Арнолд Шварценегер за най-продуктивното начало на деня

Арнолд Шварценегер за най-продуктивното начало на деня

Много знаменитости и бизнес икони се кълнат в ползата от специални сутрешни ритуали. Опра посяга към духовни утвърждения и еспресо. Ричард Брансън прекарва време със семейството си. Покойният Стив Джобс обичаше да размишлява над смъртта.

Арнолд Шварценегер обаче не е сред тях.

Наскоро в подкаста The Daily Stoic той сподели, че сутрин обича да поддържа нещата прости. И неговият радикално опростен подход просто може да ви помогне да постигнете максимална продуктивност сутрин с минимални усилия.

„Не мисли. Просто действай“

Докато Опра и други известни личности се стараят да активизират мозъците си със задълбочени сутрешни разсъждения Шварценегер обясни, че обича първо да действа, а после да мисли.

„За да предотвратите вътрешното движение напред-назад, преговорите със самите вас, рационализирането и оправдаването, въведете правило, при което да казвате:„ Добре, има някои неща, които бих направил, преди да започна да мисля “, коментира Шварценегер. „Ще потренирам, преди да започна да мисля. Не мисли, просто действай. Качвай се на велосипеда и отивай на фитнес“.

Ако сте гледали скорошния документален филм на Netflix за невероятното житейско пътешествие на Шварценегер от австрийски бодибилдър до губернатор на Калифорния, ще сте наясно с това, че бившият губернатор обича вдъхновяващите поговорки. Но ключовите четири думи от   този цитат – „Не мисли. Просто действа“, са нещо повече от това, което бихте видели написано на лист, залепен на врата в офиса.

Джеф Хейдън, автор на „The Motivation Myth: How High Achievers Really Set Themselves Up to Win“, пише, че действието обикновено предхожда мотивацията, а не обратното.

„Мотивацията не е нещо, което получавате – мотивацията е нещо, което създавате сами, като следвате процес, който ви позволява да се подобрявате малко по малко“, обяснява той.

Това е нещо, което Шварценегер разбира интуитивно. Като сутрин първо действа, а после мисли, той позволява на действието да го мотивира. Той не чака желанието да спортува да се появи, нито се опитва да се убеди, че му се ходи на фитнес. Когато сте полузаспали в 6 сутринта в един мрачен, студен вторник, вероятността да постигнете това с някакви вътрешни преговори е изключително малка.

Вместо това той просто отива на фитнес, без да се замисля, и оставя ендорфините и чувството за постижение, които следват, да подхранват остатъка от деня му.

Действието предшества мотивацията

Не само съвременната теория за мотивацията подкрепя Шварценегер. Същото правят и древните философи и съвременната психология.

„Стоиците говореха по подобен начин за връзката между тялото и ума. „Ние се отнасяме стриктно към тялото“, е казал Сенека, „за да не бъде непокорно на ума“, отбелязва The Daily Stoic в имейл бюлетин, отразяващ коментарите на Шварценегер.

Още в древен Рим те разбират, че това как действаме до голяма степен определя как мислим и чувстваме, а не обратното. По същия начин съвременната наука показва, че сутрешните ритуали като навика за упражнения на Шварценегер могат да оформят нашата психология и начина, по който подхождаме към целия ден.

Може би не искате да изградите огромни мускули като Шварценегер, но все пак можете да използвате неговото основно прозрение „Не мисли. Просто действай“.

Каквото и да е, което ви кара да се чувствате завършени и овластени да посрещнете деня, направете това първото нещо. Не се бавете и не чакайте вдъхновението да ви удари. Не е необходимо да подобрявате себе си или мисленето си, за да действате. Трябва да действате, за да подобрите себе си и мисленето си.

……………....

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ