Цената на безпокойството

Цената на безпокойството

Много от нас искат да научат как да вършат повече за един ден. Според проучване на Human Workplace Index сред 3000 служители на пълен работен ден в Съединените щати, Обединеното кралство и Ирландия, малко над половината (54%) казват, че се чувстват продуктивни на работа. Въпреки че това звучи положително, този резултат носи със себе си допълнителен товар. Близо 83% от респондентите казват, че изпитват безпокойство относно производителността.

„Безпокойството по отношение на производителността включва това да се чудите „Дали правя достатъчно“, въпреки обективните факти, че изпълнявате задълженията си“, коментира Мейша-ан Мартин, старши директор за анализи и изследвания на хора за платформата в Workhuman. „Това също включва въпроса: „Работя ли върху правилните неща?“, добавя тя.

Данните показват, че дистанционно работещите служители изпитват най-голямо безпокойство относно производителността. „Те се питат: „Върху какво трябва да работя?“, „Кои резултати са най-важни?“, „Фокусирам ли съм върху правилните неща?“. Безпокойството може да влоши ситуацията, когато тези неща не са ясни“, обяснява Мартин.

Какво могат да направят служителите

Ако сте служител, който изпитва безпокойство относно производителността и вашият мениджър не се занимава активно с това, Мартин препоръчва да бъдете директни.

„Задавайте насочени и конкретни въпроси като „Работя ли върху правилните неща?“, казва тя. „Бъдете проактивни, като споделяте, когато се чувствате претоварени, и молите за помощ, за да можете да приоритизирате работното си натоварване.“

Мартин предлага да попитате шефа си нещо от рода на: „Чувствам, че съм се нагърбил с твърде много задачи. Искам да съм сигурен, че работя върху правилните неща. Кой е най-важният приоритет в момента? Има ли нещо, което мога да отложа за по-късно?“.

Какво трябва да направят работодателите

Въпреки че служителите усещат прякото въздействие на безпокойството относно производителността, това също създава проблеми за работодателите, казва Мартин.

„Когато се тревожите за нещо, вие не можете да давате най-доброто от себе си. Ако не се чувствате сигурни в работата, това може да повлияе на поведението ви, особено по отношение на иновациите и поемането на риск. Ако просто държа главата си наведена или ако се тревожа за това как се справям, няма да бъда най-иновативното си Аз“, обяснява тя.

За да помогнат на служителите да дадат най-доброто от себе си в работата, мениджърите трябва да поставят ясни очаквания, така че служителите да знаят, че работят върху правилните неща. Това включва ясно дефиниране на целите за ефективност с етапи и измервания, както и приоритизиране на задачите въз основа на ключови бизнес цели. „Това трябва да премахне част от безпокойството“, отбелязва Мартин.

Похвалата също играе роля. „Интересното е, че когато хората получават признание за добре свършена работа, те съобщават за по-ниски нива на стрес“, казва Мартин. „Признанието изпраща сигнал, който казва: „Справяте се добре. Ние ви ценим. В момента може да ви е трудно, но се справяте добре“.

Също така помага, когато лидерите често говорят със служителите си. Ако не знаете, че даден член на екипа е разтревожен, не можете да адресирате проблема, казва Мартин. „Аз съм голям фен на проверката, която не е свързана само със задачите, които хората изпълняват, или с целите и резултатите. Проверявайте как се чувстват вашите хора, за да можете да представите подкрепа, както е необходимо“, добавя тя.

И накрая, мениджърите могат да изпращат сигнали до своя екип, че тяхното благосъстояние е важно за тях. Например, те могат да моделират добро възстановително поведение, като се възползват от ресурсите, които компанията предлага, като платен отпуск, подкрепа за психично здраве и гъвкави работни политики.

Важно е да осъзнаете, че безпокойството относно производителността засяга всички. Индивидите страдат от гледна точка на личното си благосъстояние, което се изразява в неща като отсъствие от работа, ниска производителност и дори напускане . Безпокойството относно производителността може да повлияе на организационната култура. То може да доведе до създаване на култура на токсична конкуренция, работа до късни часове и през уикендите и в крайна сметка бърнаут, казва Мартин.

„Служителят има роля, но организацията и лидерът трябва да създадат това пространство, което е достатъчно психологически безопасно, за да могат служителите да говорят за тези неща“, казва Мартин.

Като зададете ясни очаквания и отворите линии за комуникация, вие и вашият екип можете да превърнете продуктивността отново в положителна тема.

…………………

Стефани Воза за FаstCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ