HR Консулт: За извънреден труд се дължи двойно възнаграждение
Когато работникът полага извънреден труд, има право на по-високо възнаграждение. Размерът е различен според това дали извънредният труд е положен в работен, в почивен ден или на официален празник. Ако служителят работи над установеното за него работно време в работен ден, работодателят му дължи възнаграждение с 50% увеличение за всеки час извънреден труд. Ако работата е в почивни дни, то увеличението е със 75%. За извънреден труд в официален празник работодателят трябва да плати увеличение от 100%. Тук следва да се има предвид, че самата работа в ден, който е обявен за официален празник, се плаща двойно. Двойна заплата би се дължала, когато служителят по график трябва да работи в празничния ден. Ако обаче не е включен в графика и работодателят го извика на работа, законът изисква да му бъде платена четворна надница. Това е така, тъй като 100% увеличение за извънреден труд се изчислява върху нормалната надница за работа в официален празник, която, както казахме, е удвоената дневна заплата.
Ако работодателят е въвел сумирано изчисляване на работното време, положеният извънреден труд (работа над законоустановеното работно време) се заплаща с увеличение от 50%. Ако във фирмата се работи на ненормиран работен ден заплащането на извънредния труд е различно според това дали той е положен в работен ден или в почивен ден. Работата над редовното работно време в работни дни не се заплаща, а се компенсира с допълнителен платен годишен отпуск. Ако се работи извънредно в почивни дни обаче, важат правилото, че работникът трябва да получи увеличение от 75%.
Работникът има право да откаже полагането на извънреден труд, когато не са спазени изискванията на Кодекса на труда. Работодателят е длъжен да отчита на полугодие положения извънреден труд пред Инспекцията по труда. Фирмите следва да имат предвид, че за определени категории лица извънредният труд е безусловно забранен (бременни жени, непълнолетни лица), а за други – условно забранен – т.е. допустим с тяхното изрично съгласие – майки с деца до 6 годишна възраст. Освен това, законодателят е предвидил определен максимален брой часове извънреден труд, които служител може да полага за седмица, месец и година.
адв. Таня Стивасарева, активен член на Българска асоциация за управление на хора
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.