Един знак, по който Уорън Бъфет разпознава лошите лидери

Един знак, по който Уорън Бъфет разпознава лошите лидери

Уорън Бъфет винаги е разчитал на способни и надеждни мениджъри, за да управлява бизнеса си, Въпреки това, може да бъде истинско предизвикателство да се прецени кой е надежден и кой не, като историята на неговата инвестиционна компания Berkshire Hathaway е доказателство.

В своето годишно писмо до акционерите на Berkshire Hathaway от 1989 г. т. нар. „Оракул от Омаха“ привлече вниманието към ценно лично правило, на което той приписва голяма част от успеха си.

„След някои други грешки се научих да влизам в бизнес само с хора, които харесвам, на които се доверявам и на които се възхищавам“, коментира той. „Никога не сме успявали да сключим добра сделка с лош човек“, добави Бъфет.

По какво ще познаете един „лош“ мениджър

Бъфет ни е давал много намеци през годините за вида мениджъри, които той би сметнал за „лоши“ и противни на надеждните. В наши дни хората са трудни за разпознаване, особено в дигиталната ера. И така, за какъв тип мениджър трябва да сме бдителни? Най-вече за мениджър, който не е почтен.

Почтеността е толкова неподлежащ на обсъждане аспект от бизнес практиката на Бъфет, че той се зарича да наема само хора, които я притежават. Ето какво каза той:

„Ние търсим интелигентност, търсим инициативност или енергия и търсим почтеност. И ако нямат последното, първите две ще ви убият, защото ако ще вземете някой без почтеност, то трябва да се надявате, че той е мързелив и глупав“.

Твърдението на Бъфет е, че ако на човек му липсва почтеност, то е по-добре той да не е особено компетентен, тъй като в противен случай може да нанесе тежки щети.

Висшите лидери могат да се сблъскат с егоцентрични мениджъри, които манипулират другите за лична изгода, вместо да бъдат екипни играчи и да служат на мисията на организацията. Висшите ръководители и изпълнителни директори трябва да бъдат бдителни срещу подобно поведение и да насърчават култура, която цени упоритата работа, съчетана с честност и почтеност.

Акцентът на Бъфет върху почтеността не е просто морална позиция. Това е фактор, който има широкообхватни  последици за вземането на решения и дългосрочния успех. Той вярва, че когато лидерите и служителите на компанията работят на база почтеност, то е по-вероятно те да вземат решения, които са от полза за организацията като цяло, вместо да преследват краткосрочни печалби или да участват в неетични практики.

Предприятията, които дават приоритет на етичното поведение, са склонни да привличат лоялни клиенти и отдадени служители, като насърчават среда на доверие, която е безценна в света на бизнеса.

………………

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ