Психически блокади: 10 мита, които ви пречат да мислите творчески

Психически блокади: 10 мита, които ви пречат да мислите творчески

Психически блокади: 10 мита, които ви пречат да мислите творчески

Независимо дали се опитвате да разрешите сложен проблем, да започнете бизнес, да привлечете вниманието към този бизнес или да напишете интересна статия, творческото мислене е от решаващо значение. Процесът се свежда до промяна на гледната ви точка. Често наричат това ​​„мислене извън кутията“, но това е грешен подход.

Точно както Нео в Матрицата трябваше да осъзнае, че „няма лъжица“, вие трябва да осъзнаете, че „няма кутия“, за да отидете отвъд. Вие създавате свои собствени въображаеми рамки, като просто приемате определени неща като „истински“, въпреки че са напълно илюзорни.

Разликата е, че достатъчно хора се съгласяват, че определени създадени от човека понятия са "реални", за да ви смятат за "нормални". Това е добре за обществото като цяло, но именно този безспорен консенсус задушава вашата естествена креативност. Така че, вместо да търсите начини за стимулиране на креативността, просто трябва да разпознаете истината.

Вие вече сте способни на творческо мислене по всяко време, но трябва да се освободите от илюзорните умствени блокове (или рамки), които сте събрали по пътя към мястото, където сте днес. 

Когато изпадна в задънена улица, се обръщам към този списък с 10 често срещани практики, които потискат естествената креативност. Той ми помага да осъзная, че всички пречки пред добрите идеи всъщност са в главата ми.

1. Опитвате се да намерите „правилния“ отговор

Един от най-лошите аспекти на формалното образование е акцентът върху получаването на правилния отговор на конкретен въпрос или проблем.

Въпреки че този подход ни помага да функционираме в обществото, той е вреден за творческото мислене, тъй като проблемите в реалния живот са двусмислени. Често има повече от един „правилен“ отговор и вторият вариант, който измислите, може да е по-добър от първия. 

Когато премахнете много от изброените по-долу умствени блокажи, можете да намерите повече от един отговор на всеки проблем.

Опитайте се да преформулирате проблема по няколко различни начина, за да видите различни отговори и различни начини за намиране на отговори на двусмислени въпроси.

2. Логическо мислене

Реалният живот е не само двусмислен, но често е и нелогичен до степен на лудост.

Макар че уменията за критично мислене, основани на логиката, са много важни при оценката на осъществимостта на дадена творческа идея, те пречат на истински иновативните мисли.

Един от най-добрите начини да избегнете ограниченията на собствения си логичен ум е да мислите метафорично.

Метафорите работят толкова добре, отчасти защото ги приемаме за верни, без да се замисляме. Щом осъзнаете, че "истината" често е символична, ще откриете, че сте свободни да предлагате алтернативи.

3. Подчинение на правилата

Един от начините да откриете творческото мислене е да гледате на него като на разрушителна сила.

Вие отхвърляте произволните правила, определени за вас от другите, и се питате "защо" или "защо не", когато се сблъскате с подхода, който "всички" използват. 

Това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи: хората ще защитават правилата, които следват, дори въпреки доказателствата, че правилото не работи. 

Хората обичат бунтари като Ричард Брансън, но малцина са достатъчно смели, за да му подражават. Спрете да се кланяте на нарушителите и започнете сами да нарушавате определени правила.

4. Практичност

Подобно на логиката, практичността е изключително важна, когато става въпрос за изпълнение, но често задушава иновативните идеи, преди да разцъфнат в пълния си блясък.

Не позволявайте на редактора си да бъде в една стая с вътрешния ви художник.

Опитайте се да не оценявате действителната осъществимост на даден подход, докато той не е бил в мислите ви за известно време.

Колкото е възможно по-често си задавайте въпроса "какво би било, ако..." и просто оставете въображението си да отиде там, където иска. Може да ви хрумне безумна идея, която да е толкова невероятно практична, че никой да не се е сетил за нея преди вас.

5. Почивката не е работа

Да оставите ума си да се отпусне е вероятно най-ефективният начин да стимулирате творческото мислене, но въпреки това много хора разделят почивката и работата.

В наши дни хората, които могат да предлагат страхотни идеи и решения, са най-добре възнаградени икономически, докато работническите пчелички често се трудят за тези, които мислят творчески.

Чували сте израза "работи усилено, почивай правилно". Трябва да разберете: за творческото мислене това е едно и също нещо.

6. Това не е моя работа

В епохата на свръхспециализация най-добре виждат онези, които с удоволствие изследват напълно несвързани области на живота и знанието: всичко е свързано.

Това ме връща към думите на рекламиста Карл Али за творческите личности - "Те искат да бъдат всезнайковци".

Разбира се, вие вече сте разбрали специализираните неща във вашата област, но ако виждате себе си като изследовател, а не като тясно специализирано зъбно колело в машината, ще дадете сто точки напред по отношение на успеха на хората, които разчитат само на техническите си умения.

7. Бъдете "сериозен" човек

Голяма част от това, което ни прави цивилизовани, се свежда до конформизъм, последователност, следване на общи ценности и, разбира се, до еднакво възприемане на света с другите хора.

В това няма нищо лошо, но ако можете да приемете психически, че стадният манталитет помага на обществото да функционира, тогава можете да си дадете разрешение да преобърнете всичко общоприето с главата надолу и да се отърсите от илюзиите.

Лидерите, от египетските фараони през китайските императори до европейските монарси, са се консултирали с придворни шутове, когато са били изправени пред трудни проблеми.

Персонажът на шута позволявал да се говори истината без обичайните последствия, които можели да съпътстват богохулството или оспорването на утвърдените социални конвенции.

Дайте си разрешение да бъдете шут и да виждате нещата такива, каквито са в действителност.

8. Избягвайте двусмислието

Рационално осъзнаваме, че почти всяка ситуация е двусмислена в някаква степен. И макар че разделянето на сложни ситуации на черни и бели може да доведе до катастрофа, ние го правим въпреки това.

Желанието за сигурност е присъщо на човешката психология, но творческият мислител отхвърля фалшивия комфорт на яснотата, когато тя не е напълно подходяща. Двусмислието е ваш приятел, ако търсите иновации.

Фактът, че повечето хора изпитват неудобство да изследват неизвестното, ви дава предимство, ако можете да приемете двусмислието, а не да бягате от него.

9. Да грешиш е лошо

Мразим да грешим и въпреки това се учим най-добре от грешките.

Томас Едисон е грешил над 1000 пъти, преди да изобрети електрическата крушка. Най-силната черта на Едисон е, че не се е страхувал да греши.

Най-доброто нещо, което правим, е да се учим от грешките си, но първо трябва да си позволим да грешим.

Просто изпробвайте идеите си и вижте какво ще се случи, а след това въз основа на това опитайте нещо друго.

Запитайте се какво е най-лошото нещо, което може да се случи, ако сгрешите? Вероятно ще откриете, че ползите от допускането на грешка далеч надхвърлят негативните последици.

10. Не съм креативен 

Да отричате творчеството си е все едно да отричате, че сте човек.

Всички ние сме безкрайно креативни, но само дотолкова, доколкото осъзнаваме, че сами създаваме ограниченията си - чрез начина си на мислене. Ако си кажете, че не сте креативни, това става истина. Престанете.

В този смисъл пробуждането на вашата креативност е подобно на пътя, за който говорят онези, които търсят духовно просветление.

Вие вече сте просветлени и вече сте творчески настроени. Просто трябва да се отървете от заблудите си, за да го видите.

Признайте, че по своята същност сте творчески личности, и след това започнете да преодолявате другите бариери, които сте допуснали да израснат в съзнанието ви.

Източник: Браян Кларк за copyblogger.com 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ