Пандемията промени хората. Те са по-затворени, несговорчиви и по-малко съвестни

Пандемията промени хората. Те са по-затворени, несговорчиви и по-малко съвестни

За много от нас някои личностни черти остават същите през целия ни живот, докато други се променят постепенно. Доказателствата обаче показват, че значими събития в личния ни живот, които предизвикват силен стрес или травма, могат да бъдат свързани с по-бързи промени в личността, пише в статия за The Conversation Джоланта Бърк, старши преподавател в Центъра за позитивна психология и здраве към RCSI Университет по медицина и здравни науки.

Ново проучване, публикувано в PLOS ONE, показва, че пандемията от COVID е предизвикала много по-големи промени в личността, отколкото сме очаквали. По-специално, изследователите установиха, че хората са станали по-малко екстровертни, по-малко отворени, по-малко сговорчиви и по-малко съвестни през 2021 г. и 2022 г. в сравнение с годините преди пандемията.

В проучването на включени над 7000 участници от САЩ на възраст между 18 и 109 години, които са оценени преди пандемията (от 2014 г. нататък), в началото на пандемията през 2020 г. и след нея през 2021 и 2022 г.

Във всяка времева точка участниците дават оценка за личността си по скала в пет измерения: екстровертност срещу интровертност, приятелство срещу враждебност, добросъвестност срещу небрежност, невротизъм срещу емоционална стабилност и откритост срещу затвореност към преживяванията.

Разлика в отговорите преди пандемията не са открити. Но анализаторите установяват значителен спад в екстровертността, откритостта, сговорчивостта и добросъвестността през 2021/2022 г. в сравнение с периода преди пандемията. При нормални обстоятелства такива промени се наблюдават за десетилетие, което предполага, че травмата от пандемията от COVID е ускорила естествения процес на промяна на личността.

Интересното е, че личността на по-младите се променя най-забележимо. Те показаха подчертан спад в сговорчивостта и добросъвестността и значително увеличение на невротизма през 2021/2022 г. в сравнение с периода преди пандемията. Това може да се дължи отчасти на социална тревожност, когато се върнете в обществото, след като сте пропуснали две години нормалност.

Личност и благополучие

Много от нас станаха по-съзнателни за здравето си по време на пандемията, например като се хранеха по-добре и правеха повече упражнения. Много от нас търсеха всякакви социални връзки, които можеха да намерят виртуално, и обърнаха внимание се опитаха да пренасочат вниманието на психологическото, емоционалното и интелектуалното израстване.

Въпреки това, психичното здраве и благосъстоянието намаляха значително, което се обяснява с драстичните промени, през които преминахме.

Трябва да се отбележи, че личността значително влияе върху нашето благосъстояние . Например, хората, които съобщават за високи нива на добросъвестност, сговорчивост или екстровертност, е по-вероятно да изпитат най-високо ниво на благополучие.

Така че промените в личността, открити в това проучване, може донякъде да обяснят намаляването на благосъстоянието , което наблюдаваме по време на пандемията.

Ако се вгледаме по-внимателно, пандемията изглежда е засегнала негативно следните области:

  • нашата способност да изразяваме съчувствие и доброта към другите (сърдечност);
  • способността ни да бъдем отворени към нови концепции и желание да се включим в нови ситуации (отвореност);
  • нашата склонност да търсим и да се наслаждаваме на компанията на други хора (екстравертност);
  • желанието ни да се стремим към целите си, да изпълняваме задачите добре или да поемаме отговорност към другите (съвестност).

Всички тези черти влияят върху взаимодействието ни с околните и може да са изиграли роля за влошаването на благосъстоянието ни. Например, работата от вкъщи може да ни е накарала да се почувстваме демотивирани и с усещането, че кариерата ни върви наникъде. Това от своя страна може да е повлияло на благосъстоянието ни, като ни кара да се чувстваме по-раздразнителни, депресирани или тревожни.

Какво следва?

С течение на времето нашите личности обикновено се променят по начин, който ни помага да се адаптираме към стареенето и да се справяме по-ефективно с житейските събития. С други думи, ние се учим от житейския си опит и впоследствие това се отразява на нашата личност. С напредване на възрастта обикновено наблюдаваме повишаване на самоувереността, самоконтрола и емоционалната стабилност.

Участниците в това проучване обаче записаха промени в посока, обратна на обичайната траектория на промяна на личността. Това е разбираемо, като се има предвид, че се сблъскахме с продължителен период на трудности, включително ограничения на нашите свободи, загубени доходи и болести. Всички тези преживявания очевидно са ни променили – и нашите личности.

Това проучване ни предоставя някои много полезни прозрения за въздействието на пандемията върху нашата психика. Тези въздействия могат впоследствие да повлияят на много аспекти от живота ни, като например благосъстоянието.

Знанието ни позволява да правим избор. Така че бихте могли да отделите време, за да помислите върху преживяванията си през последните няколко години и как тези промени в личността може да са ви повлияли.

Всички промени може да са ви защитили по време на разгара на пандемията. Струва си обаче да се запитате колко полезни са тези промени сега, когато острата фаза на пандемията е зад нас. Все още ли ви служат добре или можете да опитате да преосмислите гледната си точка?

Превод и редакция Светлана Тодорова-Ваташка

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ