички гнезда, където най-малките могат да се сгушат и да четат сред всички цветове на дъгата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ