Човекът, който създаде уредите за фитнес (фоторазказ)

Човекът, който създаде уредите за фитнес (фоторазказ)

„Искаш ли да създадеш нещо добро, направи го за себе си!” Като се замислим, повечето напредничави идеи и изобретения, променили хода на човешката история са подчинени точно на тази максима. Същата движеща сила ражда и много от продуктите, които се превръщат в хит на пазара или пък полагат началото на бизнеси с традиции. Така стоят нещата и с появата на първите фитнес уреди. Техен създател е шведският физиотерапевт Густав Цандер, който в средата на XIX в. решил да укрепи духа и тялото си чрез тренировки със системата от упражния на знаменития си по това време съотечественик П.Х. Линг – основател на първия гимнастически институт в Стокхолм.

 

Важно място в системата на Линг заемали т.нар. упражнения с противодействия, които трябвало да се практикуват с инструктор или партньор. Цандер обаче забелязал един сериозен недостатък – че гимнастиката зависи изцяло от методиста и не може да се разчита на субективната човешка преценка за точно дозиране на натоварването. Така, през 1857 г. той изобретил първите уреди, позволяващи точно дозиране на натоварването за определени групи мускули.

 

По това време предназначението им било подчинено на идеята за профилактика, а не за извайване на мускули. Цандер вярвал, че редица болести могат да бъдат предотвратени чрез системни мускулни натоварвания. Затова и нарекъл метода си "Механотерапия". Единственият проблем на Цандер е, че се е родил един век по-рано, ще каже след време Артур Джоунс, който в началото на 70-те години на 20.век прави поредната революция във фитнеса като създава ново поколение уреди (сериите „Наутилус” и „МеdX”), копиращи до голяма степен принципите на действие, заложени в уредите на Цандер.

 

Първите уреди на шведския баща на тренажорите били въведени в експлоатация в медицинския департамент на Стокхолмския централен гимнастически институт през 1864 г. Година по-късно 30-годишният вече доктор на медицинските науки Г. Цандер основава в Стокхолм първият в света медико-механически институт, който може да се смята и за първообраза на днешните фитнес зали. Той бил изцяло оборудван с негови уреди, като всеки от тях бил предназначен за изпълнение на строго определени движения.

 

 

Любопитното е, че в серията присъстват дори и уреди за деца – за изправяне на гръбнака при сколиоза.

Сега, повечето апарати на Цандер ни изглеждат смешни и нелепи, но по онова време бързо получават световна слава и навлизат масово в аристократичните курорти в Европа и Америка. Отделно, в лечебните клиники се разкриват и т.нар. „Цандеровски институти”. Повечето от тях постепенно отмират след края на Първата световна война и най-вече след смъртта на идеолога Густав Цандер. Впоследствие, разработената от него методика дори е забранена, защото надделяло схващането, че по-правилно за здравето на пациента е да пази силите си.

 

Цандер успява да създаде цели 70 уреда, а лаконичният им дизайн е в основата на всяко следващо ново поколение фитнес тренажори.

 

 
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ