30-секундният трик на един астронавт за подобряване на продуктивността

 30-секундният трик на един астронавт за подобряване на продуктивността

30-секундният трик на един астронавт за подобряване на продуктивността

Всички правим грешки. Начинът, по който реагираме на тях, обаче може да бъде разликата между това да продължим напред и да останем в задънена улица. Бившият астронавт на НАСА Майк Масимино, автор на „Moonshot: A NASA Astronaut’s Guide to Achieving the Impossible“, казва, че уроците, които е научил в космоса, не само са му помогнали да се справя по-добре с грешките, но и са подобрили неговата продуктивност и фокус.

„Преди да стана астронавт, когато се провалях в нещо или не правех нещо добре, размишлявах върху това много дълго време. Губех фокус и почти се отказвах.“, казва той.

Това обаче не е вариант, когато сте астронавт, поради сложността на работата и нивото на фокус, което изисква, обяснява Масимино. „Ще правите грешки, аз направих много. Трябва обаче да се научите да се справяте с тях и да поддържате фокуса си.“

Ако нещо се обърка, особено ако сте в космоса, нямате часове, дни или седмица да мислите над това. Вместо това Масимино възприема правило за 30 секунди, което научава от един от колегите си.

„Дайте си 30 секунди съжаление или разкаяние“, казва той. „Добре е да се ядосвате на себе се – по-добре е, отколкото да отричате грешките си, което може да доведе до по-големи проблеми и обикновено е признак на твърде голямо его. Но след това се върнете в играта“, добавя Масимино.

Ядосайте се на себе си

Това, което правите през тези 30 секунди, е ключът км разковничето. Масимино споделя история за грешка, която е направил, докато е работил върху космическия телескоп Хъбъл. Той е оголил счупил на болт, докато е ремонтирал перило. Екипажът не е разполагал с резервна част.

„Беше толкова проста задача и имахме резервни части за всичко останало“, спомня си той.

За да прогони съжалението от системата си, Масимино е излял целия си гняв в рамките на 30 секунди. „Използвах всякакви обидни думи за себе си. В този момент си казах: „Аз съм най-лошият астронавт на всички времена. Това е най-глупавото нещо, което можеше да направя. Защо, по дяволите, използвахте електрически инструмент? Сега никога няма да разберем дали има живот във Вселената. Това ще бъде моето наследство. Децата ми ще бъдат известни като децата на човека, който унищожи бъдещето на астрономията и счупи космическия телескоп „Хъбъл“, разказва той.

Масимино обаче подчертава, че това „самонаказване“ има една важна особеност – трябва да го запазите за себе си. „Не изричай нищо от това на глас. Запазете го вътрешно. Ще изплашите хората, ако могат да ви чуят. Излейте гнева си, след което използвайте последните няколко секунди, за да си кажете, че никога няма да позволите това да се случи отново. Тогава всичко е излято и е време да се продължи напред“, добавя той.

Не го правете по-лошо

След като сте признали грешката си и сте се освободили от емоцията, уверете се, че не усложнявате проблема. В обучението на Масимино за ролята на астронавт тази стъпка се нарича „закон на Хут“. Астронавтът Робърт „Хут“ Гибсън е известен с това, че казва: „Колкото и лоши да изглеждат нещата, винаги можеш да ги направиш още по-лоши“.

„Когато направите грешка, не опитвайте бързо да я компенсирате, действайки прибързано или опитвайки да я разрешите сами“, казва Масимино. „Това обикновено е рецепта за катастрофа.“

Най-добрият начин да се възстановите от грешка е да бъдете целенасочени. Масимино казва, че малко ситуации изискват незабавни действия, като в повечето случаи най-добрият подход е да потърсите помощ.

„Забавете темпото, за да не влошите нещата“, казва той. „Не чупете нещо друго и не изостряйте проблема. Не искате да добавяте проблем Б, преди вашият екип да може да реши проблем А. Да се науча как да се справям с грешките си беше един от най-важните уроци, които научих като астронавт. Това ме направи много по-концентриран и продуктивен“, добавя той.

Научете се да се доверявате

Продължаването напред изисква доверие. Масимино казва, че го е било страх да се качи на космическата совалка първия път.

„Това, което запомних в тази ситуация, беше доверието. Доверете се на страха си, доверете се, че машината ще работи за вас, доверете се на обучението си. Името ви не е избрано от шапка. Доверете се на екипа си и на себе си. Доверието ми помогна да вляза в тези ситуации, които изглеждаха малко страшни, и ми даде увереност да продължа напред“, разказва той.

Да се доверите на себе си може да бъде най-трудното за развитие доверие, но това ще ви преведе през грешките. Масимино казва, че е първият новобранец, извършил космическа разходка по „Хъбъл“.

„Изпълнението на космически разходки се смяташе за основна задача. Бях наистина развълнуван да бъда част от това. Също така бях доста уплашен. Това беше перлата в короната на НАСА по това време“, спомня си той

Наставникът на Масимино и Стив Смит, който е извършил космическа разходка по „Хъбъл“ на предишна мисия, му е казал: „Няма да ти позволим да отидеш на „Хъбъл“, ако не си готов да отидеш“, спомня си Масимино. „Те ми имаха пълно доверие и не ме смятаха за новобранец. Да направиш космическа разходка по „Хъбъл“ беше като да играеш в „Супербоул“, разказва той.

Производителността и фокусът ви помагат в най-важните моменти в живота. „Животът почти винаги е тест с отворена книга. Много рядко сме в ситуация, в които не можем да потърсим помощ. Доверете се на себе си. Признайте грешките си. И когато дойде времето, изпълнете плана“.

………………….

Стефани Воза за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ