Слезте от върха на пирамидата

Слезте от върха на пирамидата

Когато светлинният сигнал “Затегнете коланите” изгасне и главните изпълнителни директори напуснат своя кризисен команден център, ще трябва да решат: Дали да се върнат да ръководят от върха на пирамидата – или да останат в окото на бурята?

Зоната, в която се намират печалбите, се премести на предната линия, където служителите общуват с клиентите. Главните изпълнителни директори вече не могат да си позволят да ръководят от разстояние. Тази идея ми напомня за Ърнест Шакълтън (ирландски пътешественик, изследовател ан Антарктида – б.р.), един от най-великите лидери на света.

Шакълтън не успява да стигне до Южния полюс, защото ледове блокират кораба му “Ендуранс”, и той потъва. Въпреки това Шакълтън постига успех, защото се преборва със ситуацията и изминавайки 800 мили по леда при изключително ниски температури спасява целия си екипаж.

По време на експедицията Шакълтън държи ушите си отворени, дава пример с поведението си, бързо променя задачите, когато се налага и изоставя планове, които е видно, че няма да сработят. Преживява невъзможното, защото е в центъра на събитията и ръководи от окото на бурята.

Всичко това му помага да развива способността си да преценява бързо ситуациите и да взема навременни решения. Ако бе далеч от събитията и бе изпратил спасителен отряд, както други лидери биха постъпили, резултатите щяха да са различни.

По традиция лидерите ръководят от върха, откъдето могат да видят ситуацията от птичи поглед. Генералите водят войната от щаб квартирата, не от окопите, например. Но когато вятърът се надигне или се зададе земетресение, може да се окажете прекалено високо, за да го видите или прекалено високо, за да усетите надигането на земята под краката ви.

Върхът на пирамидата е далеч от реалността на земята и изворите на енергия на организацията. Точно обратното, лидерите, които са в сърцето на организацията могат да отговорят бързо на новите развития, като и да ентусиазират, стимулират и окуражават хората.

Хората се страхуват от бедствия като урагани и торнадо, но те също имат енергия, своя момент и скорост. Ако можете да използвате тази енергия за изграждане, вместо за разрушаване, можете да създадете велика организация.

Не забравяйте, че от години пирамидите се асоциират не само с красота, елегантност и мощ, но и със смърт. Така че следващия път когато се замечтаете за своето изкачване по стълбичката, която да ви отведе до върха, запитайте се: Това ли е което искам? Наистина ли ще постигна резултати?

Винийт Наяр, главен изпълнителен директор на „Ейч Си Ел Технолоджис”. Текстът е публикуван в списание „Мениджър”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ