Емоционалната интелигентност е суперсила

Емоционалната интелигентност е суперсила

Помните ли в Спайдър-Мен, когато Питър Паркър за първи път откри суперсилите си, но не знаеше как да ги контролира? Той се опита да се катери и да се люлее между сградите и падна по лице.

Или какво ще кажете за историята на Супермен, когато Кларк Кент открива рентгеново зрение и супер слух за първи път – и е напълно дезориентиран от това.

Нещата стоят по сходен начин и при емоционална интелигентност.

Емоциите са силни. Гневът, тъгата и страхът са мощни емоции, които могат да ни накарат да кажем или направим неща, за които по-късно да съжаляваме. Дори така наречените положителни емоции, като например радостта, могат да доведат до съжаление, ако ни накарат да се съгласим с поемането на нов проект, защото сме в добро настроение, само за да разберем по-късно, че сме се претоварили с ангажименти.

Но същите тези емоции могат да бъдат сила за добро.

Страхът може да бъде парализиращ, но може и да ни мотивира да се измъкнем от опасна ситуация. Тъгата е болезнена, но може да ни помогне да пренаредим приоритетите си или да предприемем действия. И макар лошият нрав може да съсипе една връзка, контролираният гняв, проявен в правилната степен и по правилния начин, може да вдъхнови необходимата промяна.

Всички тези факти превръщат емоционалната интелигентност в истинска суперсила.

Прекарах повече от десетилетие в изучаване на това как емоционалната интелигентност помага на хората да постигнат успех. Правейки това, видях от първа ръка как емоционалната интелигентност дава на тези хора мощно предимство, което може да бъде обобщено с няколко думи: „Емоционалната интелигентност ви помага да видите нещата по различен начин“.

Как емоционалната интелигентност ви дава различна гледна точка от тази на всички останали? Ето няколко примера:

Провал

Повечето хора се страхуват от провалите, но емоционално интелигентните хора гледат на тях по различен начин. Те знаят, че успехът не представлява едно постижение, а е изграден върху серия от стъпки и непрекъснато подобрение.

Това означава, че всяко поражение е възможност за учене и израстване - ако се възползвате от него, анализирайки какво се е объркало и как какво да направите по различен начин следващия път.

Ако го направите, провалът не е нещо лошо. Това е още една стъпка по пътя към успеха.

Критика

Когато бъдат критикувани, повечето хора веднага се защитават, прехвърлят вината или отвръщат на удара.

Емоционалната интелигентност ви помага да видите критиката в различна светлина: това е просто гледна точка на друг човек. Обикновено има поне малко истина в тази перспектива и можете да я използвате, за да се самоусъвършенствате.

И дори когато тази перспектива е напълно неоснователна, тя пак може да ви помогне да видите нещата през очите на другите, а това също е полезно.

Тишина

Тишината може да бъде нещо страшно. Ако нещата станат твърде тихи, повечето хора се опитват да запълнят пространството с шум.

Емоционално интелигентните хора обичат тишината. Те я използват като възможност да помислят, преди да говорят, или като инструмент презареждане. Те също така знаят как да използват тишината в своя полза – например, за да накарат друг човек да говори пръв при преговори или да помогнат на членовете на екипа да дадат по-обмислени отговори по време на среща.

За тези с висок EQ тишината не е неловка, а златна.

Извинения

Емоционално интелигентните хора разбират, че „съжалявам“ е една от най-трудните за произнасяне думи на всеки език, но и една от най-ценните. Така че те преглъщат гордостта си и се извиняват, когато е необходимо.

Защото, когато става дума за отношенията ви с другите, най-важното не е кой е прав и кой крив. Става дума за това да цените връзката си повече от егото.

Прошка

Когато много хора днес се раздразнят, те възприемат нагласата: „Не се сърди, отмъсти“.

Но емоционално интелигентните хора знаят, че таенето на негодувание е като да оставиш нож в рана, без да ѝ позволиш да зарасне. Това е все едно да вземеш отрова и да чакаш другият да умре.

От друга страна, когато простите и забравите, вие премахвате властта, която другите държат над вас – и се освобождавате, за да продължите напред с живота.

Смирение

За съжаление повечето хора днес гледат на смирението като признак на слабост. Но емоционалната интелигентност ви позволява да видите смирението като силна страна. Знаете, че всеки прави грешки, така че не се страхувайте да признаете своите. Това не само ви поставя в позиция да постигнете напредък, но ви дава уязвимост, която ви помага да се свържете с другите и да изградите по-силни, по-дълбоки взаимоотношения.

Не, емоционалната интелигентност не се постига лесно. Като всяка способност, тя изисква умения, практика и упорит труд, за да се развие.

Но ако сте готови да инвестирате това време и усилия, ще бъдете в елитна компания. Може да не сте Спайдър-Мен или Супермен, но ще бъдете истински супергерой със силите не само да спасите положението, но и да спасите вашето психическо здраве и взаимоотношения.

……………………

Джъстин Барисо, автор на „EQ Applied“, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ