Facebook измерва егото на кандидатите за работа със специални въпроси

Facebook измерва егото на кандидатите за работа със специални въпроси

Facebook измерва егото на кандидатите за работа със специални въпроси

Повечето работодатели ще потвърдят: когато става дума за назначаване, отличните технически умения и годините опит просто не са достатъчни, разказва Business Insider. Компаниите искат, освен това, да разберат и какви са т. нар. меки умения (soft skills) на съответния кандидат - най-вече дали той може да бъде добър с другите в екип и да се разбира с тях. 

За Facebook това е от решаващо значение, споделя в статия в Harvard Business Review Джей Парик - глобален директор инженерство и инфраструктура в компанията. Чрез специални въпроси към кандидатите за работа Парик измерва егото им и проверява какво е отношението на съответния човек към фирмените успехи - дали гледа на тях като на плод на екипна работа, или по-скоро се съсредоточава върху собствения пронос и развитие. На интервюта за работа Парик винаги пита: "Моля, разкажете за случай, в който сте работили по групов проект". И изслушва. 

Сред останалите въпроси, чрез които по думите му се измерва мисленето на кандидатите във Facebook, е и "Бихте ли изброили четирима души, чиято кариера сте подобрили фундаментално?". Този въпрос е замислен да бъде сито, с което да се пресеят "създателите на империи" от "хората, които служат на себе си" и онези, които се оплакват. Успешните кандидати в отговорите си трябва да демонстрират, че за тях приоритет е 1.) компанията, 2.) екипът и 3.) себе си. В този ред. 

С други думи, от Facebook се опитват да изградят култура на сътрудничество чрез подбирането на хора, които даряват, по терминологията на професор Адам Грант от "Уортън" в САЩ, от книгата му "Give and Take" от 2013 г. Изследване на Грант посочва, че тези които даряват (givers), които винаги се опитват да помагат на другите, в крайна сметка са по-успешни на работа от другите, които винаги мислят как да послужат на себе си, както и от "изравняващите", които пък се опитват да уравновесяват ползите и да ги правят еднакви за себе си и за останалите (на принципа на всички по равно добро, не повече, не по-малко). Междуличностните отношения с колегите според Грант са точно толкова важни за успеха на професионалиста, колкото усиленият труд плюс талантът и късметът. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ