Девет типа трудни колеги, които ще срещнете на работното място

Девет типа трудни колеги, които ще срещнете на работното място

Когато сте принудени да си сътрудничите с трудни хора на работното място, първото нещо, което трябва да направите, е да разберете за какъв тип служител става въпрос. Това ви позволява активно да се справяте с трудна ситуация на работното място по много по-фокусиран и ефективен начин.

Ето девет типа трудни хора, които може да срещнете в работата, и някои полезни съвети какво да направите по въпроса, независимо дали работите заедно с тях или просто искате да помогнете на този човек да се превърне в служител, с който се работи по-лесно.

Страшният специалист

Този човек е експерт в своята област и не се страхува да ви го напомня. Той цени компетентността на другите и поставя много високи стандарти. Нужно е да сте наистина отлични в това да му помагате да си върши добре работата, защото в противен случай този експерт става крайно критичен и пречещ на напредъка.

За да се справите с този тип колега, ще трябва самите вие да станете „страшни“, като защитавате границите си и изисквате от него да поема отговорност за развитието междуличностни и функционални умения.

Сенчестият стратег

Този човек се отнася към другите като към шахматни фигури, които реди с цел изпълнение на грандиозен план. Негови подход към детайлите може да бъде погрешен и да накара хората да се чувстват манипулирани и подценени, колкото и положително да е намерението му.

Ако можете да говорите неговия език (голямата картина, стратегическо мислене), това е достатъчно, за да насърчите един по-рафиниран подход, така че този колега да се отнасят към другите като към хора и да управляват конкретните задачите, както и цялостната стратегия.

Мъченикът

Този изключително принципен човек с безупречна работна етика изгражда лоялни екипи. Той обаче може да бъде твърде осъдителен и безкомпромисен към другите, които смятат за по-малко принципни или самопожертвователни.

За да се свържете отново с него, ще трябва видимо да живеете според собствените си принципи. Не толерирайте тези критики или осъдителни оценки. Вместо това почукайте на вратата им и поискайте взаимен компромис, който прави възможен устойчив напредък.

Движещата сила

Находчиви, решителни и способни, тези служители обичат предизвикателствата и не могат да понасят плаха корпоративна програма или някой, който не е толкова активен, колкото тях. Те са склонни да отхапват повече, отколкото могат да сдъвчат, пазейки в тайна проблемите.

Когато си сътрудничите с такива хора, може да се наложи да защитите границите си, за да не натоварите с твърде много работа. Бъдете директни и позитивни в отказа от допълнително натоварване и те обикновено ще реагират добре.

Революционерът

Този проактивен колега винаги има готовност да приема нови идеи и мащабни трансформации. Той обаче често действа без консенсус или зачитане на потенциалните последици.

Да работите успешно с революционер означава да намерите общ език. Дори тогава трябва да избягвате да бъдете хванати зад линиите на неговите партизански действия. Вместо това помагайте да се поддържат връзки с възможни съюзници и настоявайте за добро управление на проекти.

Строителят на империя

Тези хора са харизматични и далновидни. Те разчитат на своите последователи да се справят с детайлите и се опитват да поемат повече контрол, за да избегнат критика или неудобни усложнения.

Научете как да не сте съгласни с тях, като използвате „Да, и . . .” подход. Например, можете да кажете: „Да, разбира се, планът за действие, с който сте ни ангажирали, може да проработи. И има един вероятно проблем, с който може да се наложи да се справим първо“. След това се уверете, че не вършите мръсната им работа само за да бъдете захвърлени настрана, когато вече не са полезни.

Вечно разтревоженият 

Този човек е много фокусиран върху детайлите и е полезен, освен когато притеснението го кара да изпусне топката в неподходящия момент или да се превърне в ужасен микромениджър.

Дайте му много утвърждение и наставничество, за да му попречите да стане труден. Или работете умно, избягвайки или отхвърляйки нарастващите му изисквания за повече подробности. Дайте ясен сигнал, че няма да толерирате да бъдете микроуправлявани.

Скалата

Този изключително отговорен и лоялен човек поддържа всичко работещо. Той отказва нещата, които счита за рискови, зле обмислени или с нисък приоритет, обикновено мълчаливо и без да споделя.

Преодолейте това, като се уверите, че той е включен в планирането на по-голяма картина, така че да разбират общите приоритети. Противопоставете се на неговата липса на гъвкавост и неотзивчивост, като представяте вашите и организационните нужди чрез рисковете, които могат да донесат, ако не бъдат адресирани.

Вечно угаждащият

Това е топъл човек, на когото всички имат доверие. Присъщата му тенденция да избягва конфликти и промени може да означава, че големи рискове остават неразгледани и отлични възможности биват пропускани.

Уверете се, че този човек не се е съгласил да се заеме с някаква предизвикателна задача, без да има намерения да я изпълни, само за да ви угоди. Подкрепяйте го и го насърчавайте да води повече трудни разговори. И не толерирайте лошо поведение или ниски стандарти от други членове на екипа, които този ваш колега може да пренебрегва.

………………

Ник Робинсън, автор на „The Nine Types of Leader: How the Leaders of Tomorrow Can Learn from The Leaders of Today“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ