3 вечни стратегии за по-ефективно лидерство

3 вечни стратегии за по-ефективно лидерство

Като лидер, не би ли било чудесно за вас, ако всеки служител беше придружаван от ръководство с инструкции - подробно ръководство за това как мисли, какво го мотивира и най-добрите начини за насърчаване на положителното поведение?

Човешкият мозък е невероятно сложен, но невронауката предоставя ценна информация за подобряване на междуличностните умения, което позволява на лидерите да разбират по-добре служителите и да ги мотивират в реално време.

Свържете се с хората на лично ниво

Преди лидерите да могат да вдъхновят цялата си организация, те трябва първо да се свържат на лично ниво с членовете на своя екип. В Книгата „Social: Why Our Brains Are Wired to Connect“ специалистът по невропсихология Матю Либерман обяснява, че нашите мозъци търсят социално взаимодействие и „да хармонизират и да се свързват с другите, вместо просто да действат на база собствените си интереси“.

Остава въпросът вашето работно място подходящо ли е за връзка и социално взаимодействие – кара ли то хората да се чувстват, че принадлежат?

На повечето работни места няма физически опасности, но не им липсват социалните заплахи. Ето защо самата мисъл за разговори за даване на обратна връзка или прегледи на ефективността може да стресира хората. Дори и да се представят страхотно в работата си, страхът от критика често надделява над надеждата за похвала.

Имайки това предвид, представете си, че започвате разговор за обратна връзка, като казвате: „Наистина ценя вашето мнение. Преди да се потопим в работата ви, има ли нещо, което бих могъл да направя по-добре като лидер?“ Този подход показва уважение и изгражда връзка, правейки разговора по-позитивен и продуктивен за всички.

Изградете емпатия

Изследване в областта на невронауката, публикувано в Global Advances in Health and Medicine, установи, че когато лидерите показват положително поведение, като например емпатия, това не просто ги кара да се чувстват добре а всъщност променя мозъчната химия. Тези действия предизвикват освобождаването на окситоцин -  хормонът, който помага за изграждането на доверие и укрепването на връзките. Така че, когато лидерите искрено проявяват емпатия, поставяйки се на мястото на някой друг, те не са просто демонстрират учтивост, а създават по-благоприятна и продуктивна работна среда за всички.

Защо това е важно лидерите? Разбирането, че вашата гледна точка не е единствената, е ключът към ефективното лидерство. Това култивира вида съпричастност, който е от решаващо значение за изграждането на силна връзка с вашия екип. Признаването и оценяването на уникалността на всеки човек във вашия екип насърчава по-приобщаваща среда и сътрудничество.

Изслушвайте другите и вземайте предвид техните нужди

Емпатията и активното слушане вървят ръка за ръка. Тези, които слушат с емпатия, се стремят да разбират другите и да съчувстват на техните ситуации. Това включва изслушване без даване на оценка.

Изслушването с емпатия не включва само способността да видите нещата от друга гледна точка. Това е крайъгълният камък на екипната работа и интелигентното лидерство. Става дума за това да помагаме на другите да се чувстват чути и разбрани. Цялата тази предпоставка наистина има излъчване на гениалност, като се има предвид,

Следващия път, когато някой си изпусне нервите пред вас, опитайте да отговорите с: „Добре ли си? Какво става?“. След това просто слушайте.

Това, което следва, може да ви изненада. Най-вероятно по този начин ще отворите вратата за другия човек, така че той да обясни проблема в основата на всички. Сега имате още една чудесна възможност – да успокоите ситуация чрез открит диалог.

В заключение, използването на науката за мозъка в лидерството помага за създаването на по-добри и по-емпатични лидери. Чрез научаване и използване на тези прозрения, лидерите могат да се свързват по-добре със своите екипи, да постигнат успех и да се справят с предизвикателствата на днешния бизнес свят.

………………

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ