Сънят като извор на вдъхновение

Сънят като извор на вдъхновение

Сигурно и на вас ви се е случвало да преживеете една от най-странните житейски аксиоми – ако дни наред ви тормози някакъв въпрос или проблем, то решението неочаквано ви се явява на сън. Не сте единствените. Историята познава и разказва с охота много случаи, в които гениалните открития навестяват авторите им по време на сън.

Христоматийният пример в това отношение е Менделеевата таблица. Докато работи над фундаменталния си труд „Основи на химията” руският учен-енциклопедист Дмитрий Менделеев дълго време се опитва да открие зависимостта, според която да подреди химичните елементи. Отговорът идва една нощ, в която, докато отдъхва с кратка дрямка, изведнъж му се присънва много ясно подредбата на химичните елементи според атомната им маса. По същия начин химикът Август Кекуле открива насън формулата на бензола над която работи дълго време. Бетовен съчинил музикална пиеса, докато спял, а Волтер сънувал цяла поема. Чарлз Дикенс често вземал сюжети за произведенията си от собствените си сънища.

 Не на всеки е дадено да бъде велик или гений, но всеки има нужда от източник на вдъхновение. Няколко интересни факти за съня и сънуването може да ви помогнат да извлечете максимум полза от нощния мрак и да почерпите полезни идеи за светлите части от денонощието.

 Всички сънуват!

Твърдите, че никога не сънувате? Заблуждавате се! Просто забравяте всичко в момента щом се събудите.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сънуваме още в майчината утроба!

Е, вярно, че все пак съдържанието и интензивността на сънищата в този период от живота ни са много примитивни. Но, все пак започваме да сънуваме още преди да се родим.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От сън спомен няма!

5-10 минути след събуждане не помним и една четвърт от това, което ни се е присънвало цяла нощ. Е, не точно това е имал предвид народният гений, когато е изрекъл прословутата поговорка, но наблюдението му вече си има и научна обосновка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Насън виждаме само познати лица

В сънищата си често виждаме много хора, които смятаме, че са непознати. Но те не са шега на подсъзнанието. Всъщност сме виждали всички тези непознати в реалния живот, но не сме ги запомнили, защото са „случайни минувачи”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не всички сънуват цветно

Приблизително около 12% от зрящите сънуват само в черно-бели цветове. Любопитен е фактът, че по-рано този процент е бил по-голям, но с появата на цветната телевизия, броят доста се е посъкратил.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жените и мъжете сънуват различно

Съновиденията на 70% от мъжете се състоят от сюжети с участие на други мъже. Жените виждат по равно мъже и жени в сънищата си. Мъжете изпитват повече агресивни и негативни емоции докато спят в сравнение с жените.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сюжетът зависи и от външните дразнители

Ако нашият нос долови неприятна миризма докато спим, сюжетът на сънуваното постепенно става негативен. Появи ли се приятен аромат, сънищата стават по-приятни.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Помним ясно ако ни събудят по средата

Ако се събудим след „финалните надписи” на „нощния филм”, изобщо не помним съня си. Но ако се случи сънят ни да бъде прекъснат по средата, помним и най-малката подробност от него.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пророческите сънища наистина съществуват!

Резултати от няколко изследвания сред жителите на различни страни показват удивително единомислие: 18% до 38% от хората поне веднъж в живота си са имали пророчески съна, а 70% са изпитвали т.нр. дежа вю, докато спят. Също така над две-трети от хората вярват в пророческите сънища.

Сънуваме много, но в рамките на 2 часа

За една нощ човек може да види от 2 до 7 сънища, разпръстани в рамките на два астрономически часа.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В сънищата преобладават негативните емоции

Безпокойството, тревогата и различни страхове са най-често изпитваните емоции по време на сън.

Жените имат нужда от повече сън

За разлика от мъжете, жените са по-склонни към депресия. По тази причина и в качеството на ежедневна профилактична мярка, те имат нужда от един час сън повече.

Тялото ни е парализирано докато спим

И това е изключително важен физиологичен феномен, свързан с необходимостта да почиваме. В противен случай тялото ни ще възпроизвежда движенията, които сънуваме и сутрин ще ставаме с мускулна треска от леглото.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Незрящите по рождение също сънуват

И това за тях сигурно е най-хубавата част от денонощието. Образите, които им се явяват се формират благодарение на опита, трупан от другите възприятия: въображение, слух, обоняние, осезание.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ