Ричард Брансън смята емоционалната интелигентност за по-важна от IQ-то. Науката е на негова страна

Ричард Брансън смята емоционалната интелигентност за по-важна от IQ-то. Науката е на негова страна

Ричард Брансън смята емоционалната интелигентност за по-важна от IQ-то. Науката е на негова страна

Предприемачът Ричард Брансън, който страда от дислексия, напуска училище през 1967 г. на 16-годишна възраст и никога не се завръща. Въпреки това с времето той натрупва нетна стойност от няколко милиарда долара и си спечелва рицарско звание. Така че може би не е изненадващо, че когато наскоро потребител в LinkedIn го попита кое е по-важно за успеха в живота - EQ (емоционалната интелигентност) или IQ (коефициентът на интелигентност), той категорично застана зад емоционалната интелигентност.

„Мисля, че да бъдеш емоционално интелигентен е по-важно във всеки аспект от живота, като това включва и бизнеса. Да бъдеш добър слушател, да намираш съпричастност, да разбираш емоциите, да общуваш ефективно, да се отнасяш добре с хората и да изваждаш наяве най-доброто от останалите е от решаващо значение за успеха. Това също така ще ви помогне да изградите бизнес, който наистина разбира хората и решава проблемите им, а и ще направи екипа ви по-здрав и щастлив“, отговори Брансън.

„Ако бях оставил коефициента на интелигентност и оценките ми в училище да определят успеха ми, със сигурност нямаше да съм там, където съм днес“, добави той.

Този отговор със сигурност е окуражаващ за всеки, който все още изпитва някакво продължаващо разочарование от оценките си в края на учебната година. Ясно е, че е възможно да изпитвате затруднения в академичен план и в същото време да постигате невероятни неща в живота. Но дали Брансън просто не е изключение от правилото и всъщност IQ да е по-важен от EQ? Оказва се, че науката до голяма степен подкрепя позицията на предприемача.

Редица прочувания стигат до едно и също заключение: EQ превъзхожда IQ

Разбира се, всяка дискусия за това дали IQ или EQ има повече значение за успеха зависи от това какво имате предвид под успех. Ако това, което имате предвид, е да станете математик, носител на Филдсов медал, или водещ световен теоретичен физик, изключителните интелектуални конски сили са от съществено значение за успеха (дори Джеф Безос признава, че не е бил достатъчно умен, за да бъде физик).

Но ако това, което имате предвид, е да изградите печеливш бизнес, да се изкачите по корпоративната стълбица и/или да се насладите на щастлив, и стабилен живот, то проучванията показват, че трябва да се тревожите най-вече за максимизирането на вашия EQ.

Да започнем с професионалния успех. Много хора се притесняват за това дали са достатъчно умни, за да успеят в работата, но когато изследователи от Харвард са анализирали представянето на професионални екипи, те откриват, че тези с по-висок EQ превъзхождат тези с по-висок кумулативен IQ.

Искате да получите управленски пост? Обширен анализ на Google показа, че това, което прави един шеф добър, има много по-малко общо с техническата компетентност и много повече с така наречените „меки умения“ като емпатия, овластяване и комуникация.

Загрижени сте, че имате нужда от голям умствен капацитет, за да вземате интелигентни решения за вашия бизнес? Интелигентността със сигурност помага, но проучване на Йейл показа, че хората с висок EQ всъщност вземат много по-разумни решения, до голяма степен защото са по-способни да разпознават и управляват емоциите си и по този начин залагат повече на логиката при търсенето на решения на проблемите. Друго изследване дори свързва по-високия EQ с по-високия доход.

Конкретно в областта на предприемачеството, мащабен анализ на характеристиките на 65 хил. собственици на бизнес, както и растежа, рентабилността и дълголетието на техните компании, показа, че високото EQ е много по-добър показател за бъдещият успех, отколкото високото IQ. Не ме разбирайте погрешно, да си умен е полезно, но способността да разбирате хората е по-важна.

EQ също така нещо, върху което можете да повлияете по-лесно. Въпреки че има много начини да увеличите максимално интелектуалния си потенциал, IQ е относително фиксиран с течение на времето. Емоционалната интелигентност обхваща набор от умения и способности, които са много по-лесни за укрепване чрез целенасочена практика.

Всичко това вероятно трябва да ви убеди, че Брансън знае какво говори. Четенето, усвояването на нови умения, премахването на пристрастията и подходът към проблемите по интелигентен начин са ценни неща. Никой не казва, че не трябва да се опитвате да бъдете възможно най-умни. Не бива обаче да се обезсърчавате, ако далеч не сте били най-умният ученик във вашата гимназия.

Брансън се е справял ужасно в училище, но в крайна сметка е успял да изгради добър живот за себе си, отчасти благодарение на изключителната си емоционална интелигентност. Малцина от нас ще се изкачат до същите висоти като шефа на Virgin, но той е отличен пример за два ключови принципа на успеха: EQ може да се тренира и, когато говорим за повечето практически дефиниции на успеха, ще ви отведе по-далеч от IQ.

………………

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ