Как да извлечете максимума от всяка социална среща

Как да извлечете максимума от всяка социална среща

Как да извлечете максимума от всяка социална среща

Навлизането в нови социални ситуации може да бъде обезсърчително. Независимо дали става дума за конференция или среща с непознати лица, натискът да се свържете с другите може да изглежда непосилен, особено за интровертите.

Въпреки това, изкуството да се свързвате с другите може да трансформира тези ситуации от изнервящи преживявания във възможности за значимо ангажиране и растеж.

Каролайн Уеб, автор на „How to Have a Good Day“, предлага безценни насоки за справяне със сложността на социалното взаимодействие. Независимо дали сте интроверт, който иска да разчупи леда, или екстроверт, който цели да задълбочи връзките си, тя предлага четири начина да извлечете максимума от всяка социална среща.

Стойте далеч от негативните стереотипи

Първо, важно е да знаем какво се случва в нашия подсъзнателен мозък (това, което Уеб нарича „умишлена система“). Тази част от нашия мозък може да обработва само определено количество информация във всеки един момент, което означава, че подсъзнателно филтрираме много други неща. Това означава, че пропускаме много сигнали и знаци около нас, без да го осъзнаваме. За да се възползваме максимално от нашата целенасочена система, от съществено значение е избягването на негативните стереотипи и преценки. Ако влезем в разговор с предубедена представа, че някой е глупак, мозъкът ни ще потвърди това пристрастие.

Фокусирайте се върху позитивните неща

За да започнете увлекателен разговор, не трябва да забравяте, че каквото и да ви е на ум, то ще оформи това, на което обръщате внимание по време на разговора. Ако се фокусирате върху положителните аспекти, ще бъде по-малко вероятно да забележите досадни или неприятни неща и по-вероятно да забележите интересни неща за човека, с когото говорите. Това може да помогне за изграждането на силна връзка.

Покажете интерес към другия човек

Уеб казва, че трябва да положим усилия да открием нещо интригуващо за другия човек по време на разговор - завладяващ факт или идея, които след това можем да проучим допълнително, като задаваме интересни въпроси. Това изисква да активираме истинското си любопитство. Няколко проучвания показват, че любопитните хора имат по-добри взаимоотношения, свързват се по-добре с другите и се радват повече на общуването. Всъщност хората са по-склонни да бъдат привлечени и да се чувстват социално по-близки с тези, които проявяват любопитство.

Задавайте искрени въпроси

Всеизвестен факт е, че хората обичат да говорят за себе си. Следователно трябва да им позволите да го направят. Като проявявате интерес към тяхната история, вие ще се превърнете в активни слушатели. Според науката, когато хората ви намират за очарователни, защото им задавате искрени въпроси относно мненията им по дадена тема, това е възнаграждаващо за техните мозъци. Този безкорисен акт на насочване на светлината на прожекторите към някой друг ви дава предимство, което ви прави по-интересния човек в стаята.

…………………

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ