Желязното табу на Джеф Безос

Желязното табу на Джеф Безос

Много изпълнителни директори като Тим Кук от Apple и Индра Нуйи от Pepsi се хвалят със своите сутрешни ритуали. Основателят на Amazon Джеф Безос обаче е известен с това, че посвещава първите часове на деня на лежерни дейности.

Сутрешната рутина на Безос без екрани

Още през 2018 г. Безос изложи обичайната си сутрешна рутина в реч пред Икономическия клуб във Вашингтон. Това включва четене на вестник, пиене на кафе и закуска със семейството му. Знаете ли какво не включва - гледане на екрана на телефона.

В скорошно интервю с People, годеницата на Безос Лорън Санчес потвърди, че нейният партньор остава отдаден на лежерните сутрини, като каза: „Ние не се обаждаме по телефоните си. Това е едно от правилата.”

Защо Безос забранява времето пред екрана за първия час след събуждане? Вероятно едночасовото му правило е отчасти свързано с лични предпочитания. Всички ние сме устроени по различен начин, когато става дума за променливите ни енергийни нива и толерантност към стимулация, и експертите настояват, че се справяме по-добре, когато рутините ни зачитат конкретните ни ритми, вместо да им се противопоставят.

Но Безос твърди, че неговото поведение не само му помага да се наслаждава повече на живота. В същата реч от 2018 г. той настоя, че бавният старт на деня, без телефонни екрани, подобрява енергийните му нива и способностите му за вземане на решения през целия ден.

Най-новите изследвания в сферата на невронауката подкрепят това твърдение.

„Ако скролвате на телефона си в леглото за един час само една сутрин, отрицателните въздействия ще бъдат минимални. Но ако се превърне в навик, ден след ден, месец след месец, това поведение може да ви се отрази“, обясни Марис Льофлър от Станфордската програма за лайфстайл медицина в скорошна публикация в блога на програмата.

Телефоните са повсеместна част от съвременния живот. Не можете да се скриете от тях и много лесно можете да прекалите с употребата им. Публикацията от Станфорд обобщава множество доста ужасяващи скорошни открития за това какво се случва, когато прекарвате твърде много време пред екрана:

  • Едно проучване показа, че увеличеното използване на екрани сред възрастни може да навреди на ученето, паметта и психичното здраве.
  • Друго проучване показа, че възрастните, които гледат телевизия пет часа или повече на ден, имат повишен риск от развитие на мозъчни заболявания като деменция или болест на Паркинсон.
  • Още повече проучвания показват, че възрастни, които прекарват повече от два или повече часа екранно време на ден извън работа, имат по-малък обем на сивото вещество в мозъка си.

В допълнение към отрицателните ефекти върху мозъка, прекомерното време пред екрана също е свързано с проблеми с очите, лош сън и болки в гърба. Като цяло, това е доста мрачна картина за това какво нашата колективна телефонна мания причинява на умовете и телата ни.

„Пасивното време пред екрана е като консумирането на захар, но за мозъка ви. „Вкусно“ е и вие го искате, но всъщност не се храните. Вие не подхранвате мозъка си“, обобщава Льофлър.

Какво да правите сутрин, вместо да гледате телефона си

Каква е основната препоръка на Льофлър и на други експерти, за да ни помогнат да поддържаме използването на екрана в здравословни граници? Същото едночасово правило на Безос.

„Експертите на Stanford Lifestyle Medicine препоръчват да не прекарвате време пред екрана през първия час от деня“, се посочва в публикацията в блога, в която се предлага „меню“ от други дейности, които са по-добри за мозъка ви през първия час или през деня:

  • Упражнения
  • Разговор с приятел или член на семейството
  • Приготвяне на здравословна закуска
  • Медитиране
  • Слушане на музика
  • Създаване на списък с неща, за които сте благодарни
  • Четене на книга
  • Прекарване на време навън

……………

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ