23 места, скрити от Google Maps

23 места, скрити от Google Maps

Google и Google Maps, за които уж светът няма тайни, всъщност си имат собствени тайни. Поне така смятат авторите в "Хъфингтън поуст", които изследвали по-задълбочено Google Maps и открили, неочкавано и за самите тях повсеместна практика на прикриване и цензуриране на определени територии и обекти. Ето ги:

Бейкър Лейк в Северна Канада

Масово репродуцираната версия е, че затъмнената зона на тази снимка и няколко други локации служи за прикриване на наземни светлинни сигнализации на извънземни, които редовно навестяват планетата.

     Военно-въздушната база Рамщайн в Германия

Това е авиобаза на НАТО, която бе отправна точка за операцията „Иракска свобода” и по тази причина може да е цел на терористични атаки. Звучи логично като обяснение, защо този обект е частично изрязан от Google Maps.

     Тихоокеанският Северозапад в САЩ

Какво по-точно не виждаме на тази снимка? Място, което се намира недалеч от границата между щатите Вашингтон и Орегон. Ентусиасти лично изследвали загадъчната територия, мистериозно липсваща от картата на Google и не открили нищо кой знае колко забележително, освен зловеща ограда с необозначен вход.

     Нефтопреработвателния завод Шазаломбата в Унгария

Това е един от най-странните примери на цензура в Google Maps – мястото просто е оцветено в зелено. Територията на завода е заличена, сградите – също и всичко, което може да се види е най-обикновена трева.

   Дворецът Хуис тен в Холандия

 Трудно е да си представим, че холандското кралско семейство може да стане главна цел на терористична атака, но кралският дворец Хуис тен е силно размазан на Google Maps. В същото време при увеличение от близко разстояние, околните дървета се виждат кристално ясно.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Неизвестна зона в Русия

 Никой не знае какво се крие в този регион. Има версия, че там е позиционирана радиолокационна система или система за прихващане на ракети.

       Нефтената корпорация Mobil в Бъфало, САЩ

 Някои обвиняват Mobil в излишна параноичност заради размитите снимки на предприятието й в Бъфало, отбелязвайки, че нефтените корпорации не са интересни на терористите. От друга страна, няма как да знаем какво мислят самите терористи.  

     Северна Корея

 Всички са чували за нея, но малцина са я виждали. Няма и да я видим, дори и в Google Maps или поне не в подробности, с пътни знаци, имена на улици и други идентифициращи детайли.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Авиобазата в Реймс, Франция

 Причините, поради които тази военно-въздушна база е блокирана в Google Maps остават неизвестни.

                                                                                               Електроцентралата в Индиана Пойнт, САЩ

 Тя отдавна е обект на призиви да бъде затворена. Според мнозина енергийни експерти електроцентралата не би издържала на земетресение със сила на това в Япония от миналата година. Но, това основание ли е да е цензурирана в Google Maps.

     Авиобазата Волкел в Холандия

 Забавно е да се гледа как е „размазана” тази военна база на спътниковите снимки. Забавно е, докато не се сетим, че WikiLeaks публикува преди време дипломатическа преписка от която стана ясно, че на територията й са разположени ядрени бойни глави.

      Базата на програмата ХAARP, в Гакона, Аляска

 Програмата, която всъщност изследва високочестотни северни сияния е една от най-противоречивите операции, които понастоящем се провеждат в САЩ.

     Автомобилната писта Лагуна Сека, в Салинас, Калифорния

 Това е един от най-странните примери за цензура в Google Maps. Защото става въпрос за прикриване на най-обикновена автомобилна писта.

        Вавилон, Ирак

Територията наоколо се вижда прекрасно, но самият град Вавилон, неясно защо е умишлено размит.

       Националният парк Тантауко в Чили

По каква причина този резерват с изчезваши видове е изрязан от картата, никой не знае.

                                      Затворът „Холм” в САЩ

Смята се, че това е един от най-добре охраняваните затвори в страната. Разположен е на територията на щата Ню Йорк. Но след бунтове и няколко масови бягства от затвори в цял свят, властите имат едно наум и за всеки случай го крият като точна локация.

                                                                                                                           Домът на Алексей Милер в Русия

Според Wikipedia точно тук се намира „частния дворец на изпълнителният директор на Газпром Алексей Милер.” Но, защо точно той е предпочетен пред всички останали изпълнителни директори по света? Вероятно е бил най-убедителен пред Google в молбата си резиденцията да бъде премахната от спътниковите снимки.

     Полковник Сандерс

 Това е най-странният факт в тази история: полковник Сандерс, създател и лице на веригага Kentucky Fried Chicken, не се появява на нито една снимка на Google Street View. Според представители на Google, това се дължи на факта, че Сандерс е бил реален човек, а изображенията на реални хора според правилата на компанията винаги трябва да са размити.

                                                                                               Остров Фаро, Дания

 Смята се, че в това тъмно петно се намират някакви неафиширани военни съоръжения.

     Щаб-квартирата на НАТО в Португалия

 Това би била доста забавна снимка, ако нямаше толкова зловещ контекст. Вместо да редактира изображението, някой просто е копирал и насложил друг участък от земната повърхност над сградата.

       Атомна централа в Ню Хемпшир, САЩ

 Предполага се, че в този североизточен участък от САЩ се намира атомната централа Сибрук.

 

     Ракетна шахта, Испания

 По думите на очевидци, под старателно замъгленото квадратче „се намира малък строеж с нещо по средата, което прилича на ракетна шахта.” Най-странното е, че тази зона не е блокирана в Yahoo! Maps, но липсва в Google Maps.

     Атомна зона, Франция

 Не сме съвсем сигурни какво точно означава „The Marcoule site of the Commissariat l’Energie Atomique”, с която е обозначен този кадър, напомнящ повече за творба от школата на Кубизма, но явно думата „atomiquе” е от ключово значение за цензурирането на кадъра от страна на Google.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ