Първите 30 секунди

Първите 30 секунди

Помислете за някаква напрегната ситуация от вашия живот – качване на подиум за изнасяне на реч пред публика, провеждане на интервю за работа или на труден разговор със служител.  Когато навлизате във стресова ситуация, най-трудната част е началото, когато тревожността достига своя връх.

Този период от време е и най-критичният, защото начинът, по който се справяте с първите 30 до 60 секунди в дадена трудна ситуация, ще бъде решаващ за крайния резултат, казва Райън Фийлдс-Спак от FirstNet на AT&T.

„Когато мислите за нещо, което може да ви накара да се изнервите, усещате пеперуди в стомаха си и как сърцето ви бие –неща, които предизвикват тази нервност във вашите вътрешни системи“, казва той. „Ако се опитате да започнете да правите нещо през първите 30 до 60 секунди с това трептене, е много по-трудно да мислите ясно и да вземате кратки, качествени решения“, обяснява Фийлдс-Спак.

Той прекарал 23 години като ръководител на спешни служби и противопожарни екипи и е попадал в множество ситуации на живот или смърт, без да има представа какво ще му се наложи да направи. Едно от първите му обаждания като спешен лекар е за възрастен господин със сърдечен арест.

„Семейството му ме гледаше втренчено, докато минавах през вратата“, спомня си той. „Моята работа беше да се справя с тази ситуация. През първите 30 до 60 секунди трябваше да се успокоя и да мога да съветвам и насочвам хората около мен. Ако вляза наистина нервен, всички останали ще се издигнат до моето ниво. Но ако подходя към ситуацията със спокоен глас и позитивно, уверено поведение, всички останали ще се ориентират на моето ниво и ще можем да управляваме инцидента по много по-сплотен начин“.

Техниките, на които Фийлдс-Спак се опира през цялата си кариера, могат да бъдат приложени към всяко трудна дейност. Той споделя четири стъпки за намаляване на стреса и управление на емоциите по време на напрегната ситуация.

Практикувайте медитация

Преди да възникне каквато и да е ситуация, Фийлдс-Спак контролира цялостното си ниво на стрес, като медитира всеки ден, дори ако е само за две минути.

„Медитацията е изключително важна, защото е като упражнение за вашия мозък“, казва той. „Това е като да правите повторения наум, за да можете да се съсредоточите върху момента по-късно. Подготвя ви, за да знаете първо какво да направите и след това как да продължите напред“.

Просто дишайте

Следващата стъпка е справяне с физическите предизвикателства, които идват с нервността. Фийлдс-Спак нарича тази стъпка „просто дишай“.

„Нервността, която усещате, е физическа проява на изхвърляне на адреналин и активността на амигдалата, която се случва в мозъка ви. Те имат физически симптоми и има начин да ги намалим“, обяснява той.

По думите му е естествено да стискате юмруци, когато сте стресирани, и да не осъзнавате, че го правите. Погледнете ръцете си и ако сте стиснали юмруци, просто ги разтворете.

Друга област, в която се проявява стрес, е челюстта, която често се стяга. Фийлдс-Спак препоръчва физически да отпуснете челюстта си към пода, което може незабавно да генерира усещане за релаксация в раменете ви. Накрая поемете дълбоко въздух.

„Ако отделите първите 10 секунди, когато сте изправени пред тази стресираща ситуация, за да отпуснете юмруците си, да спуснете челюстта си надолу и поемете една дълбока глътка въздух, можете да намалите пулса си, да понижите кръвното си налягане и да освободите безпокойство във вашата система“, казва той.

Впрегнете вътрешния си супергерой

След като се адресирате физическите симптоми на стрес, Фийлдс-Спак обръща внимание на неговото присъствие. Той харесва подход, приписван на психолога Ейми Къди, наречен „властово позиране“.

„Вашият ум може подсъзнателно да подобри способността си да действа, ако заемете позиция като супергерой“, казва Фийлдс-Спак.

Той се уверява, че стои в поза, която му позволява да използва на 100% способностите си, кат за целта изпъва ръцете си, издува гърдите си и поддържа високо вдигната глава.

Репетирайте предизвикателства

Последната стъпка е да репетирате на ум тези сценарии, като например предварително планиране на първите 30 секунди от речта си или начина, по който ще се представите на мениджър, отговарящ за наемането на персонал, или на потенциален клиент.

„Ако можете да преминете през този първи момент на мъгла и нервност, можете да продължите напред“, казва Фийлдс-Спак. „Настройте се за успех.“

Психическата репетиция е полезна, защото предишните стъпки могат да запълнят първите 60 секунди. Ако имате ментален модел какво да направите или кажете, ще видите, че нещата започват да се изглаждат, докато вървите напред.

„Когато изпаднете в стресови ситуации, можете да тръгнете по един от двата пътя. Можете да тръгнете по пътя на това да бъдете много стресирани и да не можете да функционирате добре, или можете да се успокоите, просто да дишате и да решите как ще действате в тази ситуация. Тези стъпки не работят само за полицаи, пожарникари и парамедици; те могат да бъдат полезни за всеки“, категоричен е Фийлдс-Спак.

……………

Стефани Воза за FаstCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ