"Досадни" и "объркващи": Потребителите не харесват направените с AI видеореклами
Маркетолозите изглеждат твърди в ангажиментите си да засилят генеративните експерименти с изкуствен интелект, но шумът в индустрията може да не отговаря на настроенията на потребителите. Проучване на NielsenIQ (NIQ), проведено с помощта на анкети, както и методологии като проследяване на очите и имплицитно време за реакция, установи, че дори най-изпипаните реклами, генерирани от изкуствен интелект, предизвикват известен дисонанс в зрителите, като същевременно са по-малко запомнящи се от конвенционалната реклама.
Потребителите бързо разпознават видеореклами, направени с генеративен изкуствен интелект (AI) – и не са ентусиазирани от това, което виждат, показва проучването на NielsenIQ (NIQ), предава Marketing Dive.
Генерираните от AI реклами постоянно се оценяват като по-„досадни“, „скучни“ и „объркващи“ от рекламите, направени чрез традиционни методи.
Резултатът е, че рекламите, генерирани от AI, рискуват да навредят на чувството за автентичност – желана черта в маркетинга – като същевременно създават отрицателен ефект на ореол около марка, който може да смекчи възприятията отвъд отделна кампания. NIQ ще представи допълнително по темата на Consumer Electronics Show в Лас Вегас следващия месец.
„Марките и агенциите правят иновации с бързи темпове, използвайки съдържание, генерирано от изкуствен интелект, в своите реклами“, каза Рамон Мелгарехо, президент на стратегическите анализи и прозрения в NIQ, в изявление относно изследването. „Те трябва да бъдат предпазливи, тъй като нашето проучване разкрива, че потребителите са доста чувствителни към автентичността на рекламните послания, както на имплицитно (несъзнателно), така и на експлицитно (съзнателно) ниво.“
Нивото на инвестициите, вливащи се в генеративен AI, е удивително, като маркетингът не прави изключение. Агенциите обещаха да похарчат стотици милиони долари, за да подобрят своето ноу-хау в областта на изкуствения интелект, докато марките продължават да интегрират технологията в големи кампании.
Неотдавнашните празнични реклами на Coca-Cola, направени с AI, предизвикаха противоречия, както и усилието по-рано тази година от Toys R Us, които се похвалиха с първото видео на марката, използващо инструмента за текст във видео на OpenAI, Sora. Активите, генерирани от изкуствен интелект, започнаха да получават негативни названия и констатациите на NIQ подчертават, че потребителите се опитват да осъзнаят това, което гледат, отвличайки вниманието от посланието на кампанията. Много видеоклипове, генерирани от AI, включват актьори с ограничени движения и изражения на лицето, заедно със странни ритми на редактиране и отличителен лъскав външен вид.
AI наистина притежава някои силни страни, а именно, че може лесно да извлече имплицитни асоциации за марка. NIQ също така призна, че инструментите за видео с изкуствен интелект вероятно ще станат по-сложни, което може да се справи с някои от разочарованията, които зрителите изпитват в момента по отношение на реализма.
„Дори и най-нискокачествените реклами, генерирани от AI, успяха успешно да предадат желаната идентичност на марката“, се казва в доклада на NIQ.
Въпреки това маркетолозите в близко бъдеще може да искат да се съсредоточат върху случаи на използване на технологията с по-нисък риск, като идеи на ранен етап и творчески версии.
Източник: Питър Адамс за Marketing Dive
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.