Бизнес БРОЙ /// Мениджър 02/2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4
Тенденции, наложени от любителите
Търсенето на "натурални вина" бележи трицифрени ръстове
Тенденции, наложени от любителите
Търсенето на "натурални вина" бележи трицифрени ръстове
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
2
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Наблюдаваме вълнуващо време за винарската индустрия, която се развива изключително динамично. След пандемията на хоризонта се виждат значими промени. Устойчивостта и зачитането на околната среда се превръщат във все по-важни теми и при виното, затова очакваме доминацията им да продължи и през 2024 г. Същевременно изменението на климата, цифровизацията и глобализацията оставят своя отпечатък върху древната винена индустрия, която става все по-движима от електронната търговия.
У нас в последните няколко години се откриват все повече винени барове и заведения, в които се предлагат интересни селекции вина. Това показва развитие на цялостната винена култура у нас. Като добавим и множеството иноватори и експериментатори, опитващи се да минат отвъд традиционните винени стилове, 2024 г. се очертава като още една интересна година за виното.
Експанзия на енотуризма
Виненият туризъм е сред най-бързо развиващите се форми на специализиран туризъм в световен мащаб. И у нас, и по света все повече изби инвестират в изграждането на хотелска част и условия за предлагане на дегустации.
Успехът на този вид туризъм се дължи не само в предлагането на посещения на лозя и винарни, но и на организацията на специални събития и лични поводи. Така дегустацията на вина и запознаването с характеристиките на дадения винен регион, съчетани и с насладата от вкусна храна и опитване на местни специалитети, стават част от цялостното преживяване и спомен.
Пенливото вино настъпва
Винаги е било популярно, но през последните години се забелязва драстично увеличение на продажбите в целия свят и особено в Съединените щати. Една от интересните тенденции е през 2024 г. пенливото вино да измести бирата като най-консумираната напитка в САЩ. Този изненадващ тренд върви ръка за ръка с нарастващата популярност на коктейлите на основата на вино като шприцове, вина, смесени с натурални плодови сокове, и газирани вина в кен. Глобалният пазар на вино в кенове расте значително с нарастващото търсене на „удобни, преносими напитки за една порция“.
Смесване на стилове
С течение на времето светът на виното се променя и започва все повече да изглежда като спектър, а не като куп ясно дефинирани категории. Цялата сцена изглежда все по-многоизмерна, пълна с нюанси и понякога направо объркваща. Различни стилове вина постоянно се появяват на странни места по целия свят, като Индия, Китай, Холандия... Скоро очакваме бяло вино от Риоха и червено вино от Шампан или Англия. Накратко, ако е експериментално или трудно за категоризиране, очаквайте скок в популярността му през 2024 г.
Отпушване на онлайн пазара на вино
Електронната търговия революционизира начина, по който пазаруваме почти всичко, и винарската индустрия не е изключение. Удобството да се купува вино онлайн, съчетано с достъп до по-широка селекция и конкурентни цени, подхранва растежа на онлайн продажбите на вино. От малки бутикови винарни до утвърдени играчи развиват своето виртуално присъствие, за да се погрижат за разширяване на аудиториите.
Не много отдавна за мнозина беше немислимо да купуват вино, без да го държат в ръка, да четат подробностите на етикета и да се възхищават на присъствието и вида му. Сега дистанционната покупка на вина е често срещана и близо 70% от онлайн покупките се правят през телефона.
Нискоалкохолни и безалкохолни
Ще се изненадате да чуете, че има драстичен ръст в сектора с ниско и безалкохолно съдържание през последните години, и то особено на ключовите пазари в САЩ, Обединеното кралство, Германия, Испания и Франция, както и Австралия и Япония. У нас също се появиха безалкохолните вина, даже някои от големите ни производители направиха такива.
Според данни на IWSR (International Wine and Spirits Research) продажбите в категорията без и с ниско съдържание на алкохол вече са достигнали 11 млрд. долара и се очаква да надминат 24 млрд. долара до 2032 г.
Увеличението в сектора „без алкохол“ се проявява в броя на магазините, специализирани в напитки без алкохол, които се появяват навсякъде: Nix & Nix в Холандия, Boisson в САЩ и Club Soda във Великобритания. Големите алкохолни компании са толкова сигурни, че неалкохолният алкохол е бъдещето, че инвестират сериозно в тях. Там, където отиват големите играчи, следват и по-малките. Категорията без алкохол само ще расте. У нас сегментът на нискоалкохолни и безалкохолни вина едва прохожда, като пазарният им процент е нищожен, но е важно, че сме в крак и с тази световна тенденция.
Изменение на климата и тероара
Друго нещо, за което все повече ще се говори и през 2024 г., е предизвикателството, което изменението на климата поставя пред концепцията за тероар. Времето в глобален мащаб се променя и е ясно, че тероарът също започва да се променя. Променливите метеорологични условия вече оказват влияние върху ежедневието ни и може да не мине много време, преди да се отрази на това кои вина избираме. Все по-топлото време започва да увеличава обемите на белите вина и розетата спрямо тези на плътните червени. Ще има все повече разговори около тази тема, особено в тандем с тенденциите за устойчивост и органично винопроизводство.
Нека е натурално
Думите „естествено“, „устойчиво“, „биодинамично“ или „органично“ не са новост в света на виното, но вниманието към тях расте. Тенденцията е свързана с все по-големия бум на здравословните продукти и с това, че потребителите стават все по-ангажирани с цялостната философия, произхода и производството на това, което купуват.
Световната тенденция в производството на вина с „минимална намеса“, следвайки максимално естествените природни процеси, расте с всяка година. Търсенето на „натурални вина“ в световен мащаб се е увеличило със 150% през последните пет години. Проучванията на пазара показват също сериозен ръст на пиещите вино, които са повлияни положително от брандиране, свързано с устойчивостта и методите на биологичното земеделие.
Това обаче се отнася основно за глобалните пазари. У нас стъпките при избора на потребителите на вино все още следват линията цена-сорт-производител, но „натуралното вино“ вече е хит във винените ни среди, като даже има основани Клуб на дивите дрожди и Клуб на ценителите на натуралните вина.
Новият тренд „натурални вина“ се отнася за вина от лозя, в които не се използват хербициди и гроздето се бере ръчно с минимална технологична намеса, без добавяне на култивирани дрожди, киселини, танини, ензими и без сулфити. Отнася се и за пенливи вина без добавена захар, един нововъзникващ стил, който ще се развива все повече в следващите години.
Обикновено след ферментация винопроизводителите добавят доза захар към своите пенливи вина, което ги прави брут, екстра брут (сухо или екстра сухо). Pétillant-Naturel (Pet-Nat), или „пенливите натурални вина“, са с нулева добавена захар. Те са съвсем различен звяр и си струва да ги опитате през тази година. Вкусът им е типично тръпчив, освежаващ и много вкусен! Малките винарни, които правят вина в този стил, си прокарват път през пазара.
Устойчиво винопроизводство
От друга страна, когато говорим за устойчиво винопроизводство, обикновено става въпрос за целия процес, а не само за добавките накрая. Има съгласувани усилия в целия свят на виното за преминаване към биоразнообразие и органично земеделие. Това означава никакви пестициди, хербициди или синтетични торове и цялостни усилия за насърчаване на разнообразието от растения в лозето. Накратко: отглеждане на грозде по начин, който е в хармония с природата. Това е подход, който огромно количество винопроизводители все повече възприемат.
Този преход отчасти се дължи на това, че изменението на климата е голям проблем и отчасти защото винопроизводителите имат голямо уважение към земята си. Но е и това, което потребителите все повече търсят. През 2024 г. можете да очаквате увеличение на продажбите и сред вина, етикетирани като веган.
В заключение, „минимална намеса“ и „натурално вино“ са чудесни изрази, на които трябва да обърнете внимание. Ако едно нещо може да се обобщи от всички тези тенденции, то е, че винопроизводителите и винопиещите разбират колко е важна земята.
|
Ключови думи
вино
производство на вино
бизнес
натурални вина
тенденции
винопроизводители